Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Cena prądu w Polsce, kiedy skończą się podwyżki na rachunkach?

Na początku 2021 roku, ponownie mogliśmy odczuć podwyżki cen prądu, zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki. Rachunki za prąd od wielu lat są coraz wyższe, a zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż rośnie. Na ceny prądu w Polsce ma wpływ wiele czynników, jednak każdy z nas ma możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd m. in decydując się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej.

Share
Cena prądu w Polsce, kiedy skończą się podwyżki na rachunkach?
Cena prądu w Polsce, kiedy skończą się podwyżki na rachunkach? Źródło: Pexels
dpbychq

Z czego składają się rachunki za prąd?

Faktury za prąd mogą się od siebie różnić, w zależności od rodzaju podpisanej umowy. Najczęściej zawierane są umowy kompleksowe. Umowa kompleksowa oznacza, że na jednej fakturze, otrzymujesz rozliczenie zarówno za sprzedaż, jak i dystrybucję energii elektrycznej. Niektórzy sprzedawcy oferują tylko umowy sprzedażowe. Otrzymujesz wtedy dwie faktury - jedną za sprzedaż energii elektrycznej, a drugą za dystrybucję energii elektrycznej. Umowy kompleksowe cieszą się dużym zainteresowaniem, ze względu na wygodę opłacania jednej faktury.

Poniżej omówimy składowe faktury umowy kompleksowej, przy czym warto zaznaczyć, że faktury wystawiane przez sprzedawców mogą się od siebie nieco różnić.

Na pierwszej stronie faktury znajdują się zazwyczaj podstawowe dane, takie jak:

 • dane sprzedawcy energii,
 • numer faktury,
 • numer klienta,
 • nazwa obecnej oferty,
 • ilość zużytych kilowatów,
 • kwota do zapłaty za energię,
 • termin płatności faktury,
 • numer konta sprzedawcy do opłat za prąd.

Na drugiej stronie faktury znajdują się szczegółowe dane, takie jak:

 • informacje związane z kosztami za dystrybucję energii elektrycznej,
 • informacje dotyczące kosztów za sprzedaż prądu,
 • wskazania licznika, podsumowanie rozliczenia, wraz z dokładnymi opłatami i ich stawkami.
dpbychq

Jaka jest średnia cena 1 kWh energii w 2021 roku?

Na średnią cenę 1 kWh prądu w Polsce składa się koszt przesyłu energii elektrycznej (dystrybucji) oraz koszt energii czynnej, czyli tej faktycznie zużywanej. Analiza średniej ceny prądu zależy od adresu punktu poboru energii, ponieważ w każdym regionie Polski ceny energii będą się od siebie nieco różniły. Ostatecznie, cena zależy również od wybranej taryfy prądu. Przy uproszczonym przedziale cen, możemy mówić, że obecnie średnia cena za 1 kWh prądu w Polsce wynosi od 0,69 - 0,78 zł za 1 kWh.

Od czego zależy cena energii elektrycznej?

Cena prądu w Polsce zależy od wielu czynników. Jak wcześniej wspomnieliśmy, duże znaczenie ma adres punktu poboru energii. Oznacza to, że mieszkańcy, w zależności od Operatora Systemu Dystrybucyjnego w danym regionie, będą mieć na fakturach nieco inne stawki. Do większości lokali prąd dostarcza jeden z pięciu największych dystrybutorów - Enea, Energa, Tauron, PGE lub Innogy. Różnica w cenach wynika m.in. z podatków i opłat lokalnych, z marży spółki dystrybucyjnej oraz z kosztów własnych OSD. Ceny prądu są regulowane również przez Urząd Regulacji Energetyki (URE), który dba o stabilność stawek na rynku. Na wysokość rachunku za prąd wpływają również stawki za energię czynną oraz wysokość opłaty handlowej od sprzedawcy prądu.

Podwyżki na rachunku? Dlaczego tak wysokie?

W roku 2021 prąd ponownie podrożał, przez co otrzymaliśmy wyższe rachunki. W Polsce wyróżniamy kilka dużych firm energetycznych: Tauron, Enea, PGE, Innogy oraz Energa. Firmy te złożyły odpowiedni wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki, aby otrzymać zgodę na podwyższenie taryfy. Po otrzymaniu zgody, wszystkie firmy energetyczne zmieniły swoje cenniki - zarówno za energię czynną, jak również dystrybucje. Po podwyżce, rachunki zawierają opłatę OZE, która ma na celu wspieranie odnawialnych źródeł energii. Na wyższe rachunki w znacznym stopniu wpłynęła również opłata mocowa, która w zależności od zużycia prądu wynosi od 2,30 zł do 12,87 zł miesięcznie. Większość sprzedawców energii elektrycznej zdecydowała się również na zmianę stawki za energią czynną oraz podwyższenie tzw. opłaty handlowej.

Z czym wiążą się podwyżki cen prądu?

Na zmiany cen prądu elektrycznej wpływa wiele elementów i podmiotów. Opłaty za dystrybucję oraz sprzedaż energii elektrycznej są uzależnione między innymi od sytuacji rynkowej. Obecnie mówić można o przewadze wytwarzania prądu z węgla, którego ceny są decydujące w kwestii wysokości rachunków. Węgiel należy do surowców wysokoemisyjnych, a wzrost stawek za emisję dwutlenku węgla również podwyższa nasze rachunki. Nie bez znaczenia są również regulacje międzynarodowe, ponieważ w całej Unii Europejskie dostrzegane jest duże zainteresowanie Odnawialnymi Źródłami Energii, a coraz większa świadomość zalet OZE może wygenerować nowe opłaty w naszych rachunkach.

dpbychq

Co przyniesie nam rok 2022?

W Polsce bardzo duża ilość gospodarstw domowych korzysta z prądu wytwarzanego z węgla. Koszty wydobycia surowca, jego transportu, a także utrzymania pracowników kopalni, w znacznej mierze decydują o cenie prądu. Można zatem mówić o tym, że sposób produkcji prądu w Polsce jest w znaczniej mierze decydujący, jeżeli chodzi o rachunki. Zmiana cen prądu jest nieunikniona i prawdopodobnie w roku 2022 ponownie odczujemy podwyżki. Kluczem do obniżenia rachunków za prąd jest inwestycja w Odnawialne Źródła Energii oraz odejście od korzystania ze źródeł wysokoemisyjnych.

Jaki jest sposób na oszczędności i czy to możliwe?

Sposobów na oszczędności jest wiele. W Polsce każdy ma prawo do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Zaoszczędzić można na stawce za 1 kWh zużytej energii elektrycznej czynnej oraz na opłacie handlowej. Wielu sprzedawców oferuje również dodatki do umowy w postaci np. pomocy fachowców, gwarancji ceny, czy gwarancji pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych. Biorąc pod uwagę podwyżki cen prądu na rynku, warto rozważyć i sprawdzić w porównywarce dostępne oferty sprzedawców. Decydując się na umowy, które zawierają ochronę przed podwyżkami, w perspektywie kilku lat można sporo zaoszczędzić. Jednym w wielu sposobów na zaoszczędzenie jest również inwestycja w Odnawialne Źródła Energii, która obecnie przeżywa ogromny rozwój. Fotowoltaika umożliwia korzystanie z darmowej energii.

Artykuł sponsorowany
dpbychq

Podziel się opinią

Share
dpbychq
dpbychq