Trwa ładowanie...
d1a739g
Materiał partnera: vogi.

Jak dbać o odpływ liniowy? Czyszczenie i udrażnianie

Kabina prysznicowa bez tradycyjnego brodzika, a zamiast tego z odpływem liniowym to rozwiązanie, które coraz częściej znajduje zastosowanie w nowoczesnych łazienkach. Do podstawowych zalet pryszniców walk in należą funkcjonalność i wygoda użytkowania. Pojawia się tylko pytanie, czy na ich korzyść przemawia także możliwość zachowania higienicznej czystości bez większego wysiłku? Sprawdźmy to!
Share
Jak dbać o odpływ liniowy? Czyszczenie i udrażnianie
Źródło: materiały partnera
d1a739g

Zapewne znalazłeś się tutaj, bo od niedawna jesteś szczęśliwym posiadaczem kabiny walk in, a dopiero teraz zdałeś sobie sprawę, że nie wiesz, jak należy dbać o odpływ liniowy, by się nie zapychał. Z myślą właśnie o takich osobach jak Ty powstał ten mini poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces czyszczenia odpływu liniowego.

Czyszczenie odpływu liniowego – jak wygląda?

Zacznijmy może od tego, że odpływ liniowy (jeśli jesteś na etapie kupna odpływu liniowego, kliknij tutaj: https://vogi-sklep.pl/odplywy-liniowe), tak jak zresztą każdy inny rodzaj odpływu, ma wbudowany syfon, w którym gromadzi się brud, w tym przede wszystkim włosy. Dlatego tak ważne jest, by systematycznie go czyścić, w przeciwnym razie może się zapchać.

d1a739g

Odpływ liniowy czyści się tak samo łatwo, jak wyłożoną płytkami podłogę pod prysznicem, w której się on znajduje. Aby pozbyć się wszelkich nieczystości, należy całą konstrukcję rozmontować, bo bez tego trudno byłoby dotrzeć do wszystkich zakamarków. W praktyce poszczególne części odpływu są proste do demontażu i można je wyjąć w dosłownie kilka sekund.

Jak często powinno się czyścić odpływ liniowy?

Gdy zauważysz, że woda nie spływa tak szybko jak kiedyś lub odwodnienie liniowe w ogóle jej nie przyjmuje, z całą pewnością doszło do zapchania systemu, który będzie wymagać kompleksowego czyszczenia. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, trzeba systematycznie czyścić odpływ liniowy. Najlepiej robić to przynajmniej raz w miesiącu.

  materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Czyszczenie odpływu liniowego – krok po kroku

Teraz pokażemy Ci, jak w 5 prostych krokach wyczyścić odpływ liniowy.

d1a739g

Krok 1 – Otwórz odpływ liniowy

Zacznij od otworzenia odpływu liniowego. Wykorzystaj do tego dołączony do zestawu specjalny kluczyk. Przy pomocy tego narzędzia łatwo i bezpiecznie podniesiesz ruszt odpływu liniowego.

Krok 2 – Umyj wyjęty ruszt

Dalsze postępowanie zależy od tego, z jakiego materiału wykonany jest odpływ liniowy. Jeśli wyprodukowany został ze stali nierdzewnej (duży wybór takich odpływów znajdziesz tutaj: https://vogi-sklep.pl), do czyszczenia możesz wykorzystać dowolny środek chemiczny, gdyż tworzywo jest odporne na działanie tego typu preparatów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku odpływów z innych materiałów, których powierzchnia poprzez kontakt z chemią może zniszczyć się lub odbarwić.

d1a739g

Dobierz odpowiedni detergent, dodaj go do ciepłej wody i umyj w niej wyjęty ruszt. Następnie spłucz go pod bieżącą wodą.

Krok 3 – Wyczyść sitka oraz wkładkę do syfonu

Wyjmij sitka oraz wkładkę do syfonu, następnie wyczyść je z nieczystości i włosów. Poszczególne elementy dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. Jeśli Twój syfon jest rozkładalny i szeroki, nie powinieneś mieć z tym większych problemów.

Krok 4 – Umyj rynienkę odpływu

Na rynience również osadzają się nieczystości z kosmetyków wykorzystywanych do kąpieli czy środków chemicznych stosowanych przy myciu prysznica, dlatego bardzo ważne jest, aby całą powierzchnię rynienki odpływu umyć i przepłukać. Tak jak w poprzednich krokach, wykorzystaj do tego celu ciepłą wodę.

d1a739g

Krok 5 – Złóż odpływ liniowy

Cały odpływ jest już czysty – możesz złożyć go z powrotem w całość. Złóż i dopasuj wszystkie części odpływu liniowego, zwracając przy tym szczególną uwagę, by nie pomylić ich kolejności. Następnie umieść ruszt odpływu w rynience i lekko dociśnij, tak aby go idealnie dopasować. Pamiętaj, że ruszt nie powinien wystawać poza powierzchnię płytek brodzika.

I gotowe – proces czyszczenia odpływu liniowego został zakończony!

Zatkany odpływ liniowy – jak go udrożnić?

Brak systematyczności w zakresie dbania o odpływ lub robienie tego w niewłaściwy sposób może doprowadzić do sytuacji, że system kanalizacyjny zwyczajnie się zatka. Wtedy wyżej opisane metody czyszczenia mogą nie być w stanie wyeliminować przyczyny zapchania. Jak postępować w takim przypadku?

d1a739g

Proponujemy udrożnić rury przy pomocy dowolnego środka chemicznego przeznaczonego do zadań specjalnych. Jednocześnie radzimy, aby zachować szczególną ostrożność podczas czynności związanych z udrażnianiem i postępować zgodnie z instrukcją sposobu użycia preparatu. Środki chemiczne są bowiem żrące i w przypadku nieprzestrzegania zaleceń producenta mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Więcej informacji na temat tego, jak czyścić odpływ liniowy, znajdziesz tutaj: https://vogi-sklep.pl/blog/n/18/czyszczenie-i-udraznianie-jak-dbac-o-odplyw-liniowy.

Materiał partnera: vogi.

d1a739g

Podziel się opinią

Share
d1a739g
d1a739g