Trwa ładowanie...
Materiał partnera: Castorama

Biała kuchnia - jak ją urządzić?

Od kilku lat białe kuchnie cieszą się niesłabnącą popularnością. Niektórzy wiążą ten trend z pojawieniem się mody na styl skandynawski w wystroju wnętrz. Inni uważają, że białe meble kuchenne nigdy nie wyszły z mody, a zalety bieli jako koloru stosowanego w domu są ponadczasowe. Jednym biel kojarzy się z elegancją, innym z nowoczesnością, ale zapewne wszystkim z czystością. Optycznie powiększa ona niewielkie wnętrza i rozjaśnia pomieszczenia, którym brakuje światła naturalnego. Przy wszystkich niewątpliwych zaletach kuchni na biało, jej gustowne urządzenie może stanowić wyzwanie.
Share
Biała kuchnia - jak ją urządzić?
Biała kuchnia - jak ją urządzić?Źródło: materiały partnera
d249vxk

Czy białe meble kuchenne są praktyczne?

Zwolennicy białych mebli wskazują na uniwersalność bieli. Łatwo ją połączyć z innymi barwami, a więc bez trudu dobierzemy do niej elementy wyposażenia oraz wszystkie dodatki. Stanowi połączenie elegancji i klasyki, po które sięgają miłośnicy różnych stylów. Sprawdzi się we wspominanym już stylu skandynawskim, z jego surową prostotą i uwielbieniem dla jasnych kolorów, w tym różnych odcieni bieli.

W kuchni w stylu nowoczesnym będzie się komponowała z typowymi dla niego materiałami, takimi jak szkło, beton, plastik, czy cegła. Dla miłośników stylu boho będzie wygodnym tłem dla łączenia materiałów o różnorodnym deseniu i fakturze, elementem nawiązujące zarazem do nowoczesności i do natury.

d249vxk

Co prawda białe meble w kuchni wymagają nieco więcej zaangażowania przy dbaniu o porządek, niż kolorowe, ale już wybór białych matowych frontów szafek okaże się bardziej praktyczny niż tych na wysoki połysk. Zresztą niezależnie od koloru, przestrzeń kuchenna wymaga regularnej troski o czystość, a kuchnia biała ma mnóstwo zalet, które wynagradzają ewentualne drobne niedogodności. Jedną z największych jest to, że biała zabudowa optycznie powiększa pomieszczenie, więc jest nie do przecenienia w małych mieszkaniach z aneksem lub niewielką kuchnią.

Biała kuchnia - jak ją urządzić? materiały partnera
Biała kuchnia - jak ją urządzić? Źródło: materiały partnera

Jeśli nie masz pewności, czy zdecydować się na biel w kuchni, warto skorzystać z profesjonalnych usług, np. planowania kuchni z Castoramą i uzgodnić wygląd wnętrza ze specjalistą.

Jakie kolory pasują do bieli w kuchni?

Kuchnia biało-czarna

Aranżacja białej kuchni może wymagać dobrania także innych kolorów dla stworzenia harmonijnej kompozycji i skontrastowania płaszczyzn. Podstawowym i jak się wydaje doskonałym połączeniem jest biel i czerń. Biała kuchnia dobrze się uzupełnia z czarnym blatem. Z podłogą w czarnym kolorze lub w szachownicę, czy jedną ze ścian pomalowaną na czarno, będzie nowoczesna i kontrastowa. Również czarne dodatki, uchwyty szafek, czarny kamienny zlew lub oprawa lamp w tym kolorze, pomogą stworzyć niebanalną, zrównoważoną strukturę.

Biała kuchnia - jak ją urządzić? materiały partnera
Biała kuchnia - jak ją urządzić? Źródło: materiały partnera

Kuchnia biało-szara

Połączenie bieli z szarością – czyli jednym z najmodniejszych kolorów stosowanych we wnętrzach, to kolejna możliwość, która pozwoli nam stworzyć projekt w najwyższym stopniu stylowy i elegancki. Szary sprawdzi się jako kolor płytek w przestrzeni między blatem roboczym, a szafkami wiszącymi, jako kolor podłogi czy kuchennego AGD lub krzeseł, ale także dodatków, które dopełnią kompozycji. Biało-szare połączenie właśnie ze względu na swoją elegancję jest często wybierane w kuchniach otwartych na salon.

d249vxk

Kuchnia biała z drewnem

Kuchnia biała z drewnianym blatem, drewnianą podłogą z desek lub paneli, czy parapetem z drewna, to jedno z najbardziej klasycznych połączeń. Drewno staje się ciepłą, naturalną oprawą nieco sterylnych białych mebli. Dzięki takiemu połączeniu uzyskujemy przytulne wnętrze przy zachowaniu miłej dla oczu prostoty. Stół, krzesła, czy wyspa kuchenna z drewna oraz drewniane dodatki i ozdoby będą wzmacniały wrażenie swobody i swojskości.

