Trwa ładowanie...
ycipk-18koaa

Czyszczenie piekarnika bez agresywnej chemii. Wypróbuj sprawdzone, domowe sposoby

Czasem może się zdarzyć, że zapuścimy nasz piekarnik tak, że dosłownie zarośnie on brudem. Niekiedy zabrudzenia są tak silne, że standardowe środki zawodzą i wtedy warto sięgnąć po stare, domowe i sprawdzone sposoby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obejdzie się bez szorowania
Obejdzie się bez szorowania (Shutterstock.com)
ycipk-18koaa

Standardowe sposoby dobre, ale…

Zabrudzić piekarnik nie jest trudno, bo przecież przyrządzamy w nim potrawy, które wydzielają różne substancje np. poprzez parowanie, przypalają się, a niekiedy po prostu zostają w nim ich resztki. Z czasem wszystko to osadza się w postaci nieprzyjemnej tłustej mazi, którą po pewnym czasie jest trudno usunąć. Oczywiście taka sytuacja, z punktu widzenia higieny przygotowywania jedzenia, jest nie do przyjęcia.

Osadzanie się brudu w piekarniku nie jest czymś nadzwyczajnym, więc istnieją środki, które mają z powodzeniem go usunąć. Wystarczy odwiedzić najbliższy sklep, by znaleźć całe półki takich produktów. Ale mogą mieć one dość poważne wady: po pierwsze jest to raczej agresywna chemia, a nam może zależeć na tym, żeby nie miała ona kontaktu z naszym jedzeniem. Po drugie zaś czasem ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia, wbrew reklamom, które zapewniają, że dzięki nim piekarnik wyczyścimy łatwo, szybko i przyjemnie.

ycipk-18koaa

Zdają sobie też z tego sprawę dostawcy sprzętu kuchennego, którzy często wyposażają swoje produkty – zwłaszcza droższe i bardziej zaawansowane – w rozmaite systemy, czyli tzw. self cleaning, które mają nam to ułatwić. Najczęściej spotyka się piekarniki z tzw. pyrolizą lub działające na zasadzie czyszczenia parowego, w rodzaju np. aqua acitva.

Pyroliza to nic innego jak spalanie brudu. System działa w ten sposób, że blokuje drzwiczki piekarnika, po czym nagrzewa go do wysokiej temperatury, rzędu 500°C. W ten sposób cały brud i wszystkie resztki się spalają i po zakończeniu czyszczenia wymiatamy je w postaci popiołu.

Inaczej działają systemy typu aqua activa, występujące również pod innymi nazwami, ale zasada działania jest taka sama. Chodzi po prostu o wytworzenie pary z wody znajdującej się w pojemniku wewnątrz piekarnika. Zabieg ten ma "zmiękczyć" zalegający w piekarniku brud i ułatwić jego usunięcie.

Warto wiedzieć, że podobny efekt i w jednym, i w drugim przypadku jesteśmy w stanie osiągnąć sami, nawet jeśli nasze piekarniki systemów tych nie mają. Jeśli chodzi o pyrolizę, to wystarczy dno piekarnika wyłożyć folią aluminiową i po jakimś czasie również pod nią znajdziemy popiół powstały ze spalenia zebranych tam zanieczyszczeń. Jeśli zaś chodzi o systemy parowe, to wystarczy włożyć naczynie z wodą do piekarnika i rozgrzać go. Efekt będzie ten sam.

ycipk-18koaa
Fotolia
Podziel się

Niezawodne domowe sposoby

Jeśli wolimy jednak sposoby domowe, to podstawowymi substancjami potrzebnymi do tego celu będą soda oczyszczona i ocet, ale przyda się też pasta do zębów. Octu nie musimy się obawiać, gdyż jego bardzo charakterystyczny zapach dość szybko się ulatnia.

Czyszczenie piekarnika zaczynamy od tego, że wyjmujemy z niego wszystko, co się tam znajduje. Jeśli są to jakieś brudne kratki czy ruszty, najlepiej jest je od razu namoczyć w naczyniu (miska, brodzik), w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Następnie wymiatamy z wnętrza wszystkie resztki jedzenia i inne odpadki, które w ten sposób jesteśmy w stanie usunąć.

ycipk-18koaa

Teraz trzeba przygotować nasz własny środek do mycia. Bierzemy sodę oczyszczoną, dodajemy ocet i wodę w ten sposób, żeby powstała papka, substancja o konsystencji pasty. Ilość sody zależy od wielkości piekarnika, jeśli jest on średniej wielkości, to powinny wystarczyć 3-4 łyżki. Za pomocą miękkiej ściereczki lub starej szczoteczki do mycia zębów nakładamy ją na brudne miejsca, po czym… czekamy, aż zacznie to działać. Dodatkowo w przypadku bardzo silnych zabrudzeń możemy takie miejsce posypać solą, uzyskując efekt lekkiego peelingu.

W międzyczasie, czekając, aż soda z octem zacznie działać, możemy umyć namoczone kratki i ruszty. Jeśli mimo tego brud schodzi trudno, można go do dodatkowo skropić (np. z atomizera) octem lub odrobiną octu zmieszanego z ciepłą wodą.

W końcu, po odczekaniu przynajmniej kilkudziesięciu minut, przygotowaną przez nas emulsją czyścimy brudną powierzchnię tak długo, aż przestaniemy czuć jakąkolwiek zeschniętą chropowatość. Identycznie postępujemy w przypadku mycia drzwiczek piekarnika i umieszczonej tam szybki. Bardzo dobre efekty powinno przynieść użycie tej samej, zrobionej przez nas mikstury.

Shutterstock.com
Podziel się
ycipk-18koaa

Nieco inaczej postępujemy z kurkami do sterowania piekarnikiem i kuchenką. W zasadzie możemy zrobić to na dwa sposoby: bez ich odkręcania, co jest szybsze, ale też mniej dokładne, oraz poprzez gruntowne umycie zdjętych pokręteł wraz z tym, na czym są one umocowane. W pierwszym wypadku po prostu dokładnie szorujemy kurki starą szczoteczką i pastą do zębów, co powinno przynieść bardzo dobre efekty.

Jednak jeśli chcemy to zrobić ciut dokładniej, operacja będzie bardziej skomplikowana. Najpierw odkręcamy kurki i umieszczamy je w occie w taki sposób, żeby były całkowicie zanurzone. Powinny tak poleżeć przynajmniej kilkanaście minut. W tym czasie możemy zająć się tym, na czym pokrętła są osadzone, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca za kurkami, gdzie tłusty brud bardzo chętnie się zbiera. Trzeba je spryskać, np. atomizerem, mieszaniną octu i ciepłej wody, w proporcjach 2/3 octu i 1/3 wody. Odczekujemy przynajmniej minutkę i zaczynamy dokładnie myć te miejsca gąbką. Brud powinien łatwo dać się usunąć, a jeśli tak się nie dzieje, musimy zwiększyć intensywność działania naszych środków. Szczególnie oporne miejsca trzeba potraktować czystym octem, a jeśli nawet to nie przyniesie rezultatu, należy punktowo nałożyć na te miejsca sodę oczyszczoną.

A wracając do naszych kurków z octowej kąpieli, to wyjmujemy je i czyścimy szczoteczką do paznokci lub do mycia zębów. Następnie płuczemy je w czystej wodzie i wycieramy lub czekamy do ich wyschnięcia.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-18koaa

ycipk-18koaa
ycipk-18koaa