Trwa ładowanie...

Jak i czym czyścić elewację domu?

Uporczywy brud, glony i pleśnie to problem, z którym mierzy się prawie każdy posiadacz domu. Na dodatek przez cały rok elewacja narażona jest na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Radzimy, jakich środków użyć do czyszczenia tynków zewnętrznych.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak i czym czyścić elewację domu?Źródło: Adobe Stock
d32r030
d32r030

Mury każdego budynku chronione są przez tzw. elewację, która składa się z kilku warstw – w tym termoizolacji i elementu dekoracyjnego. To właśnie ta ostatnia warstwa decyduje o wygładzie twojego domu, dlatego warto o nią dbać. Zobacz, jak w prosty sposób wyczyścić elewację na ścianie budynku i przywrócić jej ładny wygląd.

Co to jest elewacja?

Najprościej mówiąc, jest to zewnętrzna, wielowarstwowa powierzchnia budynku, która chroni jego konstrukcję. Jednym z głównym jej elementów jest termoizolacja – część systemu dociepleniowego, zazwyczaj wykonana z wełny mineralnej lub styropianu. Drugą warstwą elewacji są tynki, które stanowią warstwę ozdobną budynku. Ponieważ są one najbardziej narażone na warunki atmosferyczne, w trakcie wybierania elewacji należy zwrócić uwagę nie tylko na jego estetykę, ale również wytrzymałość i trwałość. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać dom z zewnątrz w czystości.

Metody czyszczenia tynku

Zanim przystąpimy do mycia, sprawdźmy w mniej widocznym miejscu (np. z tyłu domu), sprawdzić, jak reaguje tynk na mycie. W przypadku tynków mineralnych, o ile nie zostały one wcześniej zabezpieczone specjalną farbą, do mycia należy użyć samej wody. Taki tynk szorowany intensywnie szczotką może bowiem skutkować otarciem powierzchni. Z kolei tynki akrylowe, które są podatne na porost pleśni i mchów, należy czyścić wodą z dodatkiem środków grzybobójczych. Tego typu preparaty warto stosować tym bardziej, gdy w pobliżu posesji rosną drzewa. Mieszkające wewnątrz roślin zarodniki prędzej czy później mogą zacząć niszczyć strukturę tynku.

d32r030

Jakich informacji powinniśmy szukać na opakowaniu środków do czyszczenia elewacji? Przede wszystkim preparat musi być przeznaczony do niszczenia grzybów oraz glonów powstałych na elewacjach w systemach ociepleń. Powinien czyścić różne powierzchnie tynków – arylowe, silikatowe, silikonowe i mineralne, a także betonowe, cementowe lub ceramiczne. Warto zwrócić uwagę na to, czy produkt jest od razu gotowy do użycia, czy też wymaga rozcieńczania. Najlepszy będzie taki, który zapobiega ponownemu pojawieniu się mikroorganizmów i nie przeszkadza w malowaniu ścian, gdy zajdzie konieczność.

Jak myć elewację domu?

Gdy zaopatrzymy się w odpowiedni preparat, trzeba go nanieść na elewację za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeżeli takiej nie mamy, możemy aplikować płyn za pomocą szczotki lub pędzla. Dobrego jakości środka nie trzeba wcierać – sam wniknie w strukturę tynku i usunie zanieczyszczenia. Ponieważ płyn będzie działał przez kilka dobrych godzin, najlepiej spryskać elewację wieczorem, a rano spłukać ją wodą. W przypadku uporczywych zabrudzeń można powtórzyć czynność do momentu, aż brud zejdzie całkowicie. Na koniec możemy dodatkowo zabezpieczyć zewnętrzną ścianę domu specjalnym impregnatem, który stworzy warstwę ochronną, a tym zapobiegnie ponownemu osiadaniu się pleśni na elewacji.

Pamiętamy o tym, że piękno naszej posesji to nie tylko zewnętrzne warstwy muru. To również dach oraz kostki brukowe, które tak samo jak elewacja, ulegają częstym zabrudzeniom. Dlatego w trakcie robienia porządków zadbajmy również o te, pozostałe elementy wykończenia. W tej sposób nasz dom będzie ważny jest dach, dlatego w trakcie porządków zadbajmy o niego przed ponownym zabrudzeniem.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d32r030
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32r030