WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Hortensja - jak uprawiać ten piękny kwiat?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hortensja - jak uprawiać ten piękny kwiat?
(shutterstock)

Hortensja ogrodowa to popularny krzew liściasty, chętnie sadzony w ogrodach. Jego największą ozdobą są duże, piękne kwiaty. Jak uprawiać hortensję w ogrodzie?

Hortensja ogrodowa to krzew liściasty od dawna uprawiany w ogrodach. To jedna z najbardziej efektownych roślin kwitnących latem w ogrodzie – krzew jest dosłownie obsypany kwiatami zebranymi w kuliste lub półkuliste kwiatostany. Aby jednak hortensja dobrze rosła i obficie kwitła, trzeba poświęcić jej nieco uwagi.

Jak pielęgnować hortensję?

Hortensja najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, ale nie za bardzo zacienionych (w cieniu nie będzie ładnie kwitła). Miejsce bardzo nasłonecznione nie jest dla niej polecane, ponieważ w słońcu krzewy często więdną i nie wyglądają wtedy atrakcyjnie. Hortensja wymaga dobrego podłoża: żyznego, próchniczego i dobrze przepuszczalnego. Nie powinno się sadzić hortensji na glebach suchych, gliniastych, ubogich w składniki pokarmowe. Gleba pod hortensję powinna mieć odczyn kwaśny (pH od 4,5 do 5,5). Gdy ziemia jest zbyt zasadowa, liście rośliny przybierają kolor jasnozielony, a nawet żółty - wtedy należy zakwasić ziemię na przykład kwaśnym torfem. Glebę wokół krzewów dobrze jest wyściółkować torfem albo rozdrobnioną korą.

Krzewy hortensji ogrodowej należy latem regularnie i obficie podlewać. Szczególnie ważne jest nawadnianie w dni upalne i suche podczas kwitnienia krzewów – w tym okresie ich zapotrzebowanie na wodę jest zwiększone. Aby hortensje dobrze rosły, obficie kwitły oraz były zdrowe, trzeba je podczas sezonu systematycznie zasilać nawozami. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych nawozów przeznaczonych do hortensji – zapewnią one właściwe dla tej rośliny ilości poszczególnych składników pokarmowych. Wygodne w użyciu są nawozy w formie proszku bądź granulatu, które rozpuszcza się w wodzie (ilość nawozu i wody podana jest na opakowaniu preparatu). Przygotowanym roztworem podlewa się rośliny z częstotliwością wskazaną w instrukcji na opakowaniu. O nawożeniu hortensji nie można zapominać w okresie kwitnienia krzewów, ponieważ wtedy zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest największe.

Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, czyli tych, które wyrosły w poprzednim sezonie. Z tego powodu krzewu nie należy przycinać wiosną, aby nie usunąć pędów, na których zawiązały się już pąki kwiatowe. Wiosną z hortensji usuwa się, wycinając tuż przy ziemi, jedynie pędy uschnięte, martwe i połamane oraz zbyt cienkie. Wiosną ścina się także zaschnięte kwiatostany, które zostały na krzewach po zeszłym sezonie. Przed zimą warto zabezpieczyć krzew, obsypując go na wysokość 20-30 cm korą, torfem albo liśćmi. Krzewy można też owinąć agrowłókniną albo papierem.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.