WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Garderoba czy duża szafa? Bądź jak Carrie Bradshaw

Wykańczasz właśnie mieszkanie? A może wprowadzasz się do nowego domu? Wśród wielu dylematów, które stają na twojej drodze, pojawia się pytanie: garderoba czy może jednak duża szafa? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ci podjąć decyzję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Garderoba czy duża szafa? Bądź jak Carrie Bradshaw
(Shutterstock)

Wykańczasz właśnie mieszkanie? A może wprowadzasz się do nowego domu? Wśród wielu dylematów, które stają na twojej drodze, pojawia się pytanie: garderoba czy może jednak duża szafa? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ci podjąć decyzję.

Być jak Carrie Bradshaw

Zaprojektowanie garderoby nie musi być luksusem zarezerwowanym dla najbogatszych. Jeśli marzy ci się garderoba niczym u bohaterki „Seksu w wielkim mieście”, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spełnić to marzenie. Różnorodność materiałów dostępnych na rynku sprawia, że wykończenie dodatkowego pomieszczenia wymaga stosunkowo niewielkiego nakładu kosztów.

Szafy do garderoby możesz zaprojektować i zrobić sam. Do wykonania półek wystarczą zwykłe płyty laminowane, popularnie nazywane sklejkami. Jeśli twoje mieszkanie jest wysokie, górne półki można wykorzystać do przechowywania rzadko używanych rzeczy, np. walizek, sprzętu narciarskiego itp. Z kolei wieszak można zrobić ze zwykłej stalowej rurki.

Jeśli zaś dysponujesz większą kwotą, zaprojektowanie garderoby możesz zlecić architektowi wnętrz. Zadba on nie tylko o funkcjonalność pomieszczenia, ale także o jego estetykę i oryginalność. Wystarczy puścić wodze fantazji i jeśli zechcesz, możesz mieć nawet podświetlane półki na buty!

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy swoją garderobę zaprojektujesz sam, czy skorzystasz z pomocy architekta, takie rozwiązanie ma ogromną zaletę: duża przestrzeń, na której bez przeszkód możesz ulokować ubrania, buty, kapelusze. Nic się nie gniecie, wszystko jest łatwo i szybko dostępne!

Koszt takiej garderoby nie musi być wysoki. Przy odrobinie własnej inwencji i pracy sprawnego fachowca garderobę o powierzchni kilku metrów kwadratowych można wykonać już za kilka tysięcy złotych. Szczegółowe koszty, tak samo jak w przypadku innych elementów mieszkania możesz sprawdzić wdarmowym kalkulatorze.

A może jednak szafa?

Jeśli metraż nie pozwala ci na zaprojektowanie garderoby, nie wpadaj w panikę. Szafa może być równie dobrym rozwiązaniem. Obecnie bardzo modne są szafy z drzwiami przesuwnymi. Wiele firm (np. Komandor, Pinea, Indeco) projektuje je na wymiar. Zależnie od układu mieszkania mogą być one wnękowe lub wolno stojące. Duża szafa sięgająca sufitu może zapewniać tyle samo miejsca do przechowywania rzeczy co garderoba. Dodatkowym plusem jest lustro, które można umieścić na drzwiach przesuwnych. Taka szafa jest nie tylko praktycznym meblem, ale również ozdobą mieszkania!

Zastanawiasz się, ile może kosztować taka szafa? Kliknij w ten link i oblicz dokładny koszt.

Jeśli urządzasz wnętrze bardziej stylowe i nie przepadasz za nowoczesnymi rozwiązaniami, poszukaj tradycyjnej drewnianej szafy. Duży wybór w niezbyt wygórowanych cenach zapewniają IKEA, Black Red White, Anzys. Musisz jednak liczyć się z tym, że takie meble mają zdecydowanie mniejszą pojemność.

Trzeba pamiętać, że tradycyjna szafa będzie też znacznie tańsza od - mimo wszystko drogich - szaf wykonywanych na wymiar. Koszt dostosowania każdego elementu do indywidualnych wymagań oznacza znacznie większe koszty niż zakup standardowej szafy do samodzielnego montażu prosto z linii produkcyjnej.

Decyzja: szafa czy garderoba?

Ostateczną decyzję uzależnij przede wszystkim od metrażu, jakim dysponujesz, a także od układu pomieszczeń i stylu wykończenia. Bardzo ważna jest też cena, która będzie się znacząco różniła dla każdego z zaproponowanych rozwiązań.

Jednak niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj o jednym: głównym kryterium ma być wygoda użytkowania.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.