Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jak układać płyty chodnikowe na betonie?

Płyty chodnikowe mają szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie komercyjnym, ale także prywatnym. Z ich pomocą można wykonać zarówno ogrodowe ścieżki, chodniki do domu czy garażu, jak i podjazdy, tarasy, ganki. Doskonale nadają się również do wyłożenia podłoża w obiektach małej architektury – altankach ogrodowych czy przy śmietnikach.

Share
Jak układać płyty chodnikowe na betonie?Jak układać płyty chodnikowe na betonie?Źródło: materiały partnera
d399qb6

Układanie płyt chodnikowych na gotowej wylewce betonowej nie jest skomplikowanym procesem i nawet posiadając stosunkowo niewielkie doświadczenie w tego rodzaju pracach, można sobie z tym zadaniem dość łatwo poradzić. Nieco bardziej skomplikowane jest wykonanie wylewki betonowej pod płyty. Z tego tekstu czytelnik dowie się, jak ułożyć płyty chodnikowe krok po kroku, również wówczas, kiedy niezbędne okaże się wykonanie podbudowy betonowej.

Jak ułożyć płyty chodnikowe na betonie – poradnik

Płyty chodnikowe to prosty sposób na ułożenie nie tylko chodników i ścieżek w ogrodzie, ale także tarasu czy posadzki w altanie. Różnorodność dostępnych materiałów jest bardzo duża, dlatego nikt nie powinien mieć problemów z wyborem najbardziej odpowiadającej mu opcji.

Płyty chodnikowe wykonane są zwykle z betonu w kolorze naturalnym lub barwionego. Producenci oferują elementy o różnej wielkości i grubości, nawiązujące zarówno do stylu minimalistycznego – proste i oszczędne w kolorystyce i formie, jak i nieco bardziej ozdobne.

d399qb6

W tradycyjne płyty chodnikowe, ale także w imitujące kamień w odcieniu grafitowym, złotym czy jasnoszarym, można się zaopatrzyć w sklepie Bricoman .

Decydując się na ułożenie płyt chodnikowych, należy nabyć nie tylko same płyty, ale także inne materiały i narzędzia, m. in.:

  • materiały budowlane niezbędne do wykonania wylewki betonowej, jeśli jest to konieczne;
  • wiadro;
  • mieszadło;
  • łopata i grabie (jeśli niezbędne jest wykonanie wylewki);
  • poziomica;
  • zaprawa cementowa lub klejowa;
  • paca;
  • młotek gumowy;
  • dystanse do układania płyt;
  • fuga żywiczna lub piasek do fugowania.

Do układania płyt betonowych potrzebna będzie także woda, najlepiej bieżąca, którą można w łatwy sposób dostarczyć w pobliże miejsca wbudowania – szczególnie jeśli rozpoczynamy pracę od podstaw, czyli od wykonania wylewki.

Przygotowanie wylewki

 Jeśli podłoże betonowe już znajduje się na naszej działce, należy je dokładnie oczyścić z zabrudzeń i pyłów, a także sprawdzić jego stabilność. Ubytki trzeba uzupełnić, żeby powierzchnia pod płyty chodnikowe była możliwie gładka i odpowiednio wypoziomowana.

Jeżeli na działce nie ma betonu, prace należy zacząć od wykonania wylewki. Pierwszym etapem robót jest tzw. korytowanie, czyli zebranie wierzchniej warstwy roślin i humusu. Głębokość korytowania to zwykle około 60 cm. Dokładny wymiar zależy od grubości układanej warstwy płyt chodnikowych. Na przygotowanym w ten sposób, stabilnym gruncie wykonuje się podbudowę, usypując warstwę żwiru o grubości około 30 cm. Podsypka ze żwiru wyrównuje warstwę podbudowy, a także pomaga w odwodnieniu płyt betonowych, dzięki czemu na ich powierzchni nie stoi woda.

d399qb6

Na warstwę żwiru należy ułożyć warstwę cementu z piaskiem o grubości od 5 do 10 cm. Dobrze wymieszany i zagrabiony cement z piaskiem polewa się wodą, wyrównuje i ubija. Trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu 2% spadku, który pozwoli na odprowadzanie wody z powierzchni. Kolejno na tak przygotowanej powierzchni warto ułożyć warstwę hydroizolacyjną. Folia nie pozwoli na "podciąganie" przez beton wilgoci z gruntu. Dopiero na hydroizolację można wylać beton, wyrównać i ubić. Najlepiej zastosować beton zbrojony.

