Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jak oszczędzać prąd? Wskazówki dla oszczędnych

Energia elektryczna stanowi jedno z największych obciążeń domowego budżetu. Tym bardziej warto poszukać oszczędności w zużyciu energii, co wcale nie musi być trudne. Jak zatem zredukować koszty z tytułu poboru prądu?
Share
Jak oszczędzać prąd? Wskazówki dla oszczędnych
Jak oszczędzać prąd? Wskazówki dla oszczędnychŹródło: materiały partnera
d2ffpb0

Dlaczego ceny energii w Polsce stale rosną?

Od początku 2021 r. na fakturze za energię elektryczną możemy znaleźć nową pozycję. To tzw. opłata mocowa, której początków musimy szukać w ustawie z 2017 r., która miała podnieść bezpieczeństwo energetyczne, czyli zagwarantować stałe i bezproblemowe dostawy prądu.

W zależności od zużycia energii w gospodarstwie domowym opłata mocowa będzie nas kosztować dodatkowo od 2,30 do 12,87 zł miesięcznie, a przecież już dotychczas prąd w Polsce był drogi.

d2ffpb0

Niestety, nic nie wskazuje na to, że zmieni się to w najbliższych latach. Sytuacja polskiego sektora energetycznego wzbudza obawy, a kolejne podwyżki są nieuniknione. Ma to związek m.in. z przywiązaniem do nieodnawialnych źródeł energii oraz rezygnacji z długofalowych planów przechodzenia na energię z OZE.

Czarny scenariusz zakłada, że ceny energii elektrycznej w Polsce w najbliższych latach wzrosną o kilkadziesiąt procent. Stąd oszczędzanie prądu już teraz powinno nas zainteresować. Warto zastanowić się nad metodami, które pozwolą oszczędzać energię i wdrożyć dobre nawyki w życie.

Urządzenia klasy energetycznej AAA+

Lodówka, pralka, zmywarka, piekarnik, telewizor czy komputer – to tylko niektóre domowe urządzenia, które są zasilane energią elektryczną i mają wpływ na wysokość rachunków za prąd. Dla oszczędności portfela powinniśmy korzystać z urządzeń z jak najlepszą klasą energetyczną, którą obecnie jest grupa AAA+.

d2ffpb0

Oczywiście nie wymieniamy sprzętów AGD i RTV, jeśli nie wymaga tego sytuacja. Jeśli jednak uległy one zużyciu, podczas zakupu warto zwrócić uwagę na klasę ich energooszczędności. Niewiele większa inwestycja odwdzięczy się niższymi rachunkami za prąd. Wbrew pozorom nawet różnica między klasą AAA+ a AA+ i A jest ogromna i wynosi odpowiednio 15 proc. i 40 proc.

Energooszczędne żarówki

Zakup nowego urządzenia AGD czy RTV to z reguły dość duży wydatek liczony najczęściej w tysiącach złotych. Oszczędzanie energii możemy zacząć od małych i znacznie mniej kosztownych zmian. Wystarczy, że wymienimy stare, tradycyjne żarówki na oświetlenie LED.

W ten sposób uzyskamy oszczędność na poborze prądu na poziomie kilkudziesięciu procent na żarówce. Inwestycja w oświetlenie LED zwraca się niemal natychmiast. W ciągu roku oszczędności na jednym punkcie świetlnym mogą sięgnąć nawet 50 zł.

d2ffpb0

Zmiana sposobu korzystania z domowych urządzeń

Nawet najbardziej energooszczędne urządzenia nie dadzą pożądanego rezultatu, jeśli nie będziemy z nich we właściwy sposób korzystać. Szczególnie ważne jest to w przypadku najbardziej energochłonnych sprzętów typu lodówka, pralka czy zmywarka.

W przypadku lodówki możemy ustawić właściwy stopień chłodzenia. Musimy pamiętać, że im niższa temperatura jej pracy, tym większe zużycie prądu. Z kolei przy zmywarkach czy pralkach powinniśmy używać ich jak najrzadziej, czyli zapełniać możliwie do pełna. Wówczas obok zaoszczędzonej energii zyskamy też na mniejszym zużyciu wody.

Przy mniejszych urządzeniach, podobnie jak żarówkach, pamiętajmy, aby wyłączać je za każdym razem, kiedy z nich nie korzystamy. W podłączaniu i rozłączaniu kilku urządzeń za jednym razem pomogą listwy zasilające, które umożliwią też zachowanie porządku przewodów zasilających kolejnych sprzętów.

d2ffpb0

W świadomości wielu Polaków nadal pozostaje błędne przekonanie, że na krótko wychodząc z pomieszczenia, nie warto wyłączać oświetlenia. Wbrew przekonaniu wielu konsumentów zużycie prądu podczas włączania i wyłączania nie jest wyższe, dlatego warto wyłączyć światło, kiedy opuszczamy pomieszczenie choćby na chwilę. Wyjątkiem od tej reguły są niektóre rodzaje świetlówek, ale z tego rodzaju oświetlenia w gospodarstwach domowych korzystamy bardzo rzadko.

