Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany Zafuguj.pl

Fugowanie kostki brukowej

Fugowanie kostki brukowej to dość nowoczesny sposób na który decyduje się coraz więcej osób, głównym powodem tego są długotrwałe efekty w przeciwieństwie do zwykłego zasypania szczelin piaskiem. Fuga do kostki brukowej to dobry i wytrzymały materiał, którego nie wypłucze nawet mycie myjką ciśnieniową.

Share
 Źródło: materiały partnera
d2h4ru4

Dlaczego fugowanie bruku jest takie ważne

Zastosowanie fugi do kostki brukowej trwale uzupełnia spoiny między kostkami jak i zabezpiecza przed wyrastaniem chwastów, które nie mają jak się zakorzenić. Zastosowanie fugi do bruku przełoży się na wiele korzyści zarówno dla portfela jak i samej kostki brukowej.

Jeśli bruk zostanie zafugowany, łatwiej będzie utrzymać go w czystości. Późniejsze mycie nie narusza struktury spoin wypłukując piasek. Dodatkowo z przerw między elementami nie będą wyrastać chwasty, co bezpośrednio przełoży się na estetykę i trwałość chodnika.

Walory estetyczne to nie wszystko. Dzięki zastosowaniu fug, a w szczególności fugi żywicznej, po ulewach piasku nie będzie ubywało. Nie trzeba będzie go później uzupełniać i sprzątać. Co więcej, na wszystkie instalacje z kostki brukowej napierają nieustannie różne siły. Wynika to z naturalnej pracy nawierzchni. Kostka może uginać się pod wpływem różnych obciążeń. Stworzenie klina ze spoiny żywicznej zapobiega przemieszczaniu się elementów chodnika. Dzięki temu brzegi płytek nie będą się kruszyć a chodnik zapadać.

d2h4ru4

Fugowanie kostki brukowej – jaką fugę wybrać

Na rynku dostępne są najróżniejsze rodzaje fug do kostki brukowej. Najbardziej znane są fugi epoksydowe, zwane też żywicznymi oraz fugi cementowe.

Fugi epoksydowe tworzy się na bazie specjalnej żywicy. Sprzedaje się je w pakietach dwóch elementów. W zestawie znajduje się pasta epoksydowa do fugowania oraz utwardzacz chemiczny.

Ten rodzaj fugi jest bardzo trwały i żywotny. Nie kruszą się. Nawet po długim czasie użytkowania. Nie odpadają od bruku i nie łamią się. Jeśli zastosujesz fugę epoksydową możesz zapomnieć o konieczności przeprowadzenia prac naprawczych. Będą służyć przez wiele lat.

Co więcej, po zastosowaniu fugi żywicznej uzyskuje się gładką i po prostu ładną powierzchnię. Dodatkowo, nie kumulują one wody, dzięki czemu nie powstają na nich grzyby, a jednocześnie sa przepuszczalne - woda trafia do warstw gruntu pod kostką.

d2h4ru4

Fugi cementowe to mieszanka… cementu. Przede wszystkim spoiw mineralnych, w formie suchej. Nie posiadają one właściwości wodoszczelnych. Dość szybko nasiąkają wilgocią i ją kumulują. Przez to po paru latach mogą pojawić się na nich nieestetyczne przebarwienia i plamy. Do tego, nie są zbyt trwałe. Należy liczyć się z ich naprawą po zaledwie kilku sezonach. Po niedługim czasie mogą się kruszyć lub odpadać. W najgorszym przypadku, trzeba będzie wymienić je na nowe. A na pewno należy liczyć się z ich naprawą po zaledwie kilku sezonach.

Fuga żywiczna – czym się wyróżnia na tle innych

Fuga epoksydowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się zabrudzeń lub zalania nawierzchni. Świetnie poradzi sobie ona też we wszelkich "mokrych" pomieszczeniach.

Jak wiadomo, nawierzchnia brukowa najczęściej znajduje się na świeżym powietrzu. Dlatego, wybierając materiał do jej zafugowania, potrzeba takiego środka, który będzie odporny na zmienne warunki atmosferyczne.

Jednocześnie, dzięki zastosowaniu żywicy epoksydowej, między kostkami nie będą pojawiać się otwory wytworzone przez owady. Mrówki się przez nią nie przebiją. A przecież pęknięcia spowodowane działaniem owadów nie tylko źle wyglądają. Po prostu naruszają one strukturę bruku i prowadzą do jego rozpadu. Chodnik po pewnym czasie może się zapaść.

d2h4ru4

Fuga do kostki brukowej musi być też elastyczna i odporna na deszcz. Tym samym, musi odprowadzać wilgoć.

