Trwa ładowanie...

Dywanik ze sztucznego futerka. Jak go prać i dbać, by wyglądał jak nowy?

Moda na sztuczne futra zapanowała na dobre. Mamy już nie tylko płaszcze i kamizelki, ale także dodatki do wnętrz. Ostatnio prawdziwym hitem stały się "owcze" dywany. Jak je pielęgnować? Poznaj domowe sposoby na czyszczenie i odświeżanie.

Dywanik ze sztucznego futerka. Jak go prać i dbać, by wyglądał jak nowy?Źródło: Adobe Stock
d30nh0e
d30nh0e

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Motywy zwierzęce w dekoracji wnętrz to nie tylko wariacje na tapetach czy egzotyczne figurki, ale również tekstylia. Każdy, kto lubi takie wzory, może zafundować sobie poduszkę z tygrysem czy futrzany dywanik. Taki stylowe akcenty okraszą każde pomieszczenie. Będą świetnie wyglądać zarówno w pałacowych rezydencjach, jak i skromnych wnętrzach w stylu skandynawskim.

Dywanik ze sztucznego futerka może leżeć nie tylko na podłodze. Warto wykorzystać go jako narzutę na łóżko lub fotel. Niestety tego typu dywany mają dosyć wymagającą strukturę, przez co utrzymywanie ich w czystości nie jest łatwe. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na pranie chemiczne, mogą skorzystać z domowych sposobów na odświeżenie.

Pranie w pralce z programem do wełny

Futrzany dywan ma to do siebie, że szybko zbiera się w nim brud i kurz, przez co staje się on pożywką dla roztoczy. Mamy jednak dobre wieści: można go prać w pralce. Przedtem jednak trzeba go porządnie wyszczotkować.

d30nh0e

Jeżeli decydujemy się na wrzucenie dywanu do pralki, koniecznie ustawmy program do prania włókien wełnianych. Powinien być krótki i mieć max. 30 stopni. Zamiast proszku lepiej użyć delikatnego płynu lub kapsułek. I najważniejsze – nie wolno wyżynać włosia. Musi wyschnąć naturalnie.

Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Pranie na sucho z użyciem… mąki

Jednym z babcinych sposobów jest użycie mąki ziemniaczanej i trzepaczki do dywanów. Dlaczego akurat to? Mąka ma bardzo drobną strukturę i doskonałą przyczepność do cząstek brudu, a do tego można ją wytrzepać bez pozostawiania śladów.

d30nh0e

Chcąc wyprać dywan na sucho, trzeba rozsypać na niego mąkę ziemniaczaną, a następnie mocno ją wetrzeć. Unosząc włosie ręką, rozprowadzamy mąkę również w głębszych warstwach. To samo robimy ze sztuczną skórą, która jest po drugiej stronie naszego dywanu. Gdy rozprowadzimy mąkę, zostawmy "pranie" na ok. 2 godziny. Potem należy już tylko wytrzepać dywan i go odkurzyć.

Dbanie o włosie: przyda się szczotka

W żadnym wypadku nie wolno suszyć dywanu na kaloryferze – w przeciwnym razie stwardnieje. Najlepiej przewiesić go przez mocny sznur i czekać, aż naturalnie wyschnie. A to niestety trwa długo. Dlatego, jeśli mamy dom z ogrodem, wystawmy futrzany dywan na powietrze. Aby przyspieszyć ten proces można użyć wiatraka pokojowego lub suszarki do włosów, ale powietrze musi być zimne.

d30nh0e

Po wysuszeniu dywanu warto go porządnie wyszczotkować – dzięki temu włosie będzie puszyste i świeże. Użyjmy do tego specjalnej szczotki, przeznaczonej do pielęgnacji owczej wełny.

Systematyczne szczotkowanie włosia to najlepszy sposób na zachowanie puszystości i pierwotnej struktury dywanu. To również prosty sposób na jego szybkie odświeżenie oraz pozbycie się nieprzyjemnego zapachu.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d30nh0e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30nh0e