Trwa ładowanie...

Czym przycinać drzewka i krzewy? Dobieramy sprzęt do prac ogrodowych

Przycinanie drzewek i krzewów pozytywnie wpływa na ich rozwój oraz owocowanie. Zabieg ten jednak powinien być wykonywany w odpowiednim sezonie oraz z pomocą właściwych narzędzi. W ich różnorodności można się jednak zagubić. Do czego służą poszczególne modele?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Czym przycinać drzewka i krzewy? Dobieramy sprzęt do prac ogrodowychŹródło: Shutterstock.com
d3hx7l3
d3hx7l3

Mały, ale wariat

Można myśleć, że jedynie właściciele dużych ogrodów powinni zaopatrzyć się w narzędzia dla ogrodników. Nic bardziej mylnego. Jeśli masz nawet kilka roślin na balkonie lub tarasie i zależy ci na ich zdrowiu i pięknym wyglądzie, zaopatrz się chociaż w kilka profesjonalnych przyborów do pielęgnacji. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia aspirującego ogrodnika jest niewielki sekator, który przyda się do przycinania większości niezbyt grubych gałązek krzewów i drzewek. Nieprzycinane rośliny mogą szybko skarłowacieć, a ich kształt może wymknąć się spod kontroli. Aby rośliny nie miały problemu z równomiernym wzrostem i owocowaniem, przycinaj je sezonowo, w zależności od gatunku. Idealny sekator jest niewielki i wykonany z dobrej jakości materiałów. Najlepiej, gdyby posiadał zapadkę zabezpieczającą sekator przed otwarciem, co umożliwi ci noszenie go przy sobie podczas każdego spaceru po ogrodzie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Sekator do grubszych gałęzi

Jeśli planujesz ucięcie grubszej gałęzi lub takiej, która rośnie wysoko, nie próbuj pozbyć się jej za pomocą małego sekatora. Niepotrzebnie poharatasz roślinę, a wchodząc na niestabilną drabinkę, możesz stracić równowagę. Zapobiegniesz potencjalnym problemom, jeśli wśród swoich narzędzi ogrodniczych będziesz miał sekator teleskopowy. To "starszy brat" jego małego odpowiednika, który ma dłuższe uchwyty i dotrze do gałęzi położonych wyżej. Jego ostrza są też nieco szerzej rozstawione, więc z łatwością rozprawią się z grubszymi gałęziami. To wygodne i niedrogie narzędzie idealne dla osób, które posiadają drzewka wymagające częstego przycinania, na przykład owocowe. Nie będziesz musiał za każdym razem uruchamiać piły, aby nadać kształt dowolnemu drzewku.

Zapanuj nad chwastami w ogrodzie

Wydawać by się mogło, że nóż nie jest potrzebny ogrodnikowi. Jest to najprostsze narzędzie, które, wbrew pozorom, przydaje się bardzo często. Jego ostrze jest dopasowane do warunków i obcowania z ziemią oraz wilgocią, przez co jest bardzo skuteczne podczas pracy w ogrodzie. Najczęściej wykonane jest ze stali węglowej, która jest gwarancją długiego korzystania i wytrzymałości narzędzia. Z jego pomocą sprawniej pożegnasz się z powracającymi chwastami, które najprawdopodobniej dobrze ukorzeniły się w glebie, przez co wciąż odrastają. Tnąc i usuwając ich korzenie, będziesz miał większą pewność, że usuniesz niemile widzianą roślinę.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Żywopłot duży i mały

Każdy właściciel działki, na której rośnie żywopłot, zdaje sobie sprawę z ogromu pracy, którą trzeba włożyć, by wyglądał on estetycznie i zdrowo. Narzędzie, którego powinieneś używać do jego regularnego przycinania, powinno oczywiście być dopasowane do rozmiarów żywopłotu. Jeśli jest niewielki, z powodzeniem możesz zdecydować się na ostre nożyce przeznaczone do tego typu prac. Ten obszerniejszy również oczywiście mógłbyś przyciąć za pomocą nożyc, jednak byłoby to zdecydowanie zbyt czasochłonne. Jeśli posiadasz duży żywopłot, wyposaż się w elektryczne nożyce, którymi z łatwością uzyskasz wymarzoną wysokość i szerokość krzewu.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3hx7l3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hx7l3