Trwa ładowanie...
33q5bx

Jak często zmieniać pościel? Odpowiedź cię zaskoczy

Nie ma nic przyjemniejszego po ciężkim dniu, niż zapaść się w pachnącą pościel i zasnąć. Świeże kołdry i poduszki to jednak nie tylko kwestia estetyczna, lecz także zdrowotna. Częste pranie, wietrzenie i odświeżanie pomaga utrzymać dobrą jakość pościeli, a co za tym idzie - naszego snu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Banalne sposoby pomogą ci dłużej zachować świeżość pościeli
Banalne sposoby pomogą ci dłużej zachować świeżość pościeli (Shutterstock.com)
33q5bx

Bielizna pościelowa z naturalnych materiałów, np. bawełny czy lnu, na ogół sprawdza się najlepiej. Jest bowiem przewiewna i ułatwia skórze oddychanie, dzięki czemu ogranicza pocenie się podczas snu. Pierz ją co najmniej raz na dwa tygodnie w temperaturze 60°C. Umożliwia to nie tylko pozbycie się kurzu, zabrudzeń i nieprzyjemnego zapachu, lecz także bakterii i roztoczy. Przed umieszczeniem w pralce przewlecz poszewki kołder i poduszek na lewą stronę i porządnie je wytrzep, a następnie powtórz tę czynność na prawej stronie. Usuniesz w ten sposób pyłki, kłaczki czy piórka, które podczas prania zbijają się w grudki i osiadają w pościeli.

Regularne pranie

33q5bx

Detergenty dostępne w sklepach dają ogromy wybór. Dzięki użytemu proszkowi czy płynowi do płukania twoja pościel może pachnieć jak wiosenny ogród czy pole lawendy. Niektóre panie domu w celach higienicznych delikatnie krochmalą pościel. Nie jest to bardzo czasochłonne zajęcie, a tak potraktowane poszewki mniej chłoną wilgoć, brud i kurz. Krochmal dodaje również tkaninom gładkości, utrudniając powstawanie zgnieceń.

Zanim ściągniesz upraną pościel ze sznurka, upewnij się, czy dobrze wyschła. Wystarczy bowiem niewielka ilość wilgoci, by kołdry i poduszki nabrały nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Oczywiście najlepiej prasuje się pościel na świeżo, jednak nawet gorące żelazko może jej nie dosuszyć.

Shutterstock.com
Podziel się
33q5bx

Ważne wypełnienie

Dla zachowania świeżości pościeli należy też zadbać o wypełnienie kołder i poduszek. Wietrz je i czyść zgodnie z zaleceniami na metce. Wypełnienie syntetyczne można na ogół prać w pralce. Pierze jest bardziej kłopotliwe w utrzymaniu - w tym przypadku najlepiej oddać kołdry i poduszki do pralni chemicznej. Jeśli jednak producent dopuszcza pranie w pralce, włóż na ten czas do bębna piłkę tenisową lub gumową, by rozbijała pierze i zapewniała mu puszystość.

W odświeżaniu kołder i poduszek pomoże ci także soda oczyszczona, którą posypuje się je, a następnie (po kilku godzinach) odkurza. Soda skutecznie pochłania nieprzyjemny zapach. To też dobry sposób na odświeżenie materaca. Ten jednak najlepiej jest wyprać odkurzaczem piorącym lub oddać go do pralni (najlepiej co pół roku).

33q5bx

Częste wietrzenie

Zanim pościelisz łóżko po wstaniu z niego, pozwól mu nieco ostygnąć. Rozprostuj kołdry oraz poduszki i otwórz okno. Latem nawet codziennie możesz zostawić pościel w ogrodzie, na balkonie czy choćby na krześle w domu przy uchylonym oknie. Zimowe wietrzenie także służy pościeli, bo niskie temperatury sprzyjają pozbywaniu się roztoczy. Raz w miesiącu potraktuj kołdry i poduszki trzepaczką, by efektowniej usunąć drobnoustroje z ich wnętrza.

Fotolia
Podziel się
33q5bx

Właściwe przechowywanie

Bez względu na to, czy przechowujesz pościel w koszach pod łóżkiem, czy na półkach w szafie, nie układaj zbyt wielu kompletów w wysokie stosy. Prześcieradła czy poszewki na kołdry i poduszki powinny mieć zapewniony choć minimalny obieg powietrza. Wychodząc z domu, otwórz drzwi szafy czy pokrywę pojemnika na godzinę lub dwie przynajmniej raz w tygodniu. Co kilka dni przełóż też pościel, przesuwając spodnie warstwy na górę.

Ponad wszystko staraj się zachować czystość miejsca, w którym przechowujesz kołdry, poduszki i poszewki. Raz w miesiącu wytrzyj skrzynie lub półki z kurzu i przetrzyj je wilgotną ściereczką - może być ona dodatkowo nasączona olejkiem eterycznym.

33q5bx

Skuteczne odświeżacze

Nawet najpiękniejszy zapach znika z upranej pościeli najdalej po kilku dniach. Aby trwał dłużej, możesz stosować specjalny spray, który błyskawicznie odświeża kołdry i poduszki. Niektóre takie preparaty ułatwią ci też zasypianie, wypełniając powietrze relaksującym aromatem.

Wiele pań domu wkłada mydło między poskładane poszewki, a nawet do skrzyni łóżka, w której przechowuje się aktualnie używane kołdry i poduszki. Niesie to bowiem podwójną korzyść. Po pierwsze mydło odstrasza mole, po drugie dzięki niemu pościel nabiera delikatnego, świeżego zapachu. Podobny efekt mogą też dawać dostępne w sklepach kulki i saszetki zapachowe. Te ostatnie możesz łatwo wykonać samodzielnie, zaszywając w lnianym woreczku suszoną lawendę czy zioła.

iStock.com
Podziel się

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


33q5bx

33q5bx
33q5bx