Trwa ładowanie...

Głośniki komputerowe w dobrych cenach. Jaki model warto wybrać?

Laptopy lub komputery stacjonarne wydają się być niekompletne bez osobnych głośników. To one zwiększają jakość muzyki, której słuchamy lub dźwięków filmów. Warto zaopatrzyć się w komplet głośników, które dobierzesz nie tylko do swojego gustu i wystroju wnętrza, ale również budżetu, który możesz na nie wydać.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Głośniki komputerowe w dobrych cenach. Jaki model warto wybrać?Źródło: iStock.com
d4hz76m
d4hz76m

Liczba głośników

Przygotowując się do zakupu idealnych głośników i szukając najlepszego kompletu, najpierw zastanów się nad ich liczbą. Zależy ona przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, miejsca na biurku, na którym stoi komputer oraz budżetu, którym dysponujesz. Im większa liczba głośników, tym większa cena, jednak nie zawsze twoim celem powinna być ilość, a odpowiednie dopasowanie kompletu do przestrzeni, gdzie będą się znajdować.

W sklepach znajdziesz wiele zestawów, które opisane są w niezwykle jasny sposób. Jeśli w specyfikacji sprzętu widzisz "2.0", będą to dwa głośniki bez oddzielnego basu. Jeśli chcesz, by zakupiony zestaw miał dodatkowy głośnik niskotonowy, po kropce powinna znajdować się liczba 1. Komplet oznaczony "2.1" zawiera więc dwa głośniki boczne i jeden subwoofer. Na tej samej zasadzie możemy rozszyfrować komplet "5.1", "7.1", a nawet "12.1". Taką liczbą głośników można się podekscytować, jednak pamiętaj, że zajmują one dużo miejsca i, aby faktycznie dobrze grały, należy je rozmieścić w odpowiedni sposób.

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Efektywność i sprawność

Niezwykle ważnym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę, gdy przygotowujemy się do zakupu głośników, jest sprawność. Określa ona w jakim stopniu sprzęt przekształca energię elektryczną na akustyczną. Najpopularniejszym przedziałem jest ten wynoszący 0.5 proc. Warto wiedzieć, że im wyższa sprawność, tym więcej mocy akustycznej zostaje wytworzone. Efektywność z kolei opisuje poziom dźwięku w określonej odległości przy doprowadzeniu sygnału.

Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia jest to zakres częstotliwości generowany przez cały komplet głośników lub pojedynczy głośnik. Górna granica pasma przenoszenia jest odpowiedzialna za wysokie tony, a dolna za niskie. Standardowy zakres pasma przenoszenia wynosi od 20 Hz dla dolnej granicy do 20 kHz dla granicy górnej. Najbardziej popularne są zestawy o paśmie przenoszenia od 50 do 20 000 Hz. Warto podkreślić, że najbardziej odpowiednim zakresem jest tak zwane pasmo akustyczne – od 20 do 20000 Hz, ponieważ jest ono słyszalne przez człowieka.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Wygląd głośników

Desing często bywa sprawą sprzeczną, gdy chodzi o sprzęty. Niektórzy uważają, że zdecydowanie ważniejsza jest jakość i możliwości urządzenia, inni z kolei dopasowują każdy sprzęt do wystroju wnętrza, w którym będzie używany. Bez względu na to, w której grupie jesteś, zadbaj, by sprzęt pasował do twojego gustu i był łatwy w utrzymaniu. Zdecydowanie przyjemniej będzie ci się siedziało przy biurku, na którym panuje porządek, a wszystkie jego elementy pasują do siebie nawzajem.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4hz76m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hz76m