Trwa ładowanie...

Jak ułatwić sobie wycinanie dyni na Halloween? To must-have

Zabawne, przerażające, w kształcie karocy – sposobów na ozdabianie dyni jest mnóstwo. Możemy ją pomalować farbami, nakryć kapeluszem i włożyć świeczkę do środka. Zanim jednak zaczniemy dekorować, warto poznać odpowiednią technikę wycinania. Radzimy, jak wyrzeźbić dynię na święto duchów.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Do wycinania dyni na Halloween przyda się ostry nóż.Do wycinania dyni na Halloween przyda się ostry nóż.Źródło: Unsplash, fot: Łukasz Nieścioruk
d1red18

Dynia ma ponad kilkaset gatunków rozsianych na całej kuli ziemskiej. W Europie warzywo to zdobyło uznanie i miejsce na polach uprawnych dopiero w XVI w., ale to nie znaczy, że nie było znane wcześniej. Meksykanie uprawiali dynię i jadali ją w czasach starożytnych. Greccy uczeni uważali ją za środek przeciwko zaparciom, a dawna medycyna arabska zalecała pić sok z dyni jako środek nasenny. Dziś dynia jest uprawiana w całej Polsce. Można z niej nie tylko przyrządzać świetne dania, ale też robić piękne jesienne dekoracje. W tym celu należy przygotować odpowiednie narzędzia. Jakie?

Wycinanie dyni nożem

Najlepszym gatunkiem dyni na Halloween będzie dynia olbrzymia lub zwyczajna. Ma piękną, pomarańczową barwę i zaokrąglony kształt. Pamiętajmy, że warzywo nie może być zbyt twarde, bo wtedy nici z całej zabawy. Sposób wycinania zależy od postaci, jaką chcemy stworzyć. Łatwą kompozycją będzie kształt ducha – dynia może mieć szeroki uśmiech lub zdziwioną buzię.

Do wycinania dyni potrzebny będzie ostry nóż z cienkim końcem. Z jego pomocą można odciąć górną lub dolną część dyni. Jeśli odcinamy górę, może ona stanowić wieczko do przykrycia. Z kolei odcięcie spodu sprawi, że dynia będzie stała stabilnie, co ułatwi rzeźbienie uśmiechu. Do usuwaniu miąższu przyda się drewniana łyżka lub łopatka.

d1red18

Wycinanie dyni scyzorykiem

Tradycyjny wzór to oczy, nos i nieco upiorny uśmiech. Do wycinania mniejszych kształtów, takich jak zęby, potrzebny jest mniejszy ostry nożyk. Przydatne są także specjalne mini piły do wycinania dyni. Jeżeli w ozdabianiu dyni pomagają nam dzieci, nie dawajmy im ostrych narzędzi. Wytnijmy wzory samemu, a najmłodszym pozwólmy pomalować dynię farbami.

Ciekawy pomysłem, który znakomicie ułatwia wykonanie dyniowego lampionu, są gotowe szablony do wycinania. Można kupić gotowe przez internet albo zrobić samemu za pomocą kartonu. Jeśli nie chcemy korzystać z szablonu, wystarczy użyć pisaka – rysujemy nim wzór, a następnie wycinamy go za pomocą ostrego scyzoryka. Uważajmy, by market nie rozmazał się – najlepszy będzie permanentny.

Tworzenie ciekawych wzorów

Dynie na Halloween nie muszą być wyłącznie podświetlone. Warto również wyciąć mnie upiorne wzory, np. okienka lub drzwi do karocy. Jeśli mamy pod ręką różne gatunki tego warzywa, możemy zrobić wyrzeźbić… dużą dynię zjadającą mniejszą!

Fani kreatywnych rozwiązań z pewnością sięgnąć nie tylko po akcesoria do wycinania, ale też po brokat czy sprej w kolorze srebra lub złota. Wśród mniej upiornych trendów dominują m.in. tykwa stylizowana na flaminga, czarny pumpkin zdobiony kryształkami czy dyniowe ombre. To ozdoby nie tylko na Halloween!

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1red18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1red18