Trwa ładowanie...

Jak uszczelnić okna na zimę? Kilka minut i po kłopocie

Choć w pełni szczelne okna są niebezpieczne dla zdrowia, niepożądana jest sytuacja, gdy ich wypaczone profile wychładzają wnętrze. W ten sposób ucieka 25 proc. ciepła z domu. Poznaj skuteczne sposoby uszczelniania okien.

Jak uszczelnić okna na zimę? Kilka minut i po kłopocieŹródło: iStock.com
d2ut9tr
d2ut9tr

Okna nowej generacji to takie, które zapewniają szczelność, izolacyjność cieplną i akustyczną, przy jednoczesnej stałej, minimalnej wymianie świeżego powietrza za pomocą nawiewników. Jego dopływ jest niezbędny dla zdrowia mieszkańców, wentylacji wnętrza oraz zapobiegania osadzania się wilgoci i - co za tym idzie - powstawania chorobotwórczych pleśni. Z drugiej strony, aby okno o doskonałych parametrach cieplnych spełniało w zimie swoją funkcję, musi być odpowiednio osadzone i to połączenie nie może doprowadzać do wychładzania wnętrza. Także skrzydło powinno przylegać do ramy tak szczelnie, aby tą drogą nie uciekało ogrzane powietrze. W starszych modelach okien problemów przybywa. Choć nie mają one nawiewników, czas powoduje, że nie izolują odpowiednio od mroźnego powietrza. Miejsce, w którym powstaje nieszczelność, jesteś w stanie łatwo odkryć. Wystarczy przeciągnąć dłonią wzdłuż szyby, ościeżnicy i na połączeniu ze ścianą, aby sprawdzić, gdzie jest problem. To miejsce należy uszczelnić.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Regulacja okien

#

Podstawowym problemem przy zimnych oknach bywa nieszczelność między skrzydłem a ościeżnicą. Aby sprawdzić, czy elementy dobrze przylegają, wystarczy prosty test. Zamykamy okno z kartką wsuniętą między skrzydło okna a ościeżnicę i próbujemy ją wyjąć. Gdy łatwo się wysuwa, musimy przeprowadzić regulację docisku, poprzez dokręcanie okuć. Jeśli nie przyniesie to wystarczającego efektu, możemy użyć tradycyjnych uszczelniaczy. Warto wybrać samoprzylepne pasy uszczelniające z pianki poliuretanowej. Do wyboru są też droższe produkty gumowe.

d2ut9tr

Uszczelki przyklejamy do ościeżnicy, ale wcześniej musimy oczyścić i osuszyć jej powierzchnię. W drewnianych, starych oknach, w których łuszczy się farba, trzeba użyć papieru ściernego. Po starciu farby i wyrównaniu powierzchni ościeżnicy konieczne będzie pomalowanie oczyszczonego fragmentu. Dopiero po wyschnięciu farby możemy przykleić uszczelkę. Nie wolno też zapomnieć o umyciu ramy wokół szyby. Brudna i lepka może doprowadzić do odspojenia się uszczelki. Trzeba pamiętać, aby pasa pianki lub gumy nie naciągać podczas przyklejania.

123RF
Źródło: 123RF

Uszczelnienie ram

#

Do ucieczki ciepła bardzo często dochodzi na styku szyby i ramy okna. Odpowiadają za to nieszczelne uszczelki. Często zapominamy o ich konserwacji. Jeśli tego nie praktykujemy, uszczelki szybciej się starzeją i tworzą szczeliny. Aby naprawić ten błąd, trzeba uszczelnić miejsca styku silikonem szklarskim. Wyciskając go z tuby, naniesiemy preparat w wybranym miejscu.

d2ut9tr

Drugą możliwością jest przezroczysty uszczelniacz polimerowy, który również aplikuje się, korzystając z wyciskacza do kartuszy. Preparat jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne oraz na promieniowanie UV. Po naniesieniu można go modelować palcem lub szpachelką. Oba produkty dobrze zastąpią nietrwały kit, którym dawniej wypełniano szpary między szybą a ramą. Warto jednak wiedzieć, że uszczelniacz polimerowy daje gwarancję uszczelnienia na dłużej niż silikon szklarski.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Miejsce montażu

#

Miejsce między murem a oknem, czyli linia osadzenia ościeżnicy, zimą również może być problematyczna. Pamiętajmy, że często ciepło ucieka z ogrzewanego pomieszczenia pod parapetem, gdzie rzadko sprawdzamy szczelność. Drobne szpary możemy zakleić, korzystając z silikonu akrylowego. Powierzchnię trzeba wcześniej oczyścić ze starych uszczelnień skrobakiem, a ramę okleić taśmą malarską w celu zabezpieczenia jej powierzchni przed zabrudzeniami. Nadmiar silikonu usuwa się wilgotną szmatką.

d2ut9tr

Aby zabezpieczyć niewielkie szpary przy murze, warto użyć butylowej taśmy paroizolacyjnej. Przyklejamy ją wzdłuż linii okna, na czystą powierzchnię. Możemy wykorzystać poliuretanową taśmę rozprężną. Układamy ją na całej długości boku, gdzie zaistniała nieszczelność. Pod wpływem temperatury produkt w kilka minut ulega pęcznieniu i wypełnia przestrzeń szczeliny. Podobnie zadziała pianka montażowa - warto jej użyć, gdy szpary mają znaczną wielkość.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Dodatkowe zabezpieczenie

#

Od uszczelnionych okien może wiać chłodem. Aby stworzyć dodatkowy bufor cieplny, warto wykorzystać przesłony.

d2ut9tr

Gruba tkanina zasłonowa czy ciężkie zimowe story będą idealną termoizolacją. Można zdecydować się też na grube rolety wewnętrzne o wzmocnionej tkaninie, np. z aluminiową powłoką. Zimą ochronią przed chłodem, a latem przed przegrzaniem wnętrza. Ucieczkę ciepła ograniczą również zewnętrzne rolety termoizolacyjne o lamelach wypełnionych pianką poliuretanową.

Unsplash
Źródło: Unsplash
d2ut9tr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2ut9tr