Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Budowanie domu z kosztorysem - dlaczego to wygodne?

W 2019 roku w Polsce trwała budowa ponad 90 tysięcy domów jednorodzinnych. Stanowi to wzrost o ponad pięć tysięcy nieruchomości względem poprzedniego roku. Jak zabrać się za budowę swojego własnego metrażu? Wielu ekspertów jest zgodnych: pierwszym krokiem jest przygotowanie profesjonalnego kosztorysu.

Share
Budowanie domu z kosztorysem - dlaczego to wygodne?
Źródło: materiały partnera
d4iphg1

Kredyt hipoteczny bez kosztorysu?

Zgodnie z danymi Związku Banków Polskich, w 2019 roku udzielono w kraju ponad 200 tysięcy kredytów hipotecznych na łączną kwotę 62 miliardów złotych. Pokazuje to, że pomimo tego, że społeczeństwo powoli się bogaci, to wielu Polaków wciąż buduje swoje wymarzone domy na kredyt, posiłkując się pieniędzmi pożyczonymi od banku. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, jednak narzuca też na przyszłego właściciela nieruchomości pewne ograniczenia.

Jednym z nich jest konieczność przedstawienia dokładnego kosztorysu, czyli informacji o tym, ile zapłacimy za poszczególne etapy budowy. Oczywiście analityk banku raczej nie uwierzy nam „na słowo”, dlatego trzeba wykazać, skąd w danej tabeli wzięła się taka, a nie inna kwota.

d4iphg1

Można powiedzieć, że dobrze przygotowany kosztorys w połączeniu ze stabilną historią kredytową i zadowalającym przychodem miesięcznym, to idealny przepis na szybkie uzyskanie hipoteki. Aby nieco zwiększyć swoje szanse, warto skorzystać z kosztorysu przygotowanego przez zespół profesjonalistów.

Czy istnieje uniwersalny kosztorys budowlany?

W Internecie często można spotkać się z przykładowymi wycenami poszczególnych etapów budowy i materiałów. Mimo że w niektórych sytuacjach mogą być one pomocne, to jednak trzeba zauważyć, że nie zawsze mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

Ceny materiałów budowlanych zmieniają się bardzo szybko. Często mówi się, że rynek usług remontowo-budowlanych, to w pewnym sensie “papierek lakmusowy” gospodarki. Oznacza to, że cena, jaką zapłacimy na przykład za wylewkę betonu czy materiały do docieplenia budynku, stale się zmienia.

Dużą rolę odgrywa też położenie planowanej inwestycji. Inaczej trzeba podejść do wyceny nieruchomości, ale i kosztów robocizny w takich regionach, jak Śląsk, Pomorze czy Mazowsze, a inaczej w innych częściach Polski. Ceny działek nie są wartością stałą.

d4iphg1

To, że udało nam się kupić ciekawą posesję na Podkarpaciu za 80 tysięcy złotych, nie oznacza, że ta sama kwota wystarczy na podobną inwestycję w okolicach aglomeracji śląskiej czy trójmiasta. Od kilku lat najwyższe ceny za metr kwadratowy działki są na Mazowszu i na Pomorzu. Zgodnie z raportem Bankier.pl, kolejno wynoszą one 215 oraz 159 zł za metr kwadratowy.

Trzeba pamiętać też o naturalnych różnicach, jakie wynikają z technologii wykonania budynku. Inaczej wygląda kosztorys dla nieruchomości podpiwniczonej, inaczej, gdy zdecydujemy się na zastosowanie specjalnej płyty stabilizującej konstrukcję na szkodach górniczych, a jeszcze inaczej dla domu z bali.

Najważniejsze są aktualne dane

Tworzenie dobrego kosztorysu budowlanego można w pewnym sensie porównać do gry na giełdzie. W obu przypadkach kluczowe są aktualne dane oraz możliwie jak najszersze spojrzenie na omawiane zagadnienie. Tutaj także występuje wiele zależności, o których osoba, która dopiero rozpoczyna budowę, może po prostu nie wiedzieć.

Kosztorysy dla naszych projektów domów są na bieżąco aktualizowane, tak aby klient zawsze dokładnie wiedział, w jakiej kwocie powinna zamknąć się inwestycja - tłumaczy architekt Barbara Mendel, właścicielka Biura Projektów w ARCHON+ oferującego ponad 2000 gotowych projektów domów. To właśnie ta troska o przedstawienie klientom jak najdokładniejszych danych, to jeden z naszych wyróżników. Zapewnia to nie tylko lepsze panowanie nad budżetem, ale i spokój, a ten - co wie każdy, kto budował kiedyś własny dom - jest w takim wypadku kluczowy - dodaje.

d4iphg1

Przyjmuje się, że dobry kosztorys na budowę to taki, który dokładnie opisuje przedmiar robót budowlanych, zawiera wycenę oraz tabelę elementów, oraz analizuje kwotę za robociznę, materiały i sprzęt. Klienci oczekują szczegółowego, jak najbardziej zbliżonego do rzeczywistości zbioru danych, a nie deklaracji o niskiej kwocie, które nijak mają się do rzeczywistości.

Wiele osób boleśnie przekonało się o tym, że niektóre, pozornie tanie projekty budowlane kosztują o wiele więcej, niż się spodziewali. To z kolei powoduje konieczność pójścia na kompromisy lub dodatkowego zadłużenia, co przy tak drogiej sprawie, jak budowa domu, może być nie do udźwignięcia w budżecie.

Dobry kosztorys opisuje kolejne kroki inwestycji

Często rekomenduje się zabezpieczenie całej kwoty na budowę nieruchomości, jednak warto też wiedzieć, który etap budowy jest najdroższy. Fachowcy, którzy tworzą spersonalizowane kosztorysy pod zamówienie, świetnie zdają sobie z tego sprawę.

Coraz częstszą praktyką jest przedstawianie danych w formie kolejnych etapów. To bardzo użyteczna wiedza, z której dowiemy się, ile będzie nas kosztować wylewka fundamentów czy ile zapłacimy za podbudowę z kruszywa lub z betonu.

d4iphg1

Sporo osób wychodzi z mylnego założenia, że między stanem surowym zamkniętym a wprowadzeniem się do posesji można postawić niemal znak równości. Chcemy szybko spełniać swoje marzenia i jak najszybsze zamieszkanie w ślicznym domu jest jednym z nich. Nasze personalizowane kosztorysy mogą dla takich osób pełnić w pewnym sensie funkcję kompasu. Zanim rozmarzymy się nad tym, co będzie po wprowadzeniu, poznajmy suche fakty o kosztach kolejnych etapów, które będą wyrażone w możliwie najbardziej precyzyjnej formie - dodaje Barbara Mencel.

Warto dokładnie przeanalizować koszty, by uniknąć rozczarowań oraz opóźnień w planowanym wprowadzeniu się do naszego wymarzonego domu. Jeśli taka analiza jest przygotowana przez zespół profesjonalistów, to zawsze działa to tylko i wyłącznie na korzyść osób budujących posesję.

d4iphg1

Podziel się opinią

Share
d4iphg1
d4iphg1