Do kolejnych prac można przystąpić po osiągnięciu przez beton pełnej wytrzymałości, co następuje zwykle po 28 dniach, pod warunkiem, że nie został wylany w temperaturach niższych niż 20 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, że użytkować betonową powierzchnię można już po związaniu betonu, co następuje zwykle po dwóch dobach.

Przygotowanie zaprawy cementowej 

Płyty chodnikowe na wylewce układa się przy użyciu zaprawy cementowej lub kleju. Zaprawę zwykle przygotowuje się samodzielnie z piasku i rozrobionego z wodą cementu, we właściwych proporcjach tak, żeby uzyskać płynną konsystencję. Gotowe zaprawy klejowe zwykle mają postać sypką i należy do nich dodać wodę w ilości podanej przez producenta na opakowaniu. Zarówno zaprawę cementową, jak i klejową przygotowuje się w wiadrze przy użyciu mieszadła, a nakłada na powierzchnię za pomocą pacy.

Układanie płyt

Przystępując do układania płyt chodnikowych, należy pamiętać o tym, żeby nie pokrywać zaprawą lub klejem dużych powierzchni. Kleje i zaprawy szybko wiążą, nie zapewniając już wówczas właściwej lepkości. Materiałów tych można użyć na płytę, bezpośrednio przed jej ułożeniem, nakładając w narożnikach i pośrodku. Można również rozprowadzić zaprawę na niewielkim fragmencie podłoża, a następnie, po naklejeniu płyt, powtórzyć czynność na kolejnym niewielkim obszarze.

d399qb6

Każdą ułożoną płytę chodnikową należy wypoziomować. Do skorygowania poziomu używa się gumowego młotka, który nie uszkodzi powierzchni płyty. Fachowcy doradzają, żeby przy wyborze jasnych płyt zastosować biały młotek, który nie zostawi czarnych, nieestetycznych i trudnych do usunięcia śladów na powierzchni. Układając płyty nie można zapomnieć o szczelinach. Odstęp pomiędzy sąsiednimi płytami powinien wynosić od 4 do 10 mm, w zależności od wielkości płyty. Do zachowania równych odległości warto wykorzystać dystanse krzyżykowe, takie same, jakich używa się przy układaniu płytek ceramicznych.

Fugowanie 

Po zakończeniu układania płyt, należy dać im około 2 dni na związanie i wyschnięcie zaprawy. Po tym czasie można przejść do fugowania. Najprostszym sposobem wypełnienia szczelin jest użycie piasku lub sypkich mieszanek do fugowania płyt chodnikowych i kostki brukowej.

Jeśli zależy nam na trwałym wypełnieniu, piasek można zastąpić dostępnymi na rynku fugami. Do płyt chodnikowych fachowcy polecają w szczególności fugi żywiczne, które zapewniają estetyczny wygląd powierzchni oraz odpowiednią trwałość.

Po zakończeniu fugowania fugą żywiczną, warto nakryć płyty folią w taki sposób, żeby zapewnić pod nią przepływ powietrza. Po dwóch dniach folię można usunąć i cieszyć się gotową, estetyczną powierzchnią pokrytą płytami chodnikowymi.

d399qb6

Ceny płyt chodnikowych 

Układanie płyt chodnikowych na gotowej wylewce betonowej nie jest skomplikowanym zadaniem. Mniej doświadczonym osobom trudność może sprawić przygotowanie samej wylewki, jednak przy odrobinie cierpliwości oraz zachowaniu wszystkich istotnych wskazówek, i to zadanie jest wykonalne.

Kiedy wiadomo już, jak krok po kroku ułożyć płyty chodnikowe, warto zapoznać się z kosztami, jakie trzeba ponieść decydując się na ten materiał budowlany. Ceny płyt chodnikowych zaczynają się już od niecałych 10 zł za sztukę i od nieco ponad 40 zł za 1 m2. Zależą zarówno od wielkości płyt, jak i efektu estetycznego. Najtańsze w przeliczeniu na 1 m2 będą proste, szare i minimalistyczne płyty kwadratowe. Bardziej ozdobne, cieniowane lub barwione mogą kosztować 70 zł za 1 m2 i więcej.

Artykuł sponsorowany
d399qb6
d399qb6
d399qb6