Trwa ładowanie...

30 gadżetów do wina. Przydadzą się, kiedy przyjmujemy gości

Wino nierzadko bywa elementem spotkań towarzyskich i coraz częściej dbamy o to, by mieć w chłodziarce butelkę wina na wypadek gości. Obchodzenie się z nią może wydawać się proste, jednak warto wypróbować kilka gadżetów, które przeniosą cały proces na bardziej profesjonalny i elegancki poziom.

30 gadżetów do wina. Przydadzą się, kiedy przyjmujemy gościŹródło: iStock.com
d2yz3t4
d2yz3t4

Odpowiednia temperatura wina

Podanie wina w nieodpowiedniej temperaturze szybko pokazuje, że niezbyt przyłożyliśmy się do przygotowania przyjęcia. Takie faux pas nie tylko odkrywa naszą ignorancję, ale i wpływa na smak wina. Jeśli chcemy podać wino, naszym obowiązkiem jest znajomość reguł jego serwowania. Nie musimy jednak mierzyć temperatury wina za pomocą termometru - takie sposoby zostawmy sommelierom. Musisz pamiętać jednak, że wino białe i różowe zawsze podajemy z lodówki, a czerwone możemy przed podaniem włożyć na około pół godziny do schłodzenia. Aby utrzymać właściwą temperaturę wina, szczególnie białego, warto zaopatrzyć się w specjalny schładzacz do wina, który prócz funkcji użytkowej, będzie także upiększał przystrojony na tę okazję stół.

Otwórz wino jak ekspert

Odkorkowanie butelki zdaje się być proste, jednak potrafi być podchwytliwe. Chcąc zrobić na gościach dobre wrażenie, warto zaopatrzyć się w odpowiedni otwieracz. Nie chcemy przecież zmęczyć się podczas tego procesu i bezsensownie go komplikować, ponieważ wygląda to mało elegancko. Samo otwieranie butelki dzieli się na kilka kroków. Pierwszym z nich jest odcięcie kapsla pod zgrubieniem butelki, co możemy zrobić za pomocą ostrej końcówki otwieracza lub specjalnego nożyka, który czasem dołączany jest do korkociągu. Następnie wkręcamy korkociąg w korek, uważając przy tym, by nie przebić go na wylot, ponieważ wino nie powinno mieć kontaktu z metalowymi elementami. Kolejnym krokiem jest pociągnięcie korka na raz, maksymalnie dwa razy. Przy odpowiednim zaczepieniu metalowej części korkociągu o brzeg szyjki nie stanowi to żadnego problemu. Osoby początkujące mogą mieć z początku niewielkie problemy, by wyjąć korek "na raz", jednak jest to kwestia wprawy i doświadczenia.

Fotolia
Źródło: Fotolia

Zabezpieczenie butelki wina po otwarciu

Kiedy wydajemy większe przyjęcie, butelka wina nie wydaje się zbyt dużą objętością. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy otwieramy ją w niewielkim gronie i nie wypijemy jej do końca. Otwarte wino ma określoną ilość czasu, przez które zdatne jest do picia. W kontakcie z tlenem wino powoli przekształca się w ocet. Podstawową zasadą jego przechowywania po otwarciu jest trzymanie go w lodówce. Chłód i ciemność spowalniają procesy chemiczne. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie specjalnej pompki próżniowej do wina, której zadaniem jest pozbycie się z wnętrza butelki większości tlenu, który powoduje kwaśnienie. Im mniej go w butelce, tym dłużej wino będzie zdatne do spożycia. Czasem po otwarciu butelki nie możemy z powrotem włożyć do szyjki oryginalnego korka. Na wypadek takiego zdarzenia warto mieć w zanadrzu specjalny korek, często o ozdobnym i ciekawym designie, który świetnie będzie wyglądał zarówno na stole, jak i później w lodówce.

Elegancka alternatywa dla butelki

Jeśli lubisz wykwintne przyjęcia i szykujesz się do organizacji jednego z nich, nie musisz wcale stawiać na stole otwartej butelki. Jako gospodarz, możesz wybrać zupełnie inną opcję, która nada spotkaniu bardzo ekskluzywnego sznytu. Zanim podasz wino na stół, przelej je do pięknej karafki o ciekawym kształcie, która w stu procentach zrobi na gościach ogromne wrażenie. Jej styl zależy od tego, w jaki sposób masz zamiar nakryć stół - zastawa, tkaniny - wszystko ma znaczenie. W sklepach znajdziesz zarówno bardzo proste i minimalistyczne karafki, lecz nie będziesz miał także problemu, by kupić taką, która będzie pasować do luksusowej zastawy.

Jakie kieliszki do wina postawić na stole?

Większość osób wie, że kształt i wielkość kieliszka zależy od rodzaju wina, które podajemy. Bez obaw, sprawa nie jest tak skomplikowana, jak może się to wydawać. Zacznijmy od wina białego - podajemy je w kieliszkach na dosyć wysokiej nóżce, jednak w niedużej czarce. Taki rodzaj wina nie potrzebuje dużej powierzchni do kontaktu z powietrzem, więc czarka nie jest pękata, jednak ma kształt lekko rozchylającego się tulipana. Wino czerwone z kolei ma nieco więcej aromatu niż to białe i nabiera go jeszcze więcej, gdy kontaktuje się z powietrzem. Dlatego czerwone wino podajemy w większych kieliszkach o szerokiej czarze. Jeszcze inna spraw to wina musujące i szampany. Ich największy urok wiąże się nie tylko ze specyficznym aromatem, ale i unikalnymi bąbelkami, które całkowicie zmieniają doznania. Podczas picia takiego wina chcemy zachować ich jak najwięcej, dlatego kieliszki do niego są wąskie i często zwężają się do góry, co cennym utrudnia bąbelkom ucieczkę.

123RF
Źródło: 123RF
d2yz3t4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yz3t4