Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany Somfy

Idealna temperatura w domu a inteligentne rozwiązania

Rozpoczynający się sezon grzewczy jest tematem, który przewija się w mediach, naszych rozmowach i przestrzeni publicznej głównie przez rosnące rachunki. Problemy z dostępnością i cenami węgla czy gazu, coraz wyższe koszty energii elektrycznej sprawiają, że szukamy nowych rozwiązań. Jaka powinna być idealna temperatura w domu? Jak inteligentne rozwiązania mogą pomóc nam w oszczędnościach?

 Źródło: materiały partnera
dqu491m

Idealna temperatura w domu - jaka?

Każdy z nas ma osobiste preferencje dotyczące odczucia ciepła w mieszkaniu lub domu. Jedni wolą, gdy pozwala na chodzenie w t-shircie i krótkich spodenkach, inni lubią założyć cieplejszy sweter przy nieco niższej temperaturze w pomieszczeniach. To, jaką temperaturę poleca się utrzymywać w domu i poszczególnych pokojach wynika z pewnego uśrednienia. Rodziny z małymi dziećmi czy osoby starsze potrzebują cieplejszego otoczenia i jest to całkowicie naturalne- wynika to z naszej fizjologii, stanu zdrowia.

Na ogół poleca się, by temperatura w domu rozkładała się następująco:

  • Średnia temperatura w mieszkaniu: 18-20°C
dqu491m

Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) temperatura pokojowa powinna wynosić dla dorosłego zdrowego człowieka około 18°C, natomiast w przypadku osób starszych lub chorujących 20°C.

  • Pokój dzienny, jadalnia: 18-22°C

W pokoju dziennym optymalną temperaturą będzie 18-19°C, natomiast w przypadku osób starszych 20-22°C.

  • Sypialnia: 16-19°C

Organizm człowieka nieznacznie obniża swoją temperaturę w godzinach wieczornych. Nieznacznie obniżona temperatura w sypialni pomaga zasnąć, poprawia komfort snu. Oczywiście sytuacja w przypadku osób starszych to przedział 18-20°C, w zależności od potrzeb.

  • Łazienka: 20-22°C
dqu491m

Łazienka to pomieszczenie, które we wszystkich źródłach wskazuje się jako te, które powinno być cieplejsze, niż reszta mieszkania lub domu.

Inteligentny dom – co to?

Choć zapewne każdy z nas spotkał się już z pojęciem "inteligentny dom", to dla wielu pozostaje zagadką, czym właściwie taki dom jest. W dużym skrócie to dom lub mieszkanie, które posiada inteligentne rozwiązania, które tworzą jeden, spójny system. Dzięki temu mogą ze sobą współpracować. Te inteligentne rozwiązania to zarówno produkty, jak również napędy do gotowych produktów (rolety, bramy, żaluzje, zasłony) i różnego rodzaju czujniki (np. czujnik nasłonecznienia).

Kolejną cechą inteligentnych rozwiązań jest to, że mogą pracować i "reagować" na różne zmiany nawet wówczas, gdy nas nie ma w domu- dzięki wspomnianym czujnikom. Możemy nimi również sterować, będąc nawet na drugim końcu świata. Jedną z firm oferujących takiego rodzaju rozwiązania jest Somfy- francuska marka obecna na rynku ponad 50 lat.

Inteligentne ogrzewanie a oszczędności

Inteligentne ogrzewanie staje się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego- pozwala zoptymalizować efektywność energetyczną w domu lub w mieszkaniu. Co to znaczy? Współpracujące ze sobą i z nami urządzenia nie pozwalają, by dom się wychłodził lub przegrzał. Utrzymujemy w nim optymalną temperaturę, mając kontrolę nad ogrzewaniem. Możemy ustalić pożądaną temperaturę domu, a nawet każdego z pomieszczeń osobno. To pozwala na nawet 25% niższe rachunki za energię grzewczą.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Jak to działa? Zaopatrując się w inteligentny termostat, głowice termostatyczne, możemy nimi zarządzać wygodnie za pomocą dedykowanej aplikacji, głosowo, bezpośrednio na urządzeniach. Dodatkowo dzięki geolokalizacji inteligentne termostaty podniosą temperaturę w naszym domu, gdy będziemy w określonej odległości od niego!

dqu491m

Przykładowo gdy jesteśmy w pracy możemy zdalnie obniżyć temperaturę w domu lub mieszkaniu. Udając się do niego, możemy ręcznie za pomocą aplikacji włączyć ogrzewanie podłogowe dzięki termostatowi Somfy lub ustalić, że na przykład gdy będziemy w odległości 700m od domu, w określonych pomieszczeniach zacznie podgrzewać się podłoga tak, by otrzymać wskazaną temperaturę. To jednak nie wszystko. Dzięki odpowiednim czujnikom, po stworzeniu i ustawieniu własnych scenariuszy w aplikacji TaHoma, możemy liczyć na to, że nasz dom sam będzie regulować temperaturą w nim.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Czy to wszystko? Nie! Jeśli jesteśmy posiadaczami innych inteligentnych rozwiązań, one też pomogą nam oszczędzić rachunki za prąd. Jak? Z naszym ogrzewaniem dzięki centrali inteligentnego domu mogą współpracować chociażby inteligentne napędy do rolet, żaluzji czy zasłon. Dzięki temu gdy poziom nasłonecznienia na dworze znacznie się zmniejszy, rolety zewnętrzne zasłonią się i włączy się ogrzewanie, które samo będzie kontrolować, czy w danym pomieszczeniu panuje już upragniona przez nas temperatura.

Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom nie dopuszczamy do marnowania ciepła w naszym domu. Tradycyjne grzejniki działają wówczas, gdy użyjemy głowicy i nie przestaną grzać, jeśli samodzielnie ich nie przykręcimy. Komu nie zdarzyło się zapomnieć o ich wyłączeniu? To jeden ze sposobów na oszczędzanie, a właśnie o nim myślimy przecież coraz częściej.

Artykuł sponsorowany Somfy
dqu491m
dqu491m