Trwa ładowanie...
okna
Artykuł sponsorowany

Dofinansowanie do wymiany okien 2020 – co warto wiedzieć i gdzie szukać środków?

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o termomodernizacji budynków mieszkalnych. Z reguły zwraca się przy tym uwagę na kwestie docieplenia ścian, intensywnie promuje się też skorzystanie z bardziej ekologicznych źródeł energii. Dużo rzadziej podkreśla się za to możliwości, które daje wymiana okien i drzwi. Dlatego też w tym artykule postanowiliśmy zająć się tym zagadnieniem.

Share
Dofinansowanie do wymiany okien 2020 – co warto wiedzieć i gdzie szukać środków?
Źródło: materiały partnera
dhlht7t

Dofinansowanie do wymiany okien w domu

Wbrew pozorom wymiana okien i drzwi ma olbrzymie znaczenie z punktu widzenia izolacji. To właśnie przez nie z reguły ucieka najwięcej ciepła – szczególnie w przypadku, gdy są one niezbyt nowe. Dlatego też ich wymiana często pozwala na osiągnięcie bardzo dużych oszczędności. Nowe okna będą także w pełni sprawne – nie będzie problemu z ich uchylaniem czy szczelnym zamykaniem, co bardzo często jest problemem w starym budownictwie. W tym miejscu warto też wspomnieć, że wiele osób boi się, że po uszczelnieniu okien i drzwi w domu zacznie pojawiać się wilgoć i będzie dużo bardziej duszno. Obecnie problem ten w praktyce nie występuje, gdyż nowoczesne produkty mają możliwość rozszczelnienia, oraz specjalne zamykane otwory umożliwiające ruch powietrza. Z całą pewnością wiec warto pomyśleć o wymianie starych okien, drzwi czy bramy garażowej – oczywiście najlepiej też połączyć je z ociepleniem całego budynku.

Czy jest dofinansowanie do wymiany okien?

Termomodernizacja domu to działanie niezwykle korzystne – także z punktu widzenia rachunku ekonomicznego. Inwestycja taka pozwala na uzyskanie naprawdę dużych oszczędności ciepła, które w perspektywie dłuższego czasu na pewno przyniosą wymierne oszczędności. Nie da się jednak ukryć, że sam koszt ocieplenia, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, nie wspominając o modernizacji systemów ogrzewania – pieca, kaloryferów itp., jest dość wysoki i może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego też większość właścicieli stara się o uzyskanie odpowiednich dofinansowań, które pozwoliłyby na zmniejszenie poniesionych wydatków. Dobrą informacją jest na pewno fakt, że obecnie istnieje możliwość otrzymania zwrotu sporej części inwestycji.

dhlht7t

Dofinansowanie do okien czyste powietrze

Zastanawiając się nad termomodernizacją budynku, warto przede wszystkim przyjrzeć się programowi Czyste Powietrze. O przedstawienie tego dofinansowania poprosiliśmy specjalistę z firmy Krispol:

Założeniem programu Czyste Powietrze jest przede wszystkim ograniczenie emisji CO2 oraz szkodliwych pyłów przez domy jednorodzinne. Dlatego też skierowany jest on do właścicieli i współwłaścicieli budynków tego typu – domów, szeregowców oraz posiadaczy wydzielonych lokali mieszkalnych. Co kluczowe, obejmuje on nie tylko wymianę starych pieców, ale też ogólnie pojętą termomodernizację – obejmującą audyt energetyczny, docieplenie ścian oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. W ramach programu uzyskać można trzy rodzaje wsparcia – bezpośrednie dofinansowanie do zrealizowanych inwestycji, wsparcie w spłacie części kapitałowej kredytu oraz ulgę podatkową.

Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany okien?

Możliwość uzyskania dotacji do wymiany okien jest więc bardzo korzystna i pomaga w wykonaniu kompleksowej modernizacji budynku. Co przy tym jednak bardzo ważne, samo uzyskanie omawianego wsparcia nie jest specjalnie trudne. Wynika to po części z doświadczeń pierwszych lat realizacji „Czystego Powietrza”, które skłoniły ustawodawcę do wprowadzenia wielu ułatwień. Obecnie wniosek o dofinansowanie wymiany okien złożyć można w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub też poprzez internet. Co przy tym bardzo ważne, podanie powinno wskazywać szczegółowy zakres prac, a montowana stolarka okienna musi spełniać określone wymagania odnośnie do przenikania ciepła i sposobu montażu.

dhlht7t

Ile wynosi dofinansowanie do wymiany okien?

Dla większości osób najciekawsza będzie jednak informacja na temat wysokości ewentualnego wsparcia. Program Czyste Powietrze 2.0 daje tu kilka możliwości. W przypadku wymiany źródła ciepła można liczyć na kwotę 20 lub 25 tysięcy złotych plus ewentualne 5 tysięcy na instalację fotowoltaiczną. Osoby, które dokonały już jednak modernizacji pieca, mogą jednak liczyć na 10 tysięcy dofinansowania na samą wymianę okien, ocieplenie czy też montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. Co ważne, kwoty te mogą zostać zwiększone odpowiednio do 32 i 25 tysięcy złotych w sytuacji, gdy dochód na osobę w rodzinie beneficjenta nie przekracza 1400 zł netto (1960 w przypadku gospodarstwa jednoosobowego). Co przy tym warte podkreślenia, korzystanie z programu Czyste Powietrze nie wyklucza możliwości uzyskania wsparcia z innych źródeł – takich jak np. gminne programy Stop Smog.

Dofinansowanie na termomodernizację i wymianę okien oraz drzwi może w znacznym stopniu ograniczyć wydatki na te cele. Dlatego też z całą pewnością warto się o nie postarać.

dhlht7t

Podziel się opinią

Share
dhlht7t
dhlht7t