Trwa ładowanie...
Materiał partnera: Electrolux

Jak urządzić ekologiczną łazienkę?

Troska o naturalne środowisko nie jest dziś jedynie przelotną modą, a czymś koniecznym dla zachowania piękna przyrody dla kolejnych pokoleń. Co ważne, wcale nie musisz zmieniać swojego życia o 180 stopni, by przysłużyć się planecie. Czasem wystarczą codzienne wybory, jak ograniczenie ilości kupowanego plastiku czy zmniejszenie zużycia prądu i wody. Sprawdź, jakie rozwiązania możesz zastosować w swojej łazience, by była bardziej ekologiczna.
Share
Jak urządzić ekologiczną łazienkę?
Jak urządzić ekologiczną łazienkę?Źródło: Pixabay
dxb7qlm

Czynności higieniczne bez marnowania wody

Szacuje się, że przeciętny Polak zużywa w skali roku ok. 32,2 m² wody. Biorąc pod uwagę wciąż kurczące się zasoby wód powierzchniowych, które już teraz są jednymi z najmniejszych w Europie, w perspektywie najbliższych lat możemy doświadczyć problemów związanych z jej niedoborem. Oszczędzanie tego surowca jest więc konieczne.

Jakie zmiany możesz wprowadzić w swojej łazience, by obniżyć zużycie wody podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych?

dxb7qlm

· Prysznic zamiast kąpieli – przeciętna wanna o długości 170 cm wymaga ok. 120 l, by zapełnić się do połowy, czyli do poziomu zapewniającego optymalny komfort kąpieli. Podobną ilość zużywasz podczas prysznica trwającego ok. 15 minut. Wystarczy jednak skrócić ten czas o połowę, a różnica w poborze wody będzie już znaczna.

· Perlator – dzięki napowietrzeniu wody wydobywającej się z kranu zwiększysz jej objętość. Strumień wody będzie więc szeroki, a korzystanie z niego wygodne, choć w rzeczywistości odkręcisz kurek znacznie mniej niż w przypadku baterii bez perlatora. W efekcie zużycie wody będzie niższe niż wcześniej.

· Baterie jednouchwytowe i termostat – dzięki tym rozwiązaniom ustawienie odpowiedniej temperatury i siły strumienia zajmie Ci ułamek sekundy. Zużyjesz więc znacznie mniej wody niż w przypadku standardowych baterii, w których czynność ta zajmuje więcej czasu, a tym samym w międzyczasie marnujesz jej więcej.

Jeśli jesteś na etapie projektowania własnego domu, możesz też pomyśleć o tzw. systemie recyklingu szarej wody. To nic innego jak osobna sieć kanalizacyjna zbierająca wodę zużytą podczas podstawowych czynności domowych i higienicznych, takich jak kąpiel, mycie składników podczas gotowania czy zmywania naczyń po jedzeniu. Choć nie jest już zdatna do spożycia, odpowiednio oczyszczona z większych zabrudzeń i pozostałości detergentów może zostać ponownie wykorzystana. Możesz przecież podłączyć ją do spłuczki w toalecie, umyć nią samochód, a nawet podlać rośliny ogrodowe. Koszt wykonania takiej instalacji jest znaczny, jednak niesie za sobą tak wysoką oszczędność wody, że warto to rozważyć.

dxb7qlm

Pierz z korzyścią dla środowiska naturalnego

Kupując pralkę, z pewnością zwracasz uwagę na jej klasę efektywności energetycznej. Być może nawet sprawdzasz, jaki jest uśredniony pobór wody i prądu w skali roku. Te parametry nie do końca odpowiadają jednak temu, ile prądu i wody w rzeczywistości zużywasz na jedno pranie. Dlaczego? Dużo zależy bowiem od tego, ile ubrań włożysz do bębna.

Nowoczesne pralki marki Electrolux pozwalają zoptymalizować ten proces i pobierać dokładnie tyle mediów, ile jest konieczne. Odpowiada za to automatyka prania SensiCare. Inteligentny system waży wsad, a następnie dopasowuje do niego pobór wody oraz czas trwania cyklu. Jeśli włożysz do bębna kilka rzeczy, zużyjesz znacznie mniej wody i energii niż w sytuacji, gdy zapełniasz go po brzegi.

Znajdź alternatywę dla plastiku

Z pewnością wiesz, że największą wadą plastiku jest długi czas jego rozkładu. To jednak nie koniec. Okazuje się, że jego produkcja wiąże się również z wysokim zużyciem prądu i wody. W przypadku tego drugiego szacuje się, że wyprodukowanie jednej butelki mieszczącej litr napoju potrzeba aż… trzech litrów wody.

dxb7qlm

Trend na ograniczanie zużycia plastiku i zastępowanie go bardziej ekologicznymi materiałami niesie więc za sobą wiele korzyści. Warto więc zwrócić na to uwagę podczas wyposażania łazienki i w miarę możliwości zastępować elementy z tworzywa sztucznego tymi, które wykonano z mniej szkodliwych dla środowiska surowców.

Nawet jeśli aspekt ekologiczny nie do końca do Ciebie przemawia, skup się na kwestiach finansowych. Wprowadzenie poniższych zmian pozwoli Ci znacznie zmniejszyć zużycie wody i prądu w dłuższej perspektywie, co z kolei przełoży się na obniżenie kosztów eksploatacji domu – a to oznacza niższe kwoty na rachunkach. Postaw na ekologiczne rozwiązania i oszczędzaj tak zasoby naturalne, jak pieniądze.

Materiał partnera: Electrolux

dxb7qlm

Podziel się opinią

Share
dxb7qlm
dxb7qlm