Latem wysokie, zimą skrajnie niskie temperatury. Wiosną i jesienią soczyste opady.

Takie wahania negatywnie wpłyną na kondycję naszego bruku. Fugi żywiczne posiadają te pożądane właściwości. W trakcie upałów mogą zwiększyć swoją objętość. Zimą zwężają się. Tym samym nie nadrywają i nie niszczą elementów, które spajają.

Kolejną ważną zaletą fugi żywicznej jest jej półprzepuszczalność. Wybierając ten materiał można mieć pewność, że pod kostkę nie będzie dostawała się zbyt duża ilość wody. Tym samym, nadmiar wilgoci będzie można spokojnie odprowadzić. Dlatego produkt ten poradzi sobie genialnie na tarasach z płytek lub betonowej kostki brukowej.

d2h4ru4

Oprócz tego można z powodzeniem stosować go na prywatnych drogach dojazdowych. Dobrze poradzi sobie też na wszelkich podjazdach i przydomowych parkingach.

Od czego zacząć fugowanie kostki brukowej – użycie fugi żywicznej

Pierwszym etapem, przez który należy przejść jeszcze przed samym fugowaniem jest wyczyszczenie kostki i spoin. Należy wyrwać chwasty i pozbyć się niechcianych śmieci. będziesz potrzebować gumowej rakli i samej fugi.

Kolejnym krokiem jest zwilżenie bruku. W trakcie prac musi być on stale wilgotny. Można użyć do tego zwykłego węża ogrodowego.

Kiedy już chodnik, taras lub parking jest mokry, należy nałożyć na niego fugę epoksydową. Najlepiej wysypać ją na nawierzchnię. Potem, za pomocą gumowej rakli i węża ogrodowego, trzeba rozprowadzić fugę do wszystkich szczelin. Należy to zrobić precyzyjnie. Zbyt duża ilość wody w połączeniu ze zbyt wysokim ciśnieniem może wypłukać fugę ze szczelin. A takiego efektu nie chcemy uzyskać.

d2h4ru4

W kolejnym kroku szczotką delikatnie wyrównujemy braki fugi żywicznej między poszczególnymi kostkami. Nadmiar materiału można wynieść poza fugowany obszar. Następnie fugę pozostawiamy do całkowitego stwardnienia.

Fugowanie granitu za pomocą fugi epoksydowej

Podobnie jak w przypadku kostki brukowej, powinno się zacząć od przygotowania nawierzchni. Kolejnym krokiem będzie wysypanie fugi żywicznej na granit. Trzeba pamiętać o wiązaniu fugi w kontakcie z powietrzem. Dlatego, jeśli nie zamierzasz użyć całej fugi, zalej otwarte pudełko z fugą wodą.

Kiedy już rozsypiesz fugę na mokrą granitową nawierzchnię, zacznij rozprowadzać ją do spoin. Zrób to, podobnie jak w przypadku kostki brukowej, za pomocą gumowej rakli i delikatnego strumienia wody.

Ostatnim etapem pracy będzie wyprofilowanie materiału w spoinach. Najlepiej użyć do tego miękkiej miotły. Jeszcze wilgotną fugę warto przemieść miotłą o miękkich włosach. Trzeba to zrobić pod kątem 45 stopni względem układu szczelin. Dzięki temu spoiwo dostanie się do każdej szczeliny i rozłoży w niej równomiernie.

d2h4ru4

Nie przejmuj się, jeśli pobrudziłeś kostkę brukową. Fugę żywiczną można bez trudu wykruszyć. Poczekaj, aż zaschnie. Wtedy użyj twardej miotły. Zabrudzenia powinny bez trudu zejść.

Fuga żywiczna – zadbaj o swój bruk już teraz!

Fugi żywiczne są w pełni bezpieczne w bezpośrednim kontakcie. Obecnie fugi są dostępne w bardzo szerokim wachlarzu barw. Sprawia to, że możliwości udekorowania bruku stają się niezwykle szerokie.

Zafugowany chodnik prezentuje się bardzo estetycznie. Nie ma na nim żadnych pęknięć. Nie brudzi się wypływającym ze spoin piaskiem. A jego właściciel nie musi się martwić, że trzeba będzie go remontować.

Fugi epoksydowe są do tego bardzo elastyczne nie będą pękać pod wpływem warunków atmosferycznych. Fuga jest odporna na wypłukiwanie, a zastosowanie fugi żywicznej nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani fachowych narzędzi. Samo jej użycie jest bardzo szybkie i sprawne.

Artykuł sponsorowany Zafuguj.pl
d2h4ru4
d2h4ru4
d2h4ru4