Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika: Która firma najlepsza? Jak wybrać?

Jak wynika z raportu Instytutu Energii Odnawialnej, fotowoltaika to jedna z cenniejszych branż polskiej gospodarki. W 2020 roku, obroty na tym rynku przekroczyły 10 mld złotych. Silną pozycję energetyki słonecznej potwierdzają dane stowarzyszenia SolarPower Europe, na temat mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Pod koniec 2020 roku zbliżyła się ona do 4 GW, co dało nam 4 miejsce w Europie pod względem przyrostu mocy. Sprzyjające otoczenie prawne, liczne dotacje i "zielone" trendy społeczne sprawiły, że pojawił się ogromny popyt na usługi montażowe. Za jego pokrycie odpowiada dzisiaj ponad 20 tysięcy firm fotowoltaicznych. Gdy naszym celem jest bezawaryjna i opłacalna fotowoltaika - która firma najlepsza? Jak wybrać, by potem nie żałować? Pytamy o to Emilę Biernaciak, specjalistkę ds. fotowoltaiki z serwisu enerad.pl.

Share
Fotowoltaika: Która firma najlepsza? Jak wybrać? Fotowoltaika: Która firma najlepsza? Jak wybrać? Źródło: Pexels
d1qp2pe

Wybór wykonawcy to dzisiaj prawdziwe wyzwanie

W ostatnich latach można zaobserwować prawdziwy boom na instalacje fotowoltaiczne. Pod koniec 2019 roku, w Polsce mieliśmy nieco ponad 1,5 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Przez rok, niemal podwoiliśmy ten wynik. Popyt na usługi fotowoltaiczne był (i nadal jest) ogromny. Praca w branży stała się prawdziwą żyłą złota, na której postanowiły skorzystać nie tylko te firmy, które na rynku działały od lat, ale również nowi gracze.

Większość wykonawców oferuje niemalże identyczny wachlarz usług. Po wykonaniu audytu fotowoltaicznego i podpisaniu umowy, firma zajmie się więc przygotowaniem projektu, dostarczeniem komponentów, a wreszcie montażem i uruchomieniem instalacji. Najczęściej to również wykonawcy biorą na siebie formalności związane z przyłączeniem fotowoltaiki do sieci czy złożeniem dokumentów o dofinansowanie. Niektórzy, na miejscu, w biurze czy w domu klienta, pomogą w zaciągnięciu kredytu czy leasingu.

Sęk w tym, że zakres usług to nie wszystko. Przy wyborze najlepszej firmy fotowoltaicznej kluczowe są doświadczenie i kompetencje.

d1qp2pe

"W okresie intensywnego rozwoju danej branży, na rynek często wchodzą podmioty, które wcześniej nie miały z nią styczności, ale po prostu chcą zyskać na boomie. Takie praktyki możemy teraz obserwować również w fotowoltaice. Jest gro firm, które po szybkim przebranżowieniu i przejściu podstawowych kursów ruszyło od razu w teren. Jednakże doświadczenie zdobywane naprędce, pod presją czasu i z oddechem konkurencji na plecach raczej nie wróży nic dobrego inwestorom" - mówi ekspertka, Emila Biernaciak.

Dlaczego? W przypadku tego typu instalatorów pojawia się obawa, że tak samo jak szybko się pojawiły, tak szybko mogą zniknąć. Wszelkie gwarancje i świadczenia oferowane przez nie mogą być później niemożliwe do wyegzekwowania. A nie wszystkie problemy czy błędy montażowe wychodzą od razu - niektóre mogą ujawnić się po wielu latach. 

Jak zatem wybrać firmę, której będziemy mogli zaufać i powierzyć nasze pieniądze? Pytamy o to ekspertkę.

Fotowoltaika: która firma najlepsza? Jak wybrać? Porady od ekspertki

Jeśli chcemy rozsądnie podejść do tematu wyboru firmy fotowoltaicznej powinniśmy kierować się kilkoma zasadami. 

d1qp2pe

Daj szansę różnym wykonawcom

"Po pierwsze, pod uwagę warto brać różne firmy - zarówno te większe, działające na terenie całego kraju, jak i lokalnych wykonawców. Ci pierwsi to mniejsze ryzyko np. bankructwa i problemów z dochodzeniem praw po latach. Z drugiej strony, mniejsze firmy zwykle charakteryzują się większym zaangażowaniem przy pracy i lepszym kontaktem z klientem" - mówi specjalistka Emila Biernaciak.

