Trwa ładowanie...

Jak pozbyć się nasion topoli z domu?

Biały puch z drzew widać nie w powietrzu, ale i na krawężnikach czy w parkach. Co gorsza, pod wpływem wiatru może wlatywać także do naszych domów. Sprawdź rozwiązania, dzięki którym skutecznie usuniesz wędrujące nasiona topoli.

Jak pozbyć się nasion topoli z domu?Źródło: Adobe Stock
d2gahpt
d2gahpt

Topole to wysokie drzewa należące do rodziny wierzbowatych. Niegdyś zasiedlały doliny rzek i rosły przy drogach, chroniąc je przed wiatrem lub śniegiem. Sadzono je również w pobliżu domów i wykorzystywano jako piorunochron. Topole to nie tylko ważny element krajobrazu, ale również drzewa, które służą zwierzętom – bazie drzew stanowią wczesne źródło pyłku dla pszczół, a korony są domem rzadkich gatunków owadów. W okolicy maja żeńskie okazy topoli wydają owoce zawierające nasiona, które przypominają białą watę. Jest to tzw. puch kielichowy, który unosi się w powietrzu i wraz z powiewem wiatru może wlatywać do naszych domów. Jak się ich pozbyć?

Częste sprzątanie

Brzmi banalnie, ale prawda jest taka, że tylko regularne odkurzanie mieszkania gwarantuje pozbycie się białych nasion z domu. Trzeba więc potraktować je jak zwykły kurz. Najlepiej zetrzeć puch wilgotną szmatką (sucha się nie sprawdzi). Zaczynamy od czyszczenia górnych szafek i półek, a kończymy na dolnych partiach mebli. Odkurzamy podłogi, a następnie myjemy je mopem. Jeżeli okna są otwarte przez cały dzień, musimy liczyć się z tym, że kolejnego dnia znów trzeba okurzyć mieszkanie.

Wietrzenie mieszkania

Chcąc oczyścić salon czy sypialnię z fruwających nasion topoli, warto regularnie je wietrzyć – najlepiej pomiędzy 22 a 6 rano, a także po deszczu. Gdy jednak zdecydujemy się na to, pamiętajmy by nie wietrzyć jednocześnie pomieszczeń po przeciwnych stronach mieszkania. Wówczas zrobiłby się przeciąg i sprawił, że więcej białego puchu dostałoby się do środka.

d2gahpt

Zabezpieczenie okien

Jeżeli nie chcemy mieć w domu białej wiaty, musimy zamykać okna lub dać je na rozszczelnienie. Wiadomo jednak, że w sezonie wiosenno-letnim jest to trudne do wykonania – nie wytrzymamy długo w cieple, bez powietrza. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem będzie moskitiera na okno, taka sama, jaka chroni nas przed wlatującymi owadami. Cienki materiał, niczym sitko sprawi, że żaden pyłek nie dostanie się do środka pomieszczenia. Jeśli nie chcemy montować moskitiery, zawieśmy w oknach łatwe do prania, gęste firanki lub zasłonki, które zatrzymają puch.

Biały puch na odzieży

Okazuje się, że nasiona topoli osadzają się nie tylko na kanapie czy meblach, ale także na naszych ubraniach. W tej sytuacji trzeba delikatnie zdmuchnąć lub strzepnąć watę, uważając, by na tkaninie nie zostały ślady. Możemy użyć do tego szczotki z miękkim włosiem lub specjalnej szczotki do czyszczenia flauszu, aksamitu, weluru i innych delikatnych tkanin. Taki gadżet doskonale nadaje się do usuwania włosów, kłaczków, kurzu z ubrań, a także pyłków z mebli tapicerowanych. Aby skutecznie zadziałała, należy potrzeć materiał pod włos.

Wiele osób błędnie uważa, że nasiona topoli są przyczyną wiosennej alergii. Ponieważ okres ten zbiega się w czasie z początkiem pylenia traw i silnymi objawami uczuleniowymi spowodowanymi przez trawy, alergicy często sądzą, że przyczyną kataru czy swędzenia oczu jest biały puch. Jeżeli więc myślimy o zakupie klimatyzacji z filtrem przeciwpyłowym lub oczyszczacza powietrza tylko ze względu na to, by pozbyć się uciążliwych nasion topoli, nie będzie to dobra inwestycja. Takie urządzenia mogą być pomocne w przypadku bakterii, wirusów czy drobnych zanieczyszczeń, ale nie mają wpływu na nasiona topoli.

d2gahpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gahpt