Urządzenia do oszczędzania prądu

Współczesna technika to nie tylko energooszczędne urządzenia klasy A+++. Poza tym możemy skorzystać z technologii, które zmniejszają pobór prądu. Reklamowane są przede wszystkim kondensatory prądu. To urządzenia faktycznie sprzyjające oszczędnościom, ale wykorzystywane głównie w fabrykach, gdzie pracują przy bardzo energochłonnych maszynach. W warunkach domowych kondensatory nie przynoszą wielu oszczędności, a narażają na wysokie koszty zakupu.

Co innego, kiedy to nowoczesne systemy typu automatyczne wyłączniki odcinające zasilanie, inteligentne układy sterowania czy kompleksowe systemy monitorujące aktualne zużycie energii, które dodatkowo sugerują podjęcie działań mających na celu minimalizację poboru prądu. Jednak zanim będziemy mogli z nich skorzystać, wcześniej musimy być przygotowani na inwestycję przynajmniej kilku tysięcy złotych.

d2ffpb0

Jak oszczędzać prąd przez zmianę dostawcy?

Takich zmian dokonujemy rzadko. Według danych Urząd Regulacji Energetyki, z przeszło 17 milionów odbiorców energii tylko 4 proc. konsumentów zdecydowało się na zmianę sprzedawcy prądu. Tymczasem taka zmiana może nam przynieść oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych w skali roku.

Dlatego, zamiast zastanawiać się, jak oszczędzać prąd, możemy przejrzeć oferty dostawców energii elektrycznej i zastanowić się nad najkorzystniejszą opcją. Do wyboru mamy duże spółki (m.in. Tauron, PGE, Energa, Enea, Innogy) lub mniejszych dostawców (np. Orange, Audax, Fortum).

Oczywiście taka zmiana wymaga bardziej dogłębnej analizy. Uwagę musimy zwrócić na stawki, taryfy, ale też dostępne opcje płatności, okres trwania umowy i warunki odstąpienia od kontraktu. Jeśli natomiast nie chcemy tak dużych zmian, pomóc może dobranie odpowiedniej taryfy prądu (np. taryfa nocna przy ogrzewaniu domu energią elektryczną, taryfa weekendowa przy największym zużyciu prądu w weekend itp.).

d2ffpb0

Platformy do oszczędzania i kontrolowania wydatków

Dodatkowo można zainteresować się platformami dedykowanymi oszczędzaniu, które umożliwiają automatyczne opłacanie rachunków, w tym faktur za energię elektryczną. Przykładem takiej platformy są Moje Usługi.

Po darmowej rejestracji w systemie możemy wskazać dostawców, od których rachunki będziemy opłacać przez platformę Moje Usługi. Obok dostawcy prądu dodamy np. wspólnotę mieszkaniową, przedsiębiorstwo komunalne, ale też szkołę, przedszkole czy urzędy. W ten sposób wszystkie swoje rachunki mamy zebrane w jednym miejscu. Znamy dzięki temu kwotę zobowiązań i termin płatności, co upraszcza kontrolowanie wydatków na poszczególne usługi.

Oczywiście z poziomu platformy dokonamy też płatności. Wystarczy, że wskażemy, które rachunki opłacamy przez interfejs usługi, i możemy zrealizować płatność – również automatycznie z zapisanej karty płatniczej. Prowizja za płatności do 6000 zł to tylko 0,89 zł.

Ciekawą opcją, o którą trudno w innych tym podobnych platformach, jest odroczenie płatności. Warto z niej skorzystać, jeśli w danym miesiącu mamy nieplanowane wydatki i problem z zapięciem budżetu. Z pewnością jest to znacznie korzystniejsze niż zadłużanie się przez kredyt czy tym bardziej krótkoterminową pożyczkę pozabankową.

Jak widać, jest wiele metod oszczędzania prądu. Niektóre wymagają od nas zaangażowania większego kapitału, na przykład w zakup energooszczędnych urządzeń lub instalację odpowiednich systemów, inne to wręcz iluzoryczne wydatki (np. zakup żarówek), a kolejne wiążą się tylko ze zmianą naszych nawyków (np. każdorazowe wyłączanie oświetlenia i urządzeń).

d2ffpb0

Podziel się opinią

Share
d2ffpb0
d2ffpb0