Trwa ładowanie...
d3i5kc8
Artykuł sponsorowany

Dachówki ceramiczne – rodzaje i zastosowanie

Pokrycie dachu powinno być dopasowane stylistycznie do elewacji budynku i charakteru aranżacji całej posesji. Jednak liczy się nie tylko wygląd. Powinno ono być wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, trwałe przez dziesiątki lat. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na wybór dachówek ceramicznych.
Podziel się
Dachówki ceramiczne
Dachówki ceramiczne (materiały partnera)
d3i5kc8

Producenci oferują różne rodzaje dachówek ceramicznych. Dzięki temu można bez problemu dobrać model, który doskonale sprawdzi się w realizacji danego projektu. Jakie są najchętniej wybierane dachówki ceramiczne i dlaczego warto wybrać akurat ten materiał na pokrycie dachu?

Dachówki ceramiczne – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Dachówki ceramiczne są chętnie wybierane do krycia dachu, a to za sprawą swojej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Z uwagi na ich ciężar, poleca się je wszędzie tam, gdzie występują silne porywy wiatru, które mogłyby zerwać lub uszkodzić dach z bardzo lekkim pokryciem. Ciężar minimalizuje bowiem ryzyko tego, że dach zostanie poderwany w czasie wichury. Dużą zaletą tego materiału jest jego niska nasiąkliwość. Dzięki temu dachówki ceramiczne nie wymagają konserwacji ani nakładów finansowych przez dziesiątki lat i zachowują nienaganny, estetyczny wygląd. Są też mrozoodporne. Dachówki ceramiczne pomagają także zoptymalizować zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz stworzyć w nim korzystny dla mieszkańców mikroklimat.
Warto też wspomnieć, że dachówki ceramiczne produkowane są w wielu wersjach kolorystycznych i w różnych wykończeniach, w efekcie łatwo można dopasować je do różnych stylów. Szeroką gamę modeli w swojej ofercie ma między innymi marka Koramic produkowana przez firmę Wienerberger.

d3i5kc8

Jakie rodzaje dachówek ceramicznych są najpopularniejsze? Gdzie się je wykorzystuje?

Dachówki ceramiczne różnią się między sobą kształtem, kolorem oraz wykończeniem. Ogólnie można je podzielić na nowoczesne, uniwersalne, klasyczne i tradycyjne. Nowoczesne to dachówki płaskie, które, co ciekawe, mogą być stosowane zarówno na pokrycie dachu, jak i elewacji. Jednak w naszym kraju krycie elewacji dachówką nie jest jeszcze bardzo popularne. Do nowoczesnych dachówek można też zaliczyć karpiówkę płaską.

Najbardziej uniwersalny model dachówek to dachówki renesansowe – pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych budowli, łatwo można zgrać je z różnymi stylami architektonicznymi.

Dachówki klasyczne to między innymi tzw. holenderki. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że są powszechnie stosowane na terenie Niderlandów. W Polsce są charakterystyczne dla regionu Warmii i Mazur. Inne modele klasyczne to dachówki reńskie.

d3i5kc8

Modele tradycyjne zazwyczaj stosowane są do renowacji budynków lub jako wykończenie dachów tam, gdzie wymaga tego np. plan zagospodarowania przestrzennego. Można je wykorzystać także na budynkach nawiązujących formą do tych klasycznych. Przykładem mogą być dachówki marsylki, które są wykorzystywane bardzo często w regionie Małopolski. Do takich dachówek zaliczają się również modele: karpiówka, esówka sinus, a także mnich-mniszka.

d3i5kc8

Podziel się opinią

Share
d3i5kc8
d3i5kc8