Trwa ładowanie...

Co zrobić, gdy storczyk nie kwitnie? Częste błędy w pielęgnacji

Rośliny te dostępne są już nie tylko w kwiaciarniach, ale i w supermarketach. Kosztują niewiele i są niezwykle piękne, ale bywa, że nie chcą rosnąć. Dlaczego tak się dzieje? Poznaj najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji storczyków.

Co zrobić, gdy storczyk nie kwitnie? Częste błędy w pielęgnacjiŹródło: Unsplash
d3otbzg
d3otbzg

Kwiat ten nazywany jest klejnotem dżungli – w naturze rośnie w koronach drzew (a dokładnie w spękaniach kory), gdzie ma umiarkowaną ilość światła, ciepło za dnia i chłód nocą. Jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki w mieszkaniu, wówczas systematycznie kwitnie. A co może być przyczyną tego, że nie chce rosnąć?

Zbyt częste podlewanie

Storczyki powinno się podlewać co 10 dni, ale za to obficie. Używaj do tego miękkie wody o temperaturze pokojowej. Najlepiej rób to w misce lub wannie – podlej roślinę i zaczekaj, aż nadmiar wody wycieknie. Dopiero potem wstaw doniczkę do osłonki.

Nie zapominaj również o liściach – raz w miesiącu przetrzyj je z kurzu wilgotną ściereczką. Zarówno ziemia, jak i liście storczyka nie powinny mieć kontaktu z twardą wodą. W tym przypadku, może ona zostawić białe plamy, dlatego do pielęgnacji użyj miękkiej wody.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Brak dostępu do światła

Światło jest istotnym warunkiem prawidłowego wzrostu storczyków i często ma decydujący wpływ na kwitnienie. Tego typu rośliny lubią miejsca jasne, ale niezbyt mocno nasłonecznione. W przeciwnym razie mogą ulec poparzeniu, a nawet jeśli tak się nie stanie, to mogą "nie chcieć" zakwitnąć.

d3otbzg

Gdzie zatem postawić kwiatka? Storczyk najlepiej będzie czuł się na parapecie okna, które wychodzi na wschód. Uprawiaj go w przezroczystej doniczce, przepuszczającej światło.

Zbyt suche powietrze

Wszystkie storczyki lubią wilgoć, więc jeśli w powietrzu jest jej za mało, kwiaty te mogą być w gorszej kondycji. Wyjątek stanowi falenopsis (ćmówka) – w przeciwieństwie do miltonii i katlei, ten rodzaj storczyka lepiej radzi sobie w suchym powietrzu.

Jeśli podejrzewasz, że twój storczyk nie kwitnie z powodu przesuszonego powietrza, przesadź go do szklanego słoika o szerokim wlocie. Zanim jednak to zrobisz, wsyp na dno warstwę węgla drzewnego, a na nią podłoże przeznaczone specjalnie dla tego rodzaju kwiatów – powinno być lekkie i umożliwiać korzeniom dostęp do powietrza. Po podlaniu storczyka zamknij naczynie. Otwieraj je wtedy, gdy na ściankach pojawi się woda.

Fotolia
Źródło: Fotolia

Niewłaściwe podłoże

Większość rosnących w naturze storczyków to epifity – nie rosną w ziemi, tylko przyczepione są do konarów drzew. Wszelkie składniki pokarmowe oraz wodę czerpią z powietrza za pomocą liści i korzeni. Dlatego często popełnianym błędem jest przesadzanie rośliny do zwykłej ziemi, w której korzenie mają ograniczoną możliwość oddychania.

Najlepiej uprawiać epifity w specjalnym podłożu, np. mieszance kory i włókien roślinnych. Ostatecznie poradzą sobie także bez podłoża – przyczepione drucikiem florystycznym do kawałka gałęzi. Wtedy jednak należy częściej je spryskiwać, nawet dwa razy dziennie.

d3otbzg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3otbzg