OgródDrewniany karmnik dla ptaków krok po kroku. Zrobisz go w jeden wieczór

Drewniany karmnik dla ptaków krok po kroku. Zrobisz go w jeden wieczór

W zimowe miesiące ptakom dużo trudniej zdobyć pożywienie. Drewniany karmnik to nie tylko ratunek dla zwierząt, ale także piękna ozdoba ogrodu lub balkonu. Z naszymi wskazówkami zbudujesz go z łatwością.

Drewniany karmnik dla ptaków krok po kroku. Zrobisz go w jeden wieczór
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Agnieszka Małgorzata Adamska

16.11.2020 | aktual.: 19.01.2022 09:49

Zbliżająca się zima to dla ptaków wyjątkowo trudny czas. W chłodne miesiące pożywienia jest znacznie mniej. Możemy pomóc im przetrwać ten okres, budując ptasią stołówkę. Drewniany karmnik z pożywieniem to nie tylko nieoceniony ratunek dla zwierząt, ale też efektowna ozdoba. Powieś go w ogrodzie albo na balkonie i ciesz się z odwiedzin małych skrzydlatych gości. Gwarantujemy, z każdym dniem będzie ich coraz więcej!

Czym karmić ptaki? Pokarmy dozwolone i zakazane

Ważne, żeby pamiętać o regularnym wsypywaniu pokarmu i wiedzieć, co ptaki mogą jeść, a co zdecydowanie im nie służy. Wśród produktów zakazanych jest chleb, pokarmy słone, wysoko przetworzone, a także resztki ze stołu, kasze i inne pokarmy pęczniejące w żołądku. Zabronione jest także jedzenie, które szybko się psuje, jak sery, czy owoce podane w całości. Pożywienie da ptaków musi być świeże – wsypanie do karmnika zepsutych produktów może spowodować bardzo poważne zatrucie. Czym karmić ptaki? Dozwolone są: pestki dyni i słonecznika, proso, owies, płatki owsiane, orzechy włoskie, suszone owoce, drobno pokrojone warzywa, słonina, lub też specjalne kule zimowe dostępne w sklepach.

Obraz
© Istock

Budujemy karmnik – co będzie potrzebne?

Domek dla ptaków jest bardzo prosty w wykonaniu – bez problemu przygotujesz go samodzielnie. Do wykonania karmnika będziesz potrzebować:

  • sosnowej deski o długości 120 cm i szerokości 25 cm
  • kantówki o długości 120 cm i szerokości 2 cm
  • dwóch kątowników
  • gwoździ, wkrętów do drewna, papieru ściernego
  • impregnatu do drewna i pędzla

Krok 1 – podłoga i kantówki

Obraz
© iStock.com
  • Podziel sosnową deskę na 3 odcinki. Podłoga powinna mieć długość 35 cm, pierwsza połać dachu - 42,5 cm długości oraz 25 cm szerokości, a druga - 42,5 cm długości i 23 cm szerokości.
  • Potnij kantówki na cztery odcinki po 18 cm długości oraz dwa po 21 cm długości. Końce czterech dłuższych kantówek przytnij pod kątem 45 stopni.
  • Krawędzie kantówek i daszka wygładź dokładnie papierem ściernym.

Krok 2 – montaż konstrukcji karmnika

Obraz
© iStock.com
  • Skręć ze sobą dwie zacięte kantówki o długości 18 cm. Powtórz tę czynność jeszcze raz – dzięki temu uzyskasz konstrukcję pod daszek.
  • Zamontuj go do podłogi. W każdym z rogów podłogi wywierć otwór, a następnie przy pomocy wtrętów przykręć w te miejsca złączone kantówki.
  • Żeby pokarm nie wypadał z karmnika, warto zamontować listewki boczne. Przytnij je tak, żeby dwie miały długość 26 cm, a kolejne dwie 35 cm. Trzy z nich przybij gwoździami do drewnianej konstrukcji karmnika. Czwartą nawierć z jednej strony wiertłem, z a drugiej zrób delikatne nacięcie do połowy listewki. W nawiercony otwór włóż wtręt i tę samą czynność powtórz z drugiej strony. Dzięki temu otrzymasz ruchomą listewkę, dzięki której utrzymasz karmnik w czystości.
  • Na końcu złóż daszek, złączając ze sobą obie części daszka przy pomocy kątownika. Przy pomocy wtrętów przymocuj go do konstrukcji karmnika.

Krok 3 – pomaluj swój karmnik

Obraz
© iStock.com
  • Zabezpiecz swój karmnik impregnatem – dzięki temu ochronisz go przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Najlepiej wybrać naturalny preparat, który nie zaszkodzi ptakom, np. pokost lniany przeznaczony do impregnacji drewna.
  • Pomaluj preparatem tylko zewnętrzną część karmnika – wnętrze domku pozostaw surowe.

Karmnik gotowy! Zawieś go na balkonie albo w zacisznej części ogrodu i ciesz się z odwiedzin skrzydlatych przyjaciół.

Źródło artykułu:WP Dom
domwnętrzeogród
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)