Trwa ładowanie...
d371p1a

Jak pozbyć się mchu z trawnika? 4 proste sposoby

Ta przypominająca zieloną gąbkę roślina może być wspaniałą ozdobą lasu, ale niekoniecznie chcemy mieć ją na terenie swojej posesji. Jeśli chcesz, by twój ogródek wyglądał na wypielęgnowany, musisz pozbyć się mchu. Oto, jak sobie z nim poradzić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Jak pozbyć się mchu z trawnika? 4 proste sposoby
(Adobe Stock)
d371p1a

Mech to inaczej mówiąc prymitywna roślina niekwitnąca, która porasta dany teren i dość szybko się na nim rozprzestrzenia. Uwielbia ocienione miejsca oraz wilgotną ziemię. Na trawniku pojawia się wtedy, gdy ma sprzyjające warunki, np. gdy trawa jest krótko przystrzyżona lub niedożywiona. Rozprzestrzeniający się mech nie wygląda estetycznie, a pozbycie się go nieraz przyprawia właścicieli ogródków o ból głowy. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się mchu.

Aeracja i piaskowanie

Aby nie dopuścić do pojawienia się mchu, należy przede wszystkim dbać o poprawne koszenie trawy. Poprawne, to znaczy na wysokość około 3cm, a do tego regularne. Podobnie, jak podcinane włosy szybciej rosną, tak samo częste koszenie wzmacnia źdźbła trawy, a co za tym idzie – ogranicza porost mchu.

Ponieważ mech bardzo lubi wilgoć, należy zapewnić ziemi odpowiedni drenaż. Można przejechać po trawniku specjalnym wałem z kolcami – trzeba użyć do tego aeratora mechanicznego. Nakłucia trzeba zasypać piaskiem – nie ograniczy to dopływu powietrza.

d371p1a

Wapnowanie i nawożenie

W miejscu, w którym jest mech na trawniku, należy sprawdzić kwasowość podłoża. Jeżeli jest niższa od pH 6,0, konieczne jest wapnowanie, np. dolomitem, który odkwasi glebę. Trzeba rozsypać go na powierzchni trawnika i podlać delikatnym strumieniem wody. Zamiast dolomitu można użyć również gotowego preparatu zwalczającego mech na trawniku.

Warto także usunąć z terenu zbędne zabudowania i gałęzie drzew, po to, aby nie ograniczać dostępu do słońca. Najbardziej skutecznym sposobem jest jednak korzystanie z odpowiedniego nawozu. Najlepiej specjalnie przeznaczonego do trawnika z mchem – ograniczy jego rozprzestrzenianie i dodatkowo przyspieszy wzrost trawy.

d371p1a

Jeśli nie chcesz, by mech na trawniku pojawił się w twoim ogrodzie, przede wszystkim musisz właściwie pielęgnować trawnik – mech rzadziej pojawia się na tych zdrowych i zadbanych. Do usuwania mchu warto też zabrać się od razu, zanim na dobre rozprzestrzeni się na naszej posesji.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d371p1a

Podziel się opinią

Share
d371p1a
d371p1a