Biała kuchnia w stylu retro

Kuchnia klasyczna biała, czyli inaczej w stylu retro, słusznie kojarzy nam się z ciepłym, przytulnym wnętrzem. Przywodzi na myśl rodzinne spotkania przy stole, wspólne gotowanie i spędzanie czasu na pogawędkach. Biała cegła w kuchni lub w kontraście do jasnych mebli, czarna cegła, drewniane blaty połączone z białymi meblami i sztukateria we frontach kuchennych, uchwyty, a nawet stylizowane wyposażenie AGD, wszystko to buduje nostalgiczny nastrój, przenosząc nas do czasów dzieciństwa.

d249vxk

Całości dopełnią naturalne dodatki. Lampy z abażurami vintage, wiklinowe kosze i fotele, lniane i bawełniane ściereczki z haftowanymi motywami, a także porcelanowe filiżanki i dzbanuszki, a nawet garnki i naczynia w stylu retro, powinny znaleźć się w naszej kuchni, jeśli na prawdę chcemy cieszyć się klimatem dawnych czasów. Pomyślmy też o wyeksponowaniu stylizowanych przyborów kuchennych i słoiczków z przyprawami na specjalnych półeczkach lub w oszklonych witrynkach. Kwiaty doniczkowe umieśćmy na ozdobnych stojakach, a na parapecie postawmy zioła w doniczkach.

Stylistyka retro jest na tyle charakterystyczna, że warto zadbać o jej kontynuację także w pozostałych pomieszczeniach, umieszczając tam nawiązujące do niej elementy.

Biała kuchnia - jak ją urządzić? materiały partnera
Biała kuchnia - jak ją urządzić? Źródło: materiały partnera

Biała kuchnia w stylu skandynawskim

Dla tych, którzy bardziej od ciepła i nostalgii cenią sobie proste, chłodne i praktycznie urządzone wnętrza, właściwsza będzie kuchnia biała z jasnym drewnem. Blaty, stół i krzesła wykonane z drewna, a do tego matowe fronty kuchenne bez uchwytów, lampy z czarnymi ażurowymi kloszami i stylizowanymi żarówkami i minimalizm w stosowaniu dodatków – to wszystko elementy, dzięki którym odnajdziemy w naszej kuchni istotę stylu skandynawskiego.

d249vxk

Nowoczesna biała kuchnia

Jeśli chcemy osiągnąć efekt bezkompromisowej nowoczesności, powinniśmy sięgnąć po fronty na wysoki połysk, również bez uchwytów, wybrać czarny granitowy zlew, a do niego nowocześnie zaprojektowaną baterię i zdecydować się na AGD w nowoczesnym wydaniu, zabudowane lub ze specjalną stylizacją. Biała nowoczesna kuchnia to również wyspa kuchenna z technologicznie zaawansowanym okapem o futurystycznym wyglądzie, ze stołkami barowymi dookoła.

Biała kuchnia - jak ją urządzić? materiały partnera
Biała kuchnia - jak ją urządzić? Źródło: materiały partnera

Charakter wnętrza podkreśli szklany panel kuchenny, biały, szary lub pozostający w największym kontraście – czarny, zamontowany między blatem roboczym, a szafkami wiszącymi.

d249vxk

Możliwe, że zamarzy nam się, żeby nasza kuchnia była nie tylko nowoczesna, ale też miała pewien rys wytworności i luksusu – wtedy powinniśmy bez wahania zaopatrzyć ją w czarne lub złote dodatki.

Jak ożywić białą kuchnię?

Kuchnie w bieli mogą czasem wydawać się zbyt chłodne lub monotonne. Jednak ponieważ biel

jest zawsze najbardziej uniwersalnym i chętnym do współpracy tłem, potrafimy łatwo zaradzić tej sytuacji. Pierwszym posunięciem, już na etapie projektowania kuchni, może być wybór kolorowej podłogi. Mogą to być ułożone w szachownicę płytki, wykorzystanie mozaiki lub innych materiałów podłogowych w wyrazistych, kontrastujących kolorach.

d249vxk

Następnym pomysłem na urozmaicenie białego wnętrza jest kolorowy, nierzadko stylizowany na lata 60-te sprzęt AGD. Kuchnia stanie się bardziej przyjazna, jeśli na ścianach zawiesimy angażujące uwagę grafiki lub plakaty. Rośliny możemy umieścić w nietypowych donicach, na przykład z wikliny, sznurka lub z kolorowej ceramiki, a do oświetlenia użyjemy designerskich lamp. Do dyspozycji mamy jeszcze cały arsenał dodatków z charakterem, wykonanych z naturalnych materiałów takich jak wiklina, bawełna, czy len. Menu na wzór kawiarnianego wypisane na tablicy zawieszonej w widocznym miejscu na ścianie i ciemne rolety dodatkowo urozmaicą wystrój naszej kuchni.

Więcej porad dotyczących idealnej kuchni na wymiar znajdziesz na kuchnie.castorama.pl

Materiał partnera: Castorama

d249vxk

Podziel się opinią

Share
d249vxk
d249vxk