Trwa ładowanie...
Materiał partnera

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Odpowiednio urządzona i wyposażona, funkcjonalna kuchnia jest pomieszczeniem, w którym przebywa się z przyjemnością. Właściwie dopasowane i rozlokowane meble oraz sprzęty znacznie ułatwiają bowiem korzystanie z nich, a więc i codzienną pracę w kuchni. O czym należy pamiętać przy urządzaniu kuchennego wnętrza, aby było ono ustawne i funkcjonalne?

 Źródło: materiały partnera
d3vobvw
d3vobvw

Funkcjonalna kuchnia – od czego zacząć?

Jeszcze przed wybieraniem mebli oraz sprzętów do kuchni warto zapoznać się z rozmieszczeniem gniazdek i włączników światła, a także z układem instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dzięki temu unikniemy później przykrych niespodzianek, kiedy okaże się chociażby, że wybrane przez nas miejsce na zmywarkę jest zbyt odległe od dojścia wody. Także ilość i rozmieszczenie miejsc, gdzie możliwe jest podłączenie wszystkich sprzętów, jest kwestią kluczową, mającą duży wpływ na późniejsze planowanie układu pomieszczenia.

Na początku warto również dowiedzieć się nieco na temat poszczególnych stref kuchni oraz ich wzajemnego położenia. Przyjmuje się, że niezbędnych stref kuchennych jest pięć. To strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Bardzo ważne jest, aby w każdej ze stref umieszczone zostały odpowiednie meble i kuchenne sprzęty, jak również to, aby były one zlokalizowane w optymalnej części pomieszczenia. Przykładem tego jest strefa zapasów – najlepsze miejsce na lodówkę, zamrażarkę oraz pojemne szafy – która powinna znaleźć się bezpośrednio przy wejściu do kuchni. W ten sposób znacznie ułatwimy sobie proces rozpakowywania i układania wszystkich zakupionych produktów spożywczych w kuchni.

Z kolei strefy przygotowywania oraz gotowania powinny znajdować się bezpośrednio przy sobie lub w niedalekiej odległości od siebie. Strefy te, w których powinny znaleźć się: blat roboczy, szafki z garnkami i naczyniami oraz płyta grzewcza i kuchenka, powinny uzupełniać się w taki sposób, aby możliwe było zarówno sprawne przemieszczanie się między nimi, jak i płynne przejście od przygotowań do właściwego procesu gotowania.

d3vobvw

Optymalne wymiary i trójkąt roboczy

Każda kuchnia jest nieco inna i posiada swoje szczególne wymiary. Oczywiście trudno jest zmieniać proporcje gotowego już wnętrza, jednak warto zapoznać się z kilkoma optymalnymi wymiarami, które determinują wysoką funkcjonalność i ergonomię pomieszczenia. Być może uda nam się zastosować chociaż do kilku z nich.

Aby mogła cieszyć się mianem funkcjonalnej, kuchnia powinna mieć między innymi szerokie drzwi wejściowe, mierzące co najmniej 80 centymetrów, długi na ponad 105 cm korytarz roboczy o szerokości nie mniejszej niż 91 cm oraz odpowiednie miejsce, przeznaczone do układania produktów, w niedalekiej odległości od kuchenki i lodówki, mierzące co najmniej 38 centymetrów. Ponadto warto wyposażyć kuchnię także w kuchenkę mikrofalową, umieszczoną około 7 do 8 centymetrów poniżej wysokości ramion przeciętnego jej użytkownika oraz wolną przestrzeń roboczą z dwóch stron zlewozmywaka, o szerokości nie mniejszej niż 45 centymetrów każda. Funkcjonalna kuchnia powinna posiadać także wygodne i ergonomiczne miejsce do siedzenia, o szerokości co najmniej 60 centymetrów dla każdej z osób przebywających w pomieszczeniu, jak również praktyczne oświetlenie, zarówno główne, jak i dodatkowe, w strefie roboczej.

Podczas urządzania kuchni należy pamiętać także o zasadach roboczego trójkąta. Na tę funkcjonalną kuchenną figurę składa się lodówka, zmywarka lub zlew oraz płyta grzewcza i kuchenka. Istnieje kilka możliwych rozwiązań z jego użyciem, dopasowanych do wymiarów pomieszczenia, jednak podstawowe i najważniejsze kwestie pozostają niezmienne. Przede wszystkim długość każdego z ramion trójkąta powinna wynosić od 120 do 270 centymetrów, natomiast ich łączna długość – od 400 do 790 centymetrów. Żadne z ramion nie powinno być przecięte czy zablokowane przez jakiekolwiek urządzenie czy szafkę. Trójkąt powinien być także strefą, przez którą nie przebiega żaden ruch, który nie jest ściśle związany z jej wykorzystywaniem.

Zasady trójkąta roboczego wprowadzić można zarówno w kuchni jednoblatowej, jak i wyposażonej w dwa blaty bądź roboczy blat oraz wyspę. Sprawdzi się on także w pomieszczeniach w kształcie litery L oraz U.

d3vobvw

Odpowiedni sprzęt to wysoka funkcjonalność

Chcąc cieszyć się odpowiednio urządzoną, funkcjonalną kuchnią, nie możemy zapominać także o doborze właściwego sprzętu. Wszystkie wybrane przez nas urządzenia powinny przede wszystkim odznaczać się wysoką jakością, która przekładać się będzie na ich funkcjonalność i długą żywotność. Ponadto, warto wybierać urządzenia optymalnie dopasowane do potrzeb wszystkich domowników, jak również możliwości wnętrza. Trudno będzie bowiem oczekiwać funkcjonalności od niewielkiej, kilkumetrowej kuchni, w której umieścimy potężną, dwudrzwiową lodówkę oraz wolnostojący piekarnik i pełną gamę małego AGD na małym blacie.

Zarówno w małych, jak i średniej wielkości kuchniach dobrze sprawdzą się urządzenia, które w spójny i estetyczny sposób wpasują się w meblową zabudowę. Powinny to więc być zmywarki, kuchenki oraz lodówki pod zabudowę, które nie tylko cechują się taką samą funkcjonalnością, jak sprzęty wolnostojące, ale także pozwalają na zaoszczędzenie cennej przestrzeni. Jeżeli mamy taką możliwość, możemy wybrać do swojej kuchni także mniejsze sprzęty w zabudowie – zarówno kuchenkę mikrofalową, jak i ekspres do kawy. W ten sposób zyskamy na kuchennym blacie więcej miejsca, które możemy wykorzystać do bardziej swobodnego przygotowywania posiłków, jak również ustawienia innych drobnych sprzętów lub akcesoriów.

Na funkcjonalność, a raczej ustawność kuchni wpływ mają nawet wybrane przez nas elementy dodatkowe i dekoracje. Jeśli jest ich za dużo lub umieszczone są w nieodpowiednim miejscu, mogą skutecznie zakłócać pracę w kuchni. Warto więc dokładnie przemyśleć zarówno ilość, jak i lokalizację kuchennych ozdób, tak aby odpowiednio spełniały one swoją funkcję dekoracyjną, jednocześnie nie wpływając negatywnie na ergonomię pomieszczenia.

Materiał partnera
d3vobvw
d3vobvw