Na wstępnym etapie poszukiwań warto zwrócić się o ofertę do jak największej liczby wykonawców. Po co? By sprawdzić jakie urządzenia są oferowane, co zawiera pakiet usług i jakie są ceny na rynku. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie przepłacamy i to za sprzęt z niepewnego źródła.

Ufaj, ale najpierw dokładnie sprawdź

"Po drugie i najważniejsze dokładnie sprawdźmy samą firmę. Na co zwrócić uwagę? Warto zacząć od podstawowych rzeczy, takich jak obecność w rejestrze przedsiębiorców, czas prowadzenia działalności w obszarze PV czy posiadanie niezbędnych uprawnień - SEP lub UDT. Dobrze, jeśli wykonawca posiada polisę OC. Oprócz tego, należy przyjrzeć się ilości realizacji oraz opiniom na ich temat. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie muszą być prawdziwe. Manipulowanie komentarzami w Internecie jest powszechne - i to w obie strony: na korzyść danej firmy (marketing szeptany) i niekorzyść (tzw. czarny PR). Zawsze można jednak poprosić o referencje" - radzi Emila Biernaciak.

Warto wiedzieć, że niektórzy wykonawcy podnoszą swoje kompetencje pod kątem określonych produktów, zyskując miano certyfikowanego lub autoryzowanego partnera. Na to również warto zwrócić uwagę, bo skorzystanie z usług wykonawcy posiadającego podobne wyróżnienie daje wymierne korzyści - np. wydłużenie o kilka lat gwarancji na panele fotowoltaiczne czy falownik. 

d1qp2pe

Nie spiesz się z wyborem

Po trzecie trzeba dać sobie czas - decyzja nie powinna zostać podjęta wyłącznie pod wpływem namowy handlowca czy nawet znajomych. Pośpiech to zawsze zły doradca - podkreśla specjalistka z enerad.pl, Emila Biernaciak.

Szczególnie ostrożni bądźmy, jeśli ktoś próbuje wywrzeć na nas presję, za pomocą "promocji obowiązującej tylko dzisiaj". To nic innego jak tani chwyt marketingowy - nie dajmy się na niego nabrać. Rzetelna firma pozwoli nam zastanowić się nad decyzją. Nigdy też nie dajmy się namówić na zapłatę całej sumy z góry. Jeśli firma żąda 100% przedpłaty zrezygnujmy, bo to może być próba oszustwa.

Fotowoltaika - która firma najlepsza? Skorzystaj z pomocy

Jak widać, wybór właściwej firmy wykonawczej to czasochłonne przedsięwzięcie, wymagające pewnego rozeznania w temacie fotowoltaiki. Bez niego właściwie nie sposób ocenić np. jakości wykorzystywanych podzespołów. Trudniej też ustrzec się przed zakusami nieuczciwych firm i handlowców, którzy np. mogą spróbować "wepchnąć" nam większą i droższą instalację, która będzie się dłużej zwracać. 

Na szczęście, szukanie instalatora na własną rękę to jednak nie jedyne wyjście. Zawsze można skorzystać z narzędzi opracowanych przez specjalistów z branży, które pomogą nam w selekcji.

d1qp2pe

"Nasz ranking firm fotowoltaicznych https://enerad.pl/oze/fotowoltaika/ranking-firm-fotowoltaicznych/, to regularnie aktualizowane zestawienie, do którego trafiają wyłącznie rzetelni wykonawcy, cieszący się zaufaniem klientów, w tym Czytelników naszego serwisu. Został przygotowany na podstawie przeprowadzonej przez naszą redakcję, analizy rynku jako takiego, jak i ofert poszczególnych wykonawców" - mówi specjalistka Emila Biernaciak, z enerad.pl.

Jeśli ze względu na brak zaplecza merytorycznego, nie czujemy się na siłach na samodzielne poszukiwania bądź też nie mamy po prostu czasu na wertowanie i porównywanie ofert, tego typu zestawienia mogą okazać się nieocenione. Dzięki nim zaoszczędzimy czas, a dodatkowo będziemy pewni, że wybieramy bezpieczne rozwiązanie, zweryfikowane przez ekspertów. 

Artykuł sponsorowany
d1qp2pe
d1qp2pe
d1qp2pe