Domowe sposoby na czyszczenie dywanów. Usuń nawet najbardziej wtarty brud
Naszym głównym sojusznikiem w walce z brudem jest odkurzacz. Dzięki niemu mieszkanie na pierwszy rzut oka wygląda czysto i schludnie. Jednak regularne odkurzanie to za mało – od czasu do czasu trzeba porządnie wyczyścić dywan. Jakich naturalnych środków użyć?
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Z jednej strony kurz i roztocza, z drugiej resztki jedzenia i sierść zwierząt. Jeśli do tego mamy w domu jasny dywan, trudno oczekiwać, że będzie wyglądał, jak w dniu zakupu. Na szczęście z pomocą odpowiednich środków, szybko pozbędziemy się opornych plam z dywanu. W tym celu warto wykorzystać składniki, które są w każdym domu. Jakimi sposobami można czyścić różnego rodzaju dywany?
Dywany syntetyczne
Świeżą plamę można usunąć, zwilżając zabrudzone miejsce rozpylaczem z ciepłą wodą, a następnie osuszając czystą ściereczką. Przy praniu dywanów syntetycznych można używać metody na mokro. Jeśli nie mamy możliwości zamówienia prania do domu lub wypożyczenia profesjonalnego sprzętu, postawmy na sodę oczyszczoną i mleczko cytrynowe. Wystarczy połączyć obie rzeczy i rozpuścić je w ciepłej wodzie. Za pomocą szczotki lub zmywaka (unikajmy tych kolorowych, bo mogą zabarwić dywan), pocierajmy plamę aż całkowicie zejdzie. Po wyschnięciu można odkurzyć dywan. Jeśli mamy dywan z białymi elementami, wykorzystajmy proszek do białych tkanin.
Dywany wełniane
Wełniane dywany można prać zarówno na sucho, jak i na mokro. Pamiętajmy, by nie korzystać z amoniaku, który niszczy delikatną strukturę wełny. Lepiej zastosować tzw. metodę szamponowania. Polega na tym, że po odkurzeniu dywanu wcieramy w jego powierzchnię szampon, który pozostawiamy na kilkanaście minut. W tym czasie rozpuszcza się brud – resztki szamponu odsysamy za pomocą odkurzacza, a rozłożony dywan suszymy na podłodze w temperaturze pokojowej. Innym sposobem jest pranie na sucho. Najpierw trzeba dokładnie odkurzyć dywan, a potem posypać całą jego powierzchnię sodą oczyszczoną. Czekamy kilka godzin – w tym czasie soda pochłonie nie tylko plamy, ale i brzydkie zapachy.
Dywany z długim włosiem
Usuwanie plam z takich dywanów wymaga zarówno dużej umiejętności, jak i wyczucia. Zbyt mocne szorowanie może spowodować jeszcze większe zabrudzenie. Jeżeli to możliwe, przykryjmy od razu plamę ręcznikiem papierowym, który wchłonie nadmiar wilgoci. Następnie delikatne zamoczmy zabrudzenie i wysuszmy suszarką. Aby zlikwidować zaschnięty brud, można spróbować użyć wody z płynem do mycia naczyń lub odrobiną octu. Pamiętajmy, że dywany z długim włosie należy regularnie trzepać. Dzięki temu z ich dolnej warstwy pozbywamy się piachu, okruchów, a także włosów. W trakcie odświeżania materiału nie uderzajmy jednak zbyt mocno trzepaczką.
Dywany z włókien roślinnych
Plamy powstałe na materiałach, takich jak juta, trawa morska czy sizal, są trudne do wywabienia. Z tego względu najlepiej działać od razu, używając wody, a potem suszarki. Chcąc ochronić tego typu dywan przez zabrudzeniem, warto umieścić go w miejscu, przez które przewija się mniej osób, np. w sypialni, a nie w przedpokoju czy salonie. W razie poważnych zabrudzeń, najlepiej oddać dywan w ręce profesjonalnej firmy, która zajmie się czyszczeniem mechanicznym. Każde działanie na własną rękę może spowodować uszkodzenie i odbarwienie materiał. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia, jak usunąć plamę ręcznie, skorzystajmy z sody oczyszczonej. Trzeba połączyć ją z odrobiną wody i zrobić pastę. Nakładamy ją na plamę, a po wyschnięciu odkurzamy całość. Mając do czynienia z tłustym zabrudzeniem, można spróbować zasypać je talkiem lub mąką ziemniaczaną.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.