WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu
wp

Czym zasłonić okno dachowe?

Na poddaszu słońce może dać naprawdę w kość. Ale spokojnie, wszystko możemy sobie sami regulować. Zobacz, jak odciąć się od nadmiaru światła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czym zasłonić okno dachowe?
(velux.pl)

Możemy wybrać moskitiery, żaluzje czy rolety, i to zarówno montowane od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zawsze też warto sprawdzić, jakie przesłony proponuje producent okien. Wiele z nich można zamontować samodzielnie.

Rolety wewnętrzne

wp

Najczęściej do okien dachowych kupujemy rolety wewnętrzne. W wyborze wzorów i kolorów można przebierać. Od najprostszych po bardzo wyszukane, sygnowane nazwiskami znanych projektantów. Przy zakupie zainteresujmy się, czy są wykonane z materiału odpornego na blaknięcie i pokryte powłoką ułatwiającą czyszczenie – wtedy wystarczy wilgotna szmatka, żeby przywrócić im piękny wygląd. Można też szukać osłon z certyfikatem OEKO-TEX, który poświadcza, że wykonano je z tkaniny nieszkodliwej dla zdrowia.

Jeśli promienie słoneczne budzą nas od bladego świtu, możemy poszukać rolet zaciemniająco-plisowanych, odcinających światło zewnętrzne nawet w 100 proc. Łączą w sobie zalety rolety zaciemniającej i plisowanej – pozwalają uzyskać pełne zaciemnienie lub stworzyć barierę dla zbyt ostrego światła. Równie skuteczne będą rolety podwójnie plisowane oraz zaciemniające. Roletą podwójnie plisowaną można operować od góry i od dołu, możemy więc sobie dowolnie ustawić, skąd chcemy mieć światło i w jakiej ilości. Z kolei np. w salonie wystarczą rolety dekoracyjne i plisowane, które po prostu delikatnie rozproszą światło słoneczne. Roletami wewnętrznymi zwykle manewruje się manualnie, ale jeśli mamy wysoko usytuowane okna, jest też możliwość sterowania elektrycznego.

velux.pl
Podziel się

Rolety zewnętrzne

wp

Rolety zewnętrzne nie tylko skutecznie odcinają światło, ale też mogą zatrzymać nawet 95 proc. ciepła. Warto je więc potraktować jako alternatywę dla klimatyzacji. To w ogóle świetne rozwiązanie dla wielbicieli popołudniowych drzemek, bo te przesłony doskonale tłumią hałas. Zaciąga się je również, kiedy pada grad, żeby uchronić szybę przed uszkodzeniem. Roleta jest ”uzbrojona” w pancerz z wysokiej jakości aluminium, a w środku ma wypełnienie z pianki poliuretanowej, której zadaniem jest izolacja. Montuje się ją na ramie okna, więc może być ono dowolnie uchylane. Podobnie jak rolety wewnętrzne można je otwierać ręcznie lub elektrycznie. W tym drugim przypadku mechanizm może być zasilany tradycyjnie lub na baterię słoneczną.

velux.pl
Podziel się

Żaluzje i moskitiery

W parze z roletami na wiosnę warto zamontować moskitiery. Szczególnie przydatne będą w sypialni, gdzie zablokują drogę natrętnym muchom i komarom. Siateczka moskitiery może być zrobiona z włókna szklanego pokrytego polichlorkiem winylu, a prowadnice, górny kaseton i listwy – z aluminium.

wp

Z kolei w pomieszczeniach, w których jest wilgotno (przede wszystkim w łazience), przed słońcem powinny nas chronić aluminiowe żaluzje. Kąt ustawienia listewek i ilość wpadającego światła można regulować za pomocą wygodnego w obsłudze suwaka. Podobnie jak pozostałe przesłony można je obsługiwać manualnie lub elektrycznie.

Polub WP Dom
wp
wp
wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.