Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany Alnor

Czym jest rekuperacja i jakie przynosi korzyści?

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej umieszczany w budynkach mieszkalnych lub przemysłowych, którego zadaniem jest wymiana powietrza oraz odzyskiwanie ciepła. Dzięki niemu świeży nawiew dostarczany jest do środka, a stary jest wypychany na zewnątrz. Nie ma znaczenia, czy na dworze jest niska, czy wysoka temperatura, czy są opady atmosferyczne, czy ich nie ma. Ten układ działa w taki sposób, że kontroluje wszystkie swoje czynności i jednocześnie robi to w sposób energooszczędny. Sprawdźmy, jakie są zalety zainstalowania rekuperacji w budynku.

Share
 Źródło: materiały partnera
dnbw1m6

Rekuperacja i jej zalety

Warto pamiętać, że poprawnie zamontowane urządzenie działa najskuteczniej. Dopiero wtedy można dostrzec realne korzyści wynikające z założonego układu powietrznego. Błędnie zainstalowana rekuperacja nie będzie wydajna. Ważne, by korzystać ze zindywidualizowanego projektu, przygotowanego specjalnie pod konkretną infrastrukturę. Tylko wówczas doświadczeni specjaliści mogą poprawnie założyć możliwie najbardziej efektywny system wentylacji.

Wymiana powietrza

Korzyścią wynikającą z założenia systemu rekuperacyjnego jest pozyskiwanie świeżego powietrza bez jakichkolwiek zanieczyszczeń. To sprawia, że ze wszystkich pomieszczeń w budynku jest eliminowany dwutlenek węgla, jak również kurz, smog, bakterie, wirusy i inne alergeny. Doceni to z pewnością każdy alergik oraz rodzice małych dzieci, które są szczególnie wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia. Systematyczna wymiana powietrza poprawia komfort życia domowników, którzy – bez efektywnej wentylacji – częstokroć narzekają na senność, brak energii i złe samopoczucie.

Odzyskiwanie energii

Dodatkowo urządzenie to odzyskuje energię cieplną, którą w późniejszych etapach może wykorzystywać do swoich celów np. do chłodzenia lub ocieplenia. To sprawia, że niwelujemy ewentualne straty, wynikające z instalacji. Zadaniem wymiennika ciepła jest skuteczne wyrównywanie temperatury między nawiewem a wywiewem. Gdy powietrze dostające się do budynku jest zimne, a w środku jest ciepło, to przechodząc przez wentylację, ogrzewa się od wychodzącego strumienia i na odwrót. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla każdego domu.

dnbw1m6

Rekuperacja jest oszczędna

Współczesne budownictwo boryka się z różnymi problemami. Jednym z nich jest brak odpowiedniej wentylacji. Rekuperacja jest doskonałą metodą, gdyż wprowadza do budynku powietrze oczyszczone z zanieczyszczeń i ze zmniejszoną ilością dwutlenku węgla. Oprócz tego jest to oszczędne rozwiązanie, ponieważ wykorzystuje ono energię uzyskaną ze zużytego nawiewu wyciągniętego z pomieszczeń. To może realnie obniżyć rachunki, co można zauważyć zwłaszcza w okresie zimowym. Obecne technologie budowlane są na najwyższym poziomie, co daje większą szczelność infrastruktury. Dlatego odzyskiwanie energii ma jeszcze większy sens, gdyż lepiej współgra z oszczędnością systemu oraz sprawia, że zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne danego budynku. Znaczna redukcja wydatków powinna przekonać wszystkich, którzy mają wątpliwości odnośnie do zamontowania tego sposobu wentylacji u siebie w budynku.

Inteligentne rozwiązanie

Rekuperacja to instalacja, która w inteligentny sposób może zarządzać całym systemem wentylacji. Można dostosować jej działanie do swoich potrzeb, dzięki umiejętnemu sterowaniu oprogramowaniem. Użytkownik ma wpływ na wydajność i sam może ją zmieniać. To metoda dobra dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcą mieć świeże powietrze, jednocześnie ograniczając wydatki na ogrzewanie. Ten nowoczesny system wentylacji sprawdzi się zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i w domach jednorodzinnych.

Artykuł sponsorowany Alnor
dnbw1m6
dnbw1m6
dnbw1m6