Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Domowy warsztat - jak go najlepiej wyposażyć?

Domowy warsztat to marzenie wielu z nas. Jeśli tylko dysponujecie odpowiednim pomieszczeniem, stosunkowo łatwo możecie je jednak zrealizować. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy doborze narzędzi i wyposażenia? Jak sprawić, że przestrzeń warsztatu pozwoli na bezproblemowe prace? W nowym artykule podpowiadamy, jak urządzić domowy warsztat majsterkowicza.

Share
 Źródło: Pexels
dkvepb9

Domowy warsztat. Jak zaaranżować funkcjonalną, komfortową przestrzeń

Zanim przejdziemy do omówienia kwestii takich jak wyposażenie warsztatu i aranżacja przestrzeni, na chwilę zatrzymajmy się przy wymaganiach, jakie powinna wymagać przestrzeń, w której ma się on znaleźć. Pod tym względem największe znaczenie mają:

 

 • powierzchnia: zasada jest prosta - im większy będzie warsztat, tym łatwiejsze okaże się majsterkowanie - zwłaszcza w przypadku obróbki dużych przedmiotów. Na szczęście nie oznacza to, że w małym pomieszczeniu nie da się zaaranżować warsztatu. Wymaga to jednak większego wysiłku przy planowaniu rozkładu poszczególnych elementów;
 • wentylacja: farby, kleje i rozpuszczalniki mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia - podobnie jak pył pozostający po obróbce różnych materiałów. By uniknąć związanych z tym problemów, należy zadbać o dobrą wentylację warsztatu;
 • rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w taki sposób, by zapewnić bezproblemowe korzystanie z elektronarzędzi.

 

Domowy warsztat majsterkowicza - blat jest podstawowym elementem wyposażenia

Przygotowując się do aranżacji warsztatu majsterkowicza w pierwszej kolejności należy przemyśleć kwestię lokalizacji i wielkości blatu. Powinien on zapewniać jak największą powierzchnię do pracy. Jeśli planujecie spędzać w warsztacie wiele godzin pod rząd, warto zadbać również o wygodne krzesło z regulacją wysokości siedziska.  

dkvepb9

Warsztat majsterkowicza - narzędzia do cięcia drewna i innych prac

Oczywiście w domowym warsztacie nie powinno zabraknąć narzędzi. To, co konkretnie wejdzie w skład waszego zestawu zależy oczywiście od waszych zainteresowań i najczęściej wykonywanych prac. Mimo tego pewne narzędzia koniecznie powinny znaleźć się w każdym warsztacie. Są to przede wszystkim:

 

 • zestaw wkrętaków lub model z wymiennymi grotami;
 • komplet kluczy nasadowych, płaskich, oczkowych, imbusowych i typu torx;
 • imadło;
 • kowadło;
 • obcęgi i szczypce;
 • przyrządy miernicze (miary, poziomice itp);
 • narzędzia do malowania i lakierowania;
 • wkrętarka akumulatorowa;
 • wiertarka wyposażona w mechanizm udarowy;
 • młotek. 

 

Wysokiej jakości, narzędzia zarówno do domowego, jak i profesjonalnego warsztatu możesz kupić szybko i wygodnie przez internet. Jeśli szukasz niezawodnych i funkcjonalnych produktów, zapoznaj się z ofertą sklepu https://allemen.com/.

Jak urządzić warsztat majsterkowicza? Dobre oświetlenie z pewnością przyda się przy pracy

Kompletując wyposażenie domowego warsztatu, uwagę zwróć również na oświetlenie. W tej roli najlepiej sprawdzi się specjalna lampa warsztatowa zamontowana w pobliżu blatu i umożliwiająca regulację kąta padania oraz natężenia światła. Poza tym przydatne będą również listwy LED-owe, dzięki którym łatwo i skutecznie doświetlisz listwy z narzędziami. 

dkvepb9

Meble do przechowywania dla domowego warsztatu. Jak zorganizować warsztat?

W warsztacie domowym wszystkie narzędzia i akcesoria muszą znajdować się w ustalonym miejscu. Do przechowywania mniejszych narzędzi - np. kluczy i wkrętaków - najlepiej nadają się specjalne listwy z wieszakami lub paskami magnetycznymi. Większe sprzęty, takie jak elektronarzędzia, warto zaś przechowywać w szafkach lub na regałach z dopasowanymi pojemnikami. Małe pojemniki przydadzą się zaś do przechowywania różnego typu drobiazgów, takich jak śruby, wkręty, podkładki wiertła itp, 

Artykuł sponsorowany
dkvepb9
dkvepb9
dkvepb9