Zanim fundament - badania geologiczne

WP.PL | dodane 2013-03-25 (10:36) 3 lata 11 miesięcy 2 godziny i 9 minut temu | 3 opinie
 
Zanim fundament - badania geologiczne


Aby nasz dom nie okazał się w przyszłości kolosem na glinianych nogach, musimy postawić go na odpowiednim fundamencie. Rodzaj fundamentów zależy nie tylko od wielkości domu, ale w dużej mierze  od rodzaju podłoża, które występuje na naszej działce. Aby go określić, niezbędne są badania geologiczne.


Badania geologiczne nie są obowiązkowe, są jednak wskazane. Bez nich nasze fundamenty mogą nie spełniać dobrze swojej roli, może się też okazać, że postawienie domu w wybranym przez nas miejscu będzie wymagało dużo większych nakładów finansowych niż zakładaliśmy. Badania polegają w głównej mierze na sprawdzeniu jaka jest wytrzymałość gruntu, jego struktura i poziom wód gruntowych.


Jak wygląda badanie


Rozpoznanie geologiczne najlepiej jest zlecić specjalistycznej firmie. Geotechnik wykona kilka odwiertów czyli małych otworów w ziemi, przeważnie na głębokość 3-5 m (w zależności od tego czy dom ma być podpiwniczony, czy nie). Dokona także odpowiednich pomiarów oraz wyśle  próbki do laboratorium. Po zakończeniu prac i badań zostanie przygotowana dokumentacja. Zawiera ona dokładne miejsca pobrania próbek zaznaczone na mapce, przekroje geotechniczne odwiertów, poziom wód gruntowych a także wnioski z badań. Dodatkowo w dokumentacji powinny znajdować się wytyczne dotyczące budowy domu np. rodzaju i głębokości fundamentów.

 
Warunki gruntowe


Rodzaj i koszt fundamentów zależy w dużej mierze od rodzaju gruntu na działce. Najlepiej jest, gdy badanie geotechniczne wykaże, że na naszej działce jest grunt przepuszczalny, nośny i niespoisty np. piasek albo pospółka. Podłoże to dobrze przepuszcza wodę, która nie zbiera się przy fundamentach i nie powoduje ich zwilgotnienia. Grunty niespoiste osiadają też bezpośrednio po pełnym obciążeniu fundamentów.

Podłoże spoiste, nieprzepuszczalne np. glina lub piaski gliniaste albo podłoże z przewarstwieniami może wymagać od nas dużo większych nakładów finansowych na fundamenty (inny rodzaj fundamentów oraz sposób ich hydroizolacji). Grunty spoiste i słaboprzepuszczalne łatwo się zawilgacają. Osiadanie tych gruntów jest długotrwałe, może trwać nawet kilka lat. Nierówne osiadanie gruntów z przewarstwieniami może być niebezpiecznie dla konstrukcji domu i powodować pęknięcia.

Najbardziej skomplikowane, a przez to najdroższe fundamenty, będą potrzebne na działce, na której jest grunt nienośny, do którego możemy zaliczyć np. torf oraz niezagęszczone nasypy. Często najlepszym rozwiązaniem w przypadku gruntu nienośnego jest - jego wymiana. O ile zalega on na głębokość do 2-3 m można go wywieźć i przywieźć na to miejsce różnoziarnisty piasek. W innym przypadku tańszym rozwiązaniem może okazać się poszukanie innej działki pod budowę domu.


Niespodzianki w ziemi


Może się zdarzyć, że badanie gruntu ujawni inne niż geologiczne „przeszkody” w łatwym i bezproblemowym ułożeniu fundamentów. Na naszej działce mogą się znajdować stare, zapomniane rury ciepłownicze lub kanalizacyjne, resztki fundamentów od dawno zburzonego domu albo nawet pokłady śmieci. Wszystko to podniesie koszt budowy domu, gdyż musimy dokładnie oczyścić teren przed postawieniem nowych fundamentów.


Poziom wód gruntowych


Jeżeli na naszej działce jest niski poziom wody gruntowej to nie mamy się czym martwić. Natomiast wysoki poziom wody gruntowej może znacznie utrudnić budowę fundamentów, zwłaszcza jeżeli chcemy wybudować dom z podpiwniczeniem. Budowanie fundamentów poniżej poziomu, na którym znajduje się woda gruntowa, nie jest proste i wymaga specjalnego zabezpieczenia wykopów przed zalaniem. Dodatkowo potrzebna będzie porządna izolacja przeciwwodna. Wszystko to znacznie podniesie koszty budowy domu.

Warto zapamiętać: Poziom wód gruntowych może się zmieniać w zależności od pory roku. Należy wziąć to pod uwagę wybierając rodzaj hydroizolacji fundamentów.


Ile kosztuje badanie geologiczne


Koszt wykonania odwiertów i sporządzenia dokumentacji różni się, w zależności od regionu kraju oraz zakresu prac. Średnio za tę usługę zapłacimy w wyspecjalizowanej firmie ok. 800-1500 zł. Pamiętajmy też, że cena może wzrosnąć, gdy okaże się, że budowa podłoża jest skomplikowana, i potrzebne są dodatkowe badania.

Polub WP Dom na Facebooku

oceń
tak 10 100%
nie 0 0%

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Hernn 2016-04-28 (20:04) 9 miesięcy 27 dni 16 godzin i 41 minut temu

Zgadzam się - badania gruntu trzeba zrobić koniecznie. To lekkomyślne próbować zaoszczędzić nie wykonując tych badań. Korzystaliśmy z lokalnego Zakładu Usług Geologiczno-Geotechnicznych Andrzeja Kadłubowskiego. Poszło sprawnie, wyniki dobre i można się było brać za właściwą robotę.

odpowiedz

0
0
~MarekJ 2016-04-24 (22:13) 10 miesięcy 14 godzin i 32 minuty temu

Moim zdaniem badania są konieczne. Lepiej je zrobić, niż potem mieć problem z budynkiem. My robiliśmy badania w Ekolab z Kobylnicy i to był dobry wybór - szybko zrobili pomiary i dokumentację a my mieliśmy pewność, że można budować.

odpowiedz

4
0
katowice33 2015-01-31 (18:49) 2 lata 24 dni 17 godzin i 56 minut temu

Bardzo dobry artykuł, który dokładnie wyjaśnia dlaczego potrzebne są badania gruntu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy na czym tak naprawdę stoi ich dom, który nagle po kilku czy tez kilkunastu latach nagle zaczyna pękać ... Jako firma zalecamy badania geotechniczne już przed zakupem działki. Wtedy macie Państwo świadomosc tego co tak naprawdę kupujecie. W swojej dotychczasowej karierze miałem do czynienia z różnymi przypadkami (zasypane dzikie składowiska odpadów, stawy itp). Badania geotechniczne nie są drogie. Biorąc pod uwagę wartość całej inwestycji stanowią jedynie znikomą część poniesionych nakładów. Kształtują się od 700-1200 zł w zależności od warunków gruntowych (rodzaj gruntu w którym wykonywane są otwory). Inne ceny są przy wierceniu w gruntach łatwozwiercalnych (piaski, gliny), a inne w przypadku skał. Zwykle wykonuje się 3 otwory do głębokości 3,0 m ppt dla budynków jednorodzinnych, niepodpiwniczonych, natomiast dla podpiwniczonych od 4,0-5,0 m ppt. W przypadku pytań zapraszam Państwa na stronę internetową firmy geoekobud.pl Służę pomocą i fachową poradą w razie wątpliwości.

odpowiedz

partnerzy serwisu
ospel
hewalex
Szybkiemetamorfozy.pl
beautiful minds