Trwa ładowanie...

Jak dbać o pluszowe zabawki? Radzimy, jak poprawnie je prać i suszyć

Wszystkie przedmioty, z którymi ma styczność małe dziecko, powinny być utrzymane w czystości. Dotyczy to przede wszystkim maskotek – w szczególności pluszowych misiów, piesków i lalek. Dowiedz się, w jaki sposób można je czyścić i dezynfekować.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak dbać o pluszowe zabawki? Radzimy, jak poprawnie je prać i suszyć
Źródło: Unsplash
d29vi4n

Utrzymanie czystych zabawek nie oznacza mycia ich po każdej zabawie. Jednak co jakiś czas powinniśmy je odświeżyć. Tym bardziej jest to ważne, gdy ma się w domu małego alergika. Zwróćmy uwagę na to, że pluszaki często lądują na podłodze, są przerzucane z kąta w kąt, a podczas spacerów wypadają z wózka na ziemię. Przez to gromadzi się na nich nie tylko kurz czy brud, ale także liczne roztocza i bakterie, które mogą przedostać się do jamy ustnej naszej pociechy. Zatem jak dbać o higienę zabawek?

Unsplash
Źródło: Unsplash

Zanim pluszaki trafią do prania…

Jeśli chodzi o czyszczenie maskotek, często pojawia się pytanie, czy można je prać w pralce. Odpowiedź brzmi: tak. Co więcej, niektóre z nich można nawet wrzucić do zmywarki. Wszystko zależy od rodzaju zabawki i materiału, z którego jest wykonana.

Upewnijmy się, że zabawka nie zawiera baterii ani żadnych elementów, które mogłyby się uszkodzić. Jeżeli nie, bez obaw można ją wyprać w pralce, korzystając z programu do delikatnych tkanin lub prania krótkiego. Zazwyczaj ustawiamy temperaturę max. 30 stopni i dodajemy nieco proszku do prania dziecięcych ubrań.

d29vi4n

Warto zwrócić uwagę na wskazówki na metce lub opakowaniu zabawki. Zawsze powinna być podana informacja dotycząca sposobów prania danego przedmiotu. Jeśli wybieramy zmywarkę, zamiast tradycyjnej tabletki, użyjmy specjalnego środka do odkażania zabawek.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Suszenie pluszowych zabawek

Gdy myjemy zabawki w zmywarce, zostawmy je do wysuszenia na ręczniku. Nadmiar wody można również usunąć za pomocą ręczników papierowych. Zabawki prane w pralce suszy się na powietrzu lub w suszarce – tu wiele zależy od sugestii producenta. Zabawki czyszczone ręcznie należy odsączyć z nadmiaru wody i pozostawić do wyschnięcia. Pamiętajmy, że muszą być całkowicie pozbawione wilgoci. W przeciwnym razie może pojawić się na nich pleśń, która jest wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Jak czyścić zabawki interaktywne?

Niektóre maskotki (np. pluszowe pieski i misie) wyposażone są w interaktywne funkcje, które wspomagają rozwój pociechy. Dzięki temu maluch poznaje nowe dźwięki, a także uczy się alfabetu i liczb. Tego rodzaju zabawki działają na baterie, więc nie należy ich prać w pralce. Nawet jeśli producenci zabawek zapewniają, że wyprany w ten sposób produkt wciąż będzie działał, nie warto ryzykować. Metoda ta nie jest w 100 proc. bezpieczna.

Aby mieć pewność, że interaktywne maskotki nie zepsują się, należy je czyścić ręcznie i suszyć na dworze lub balkonie. Na szczęście można myć je gąbką z niewielką ilością środka czyszczącego, bezpiecznego dla dziecka. Najbardziej zabrudzone miejsca należy wyczyścić szczoteczką. Trzeba jednak uważać, by nie zalać wodą mechanizmów zabawki.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d29vi4n

Podziel się opinią

Share
d29vi4n
d29vi4n