WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu
wp

Żaluzje drewniane czy rolety z materiału?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żaluzje drewniane czy rolety z materiału?
(shutterstock.com)

Wśród najpopularniejszych sposobów zaciemniania okien przed słońcem są żaluzje i rolety. Dziś porównujemy żaluzje drewniane z roletami z materiału.

Żaluzje czy rolety? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Wielość rozwiązań i możliwości utrudnia wybór. My jednak poszliśmy krok dalej i odpowiadając na wątpliwości wielu internautów, postanowiliśmy porównać żaluzje z drewna i rolety z materiału. Wychodzimy bowiem z założenia, że te dwa materiały nadają się do wnętrz nowoczesnych. Żaluzje z materiału innego niż drewno jakoś nas nie przekonują, natomiast bogaty wybór rolet powoduje, że tylko one mogą stanąć w konkurencji do żaluzji. Dlatego porównanie czas zacząć.

wp

Podczas projektowania nowoczesnych wnętrz coraz częściej odchodzi się od aluminiowo-szklanej architektury. Zamiast tego proponuje się materiały naturalne. Dużym zainteresowaniem cieszą się więc żaluzje drewniane.

Zalety żaluzji drewnianych
Największą zaletą żaluzji drewnianych jest ich naturalne piękno. Drewno to mnogość odcieni, aranżację poprawić też można przez podkreślenie słojów. Drewniane żaluzje doskonale komponują się z meblami z drewna albo ramami okiennymi. Dzięki temu unikamy wrażenia przypadkowości w doborze materiałów. Wszystko jest wspaniale skomponowane i dobrane. Żaluzje drewniane wprowadzają ciepło i niepowtarzalny klimat. Drewniane listki mogą mieć 25 mm (lub 27) oraz 50 mm. W porównaniu do rolet, żaluzje pozwalają regulować kąt padania światła. Nie trzeba więc przysłaniać okna całkowicie.

Ograniczenia i wady
Drewniane listki żaluzji nie są niestety pozbawione wad. Jako produkt naturalny są narażone na wykrzywianie, mają słabą powtarzalność kolorów i zmienny układ słojów. Jeśli więc ktoś chce mieć perfekcyjny kolor każdego elementu, to żaluzje drewniane mogą go nieprzyjemnie zaskoczyć. Żaluzje drewniane nie powinny być stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Żaluzja po podciągnięciu stanowi dość duży pakiet, co ogranicza czasem możliwości montażu.

Rolety materiałowe
Niewątpliwą zaletą rolet materiałowych jest praktycznie nieograniczona paleta kolorów. Daje to ogromne możliwości aranżacji. Dodatkowo można też wybrać grubość materiału, która powoduje, że przepuszczalność światła słonecznego można sobie dobrać według upodobania. Jeden z rodzajów rolet, rolety mini są wyjątkowo łatwe w montażu. Zaczepia się je bezpośrednio na skrzydle okna, nie wymagają przy tym wiercenia w nim otworów. Idealnie sprawdzają się na oknach, które są często otwierane lub uchylane – cały czas trzymają się blisko szyby. Klasyczne natomiast przeznaczone są do montażu na ścianie lub suficie, jednak dzięki specjalnym uchwytom nadają się również do powieszenia na ramie okiennej. Są też lżejsze niż żaluzje z drewna. Szczególną zaletą rolet materiałowych jest też to, że można je montować na bardzo szerokich oknach. W odróżnieniu od żaluzji pozwalają na całkowite zaciemnienie okna.

wp

Wady rolet materiałowych
Rolety nie pozwalają na regulowanie kąta światła. Znaczy to, że roletę zdołamy lub podnieść i upuścić na pożądaną wysokość, ale nie możemy dostosowywać tego, pod jakim kątem światło wpada do wnętrza. Większość rolet, jakie kupujemy, nie gwarantuje kompletnej prywatności – na ich tle na ogół widać sylwetki ludzi, znajdujących się w lokalu.

Polub WP Dom
wp
wp
wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.