Płyta czy ława fundamentowa? Porównujemy koszty dla budujących dom

WP | dodane 2016-04-05 (11:53) 10 miesięcy 15 dni 7 godzin i 2 minuty temu | 28 opinii
 
Płyta czy ława fundamentowa? Porównujemy koszty dla budujących dom


Solidny fundament stanowi podstawę każdego domu i decyduje o jego żywotności. Jeszcze kilka lat temu dominowały tradycyjne ławy fundamentowe, dziś jednak coraz częściej decydujemy się na zastosowanie płyt fundamentowych. Przed dokonaniem wyboru warto poznać podstawowe wady i zalety obu rozwiązań. Nie bez znaczenia będzie też aspekt ekonomiczny.

Charakterystyka ław fundamentowych

Tradycyjnie ławy fundamentowe wylewa się bezpośrednio do gruntu bądź na deskowanie. Najczęściej wykorzystuje się beton klasy C12 lub C15. To sprawdzone rozwiązanie, chętnie stosowane podczas budowy domu. Wykorzystuje się je szczególnie na zwartym i suchym gruncie.

Wymiary ław fundamentowych nie zależą wyłącznie od obciążenia budynku. Równie ważne są warunki glebowe. Im podłoże będzie słabsze, tym rozmiary ławy - większe. W wyjątkowo trudnych warunkach glebowych trzeba zastosować dodatkowe poprzeczne zbrojenia, a tradycyjny beton zastąpić żelbetem. Dlatego też koszt wykonania jest w tym wypadku dość zróżnicowany. Pewną niedogodnością tego rozwiązania może być też aspekt osiadania budynku. Ławy nie mają tak dużej powierzchni jak płyta fundamentowa. Jeśli ich rozmiar będzie zbyt mały, a grunt grząski, pojawia się ryzyko nierównomiernego osiadania budynku.

Koszty wykonania fundamentów w tradycyjnej technologii najłatwiej oszacować, korzystając z kalkulatora fundamentów. Dzięki temu w kilka chwil dowiesz się, jakich cen można się spodziewać przy wykonaniu fundamentu pod dany budynek.

Czym charakteryzuje się płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa jest powszechnie stosowana m.in. w Skandynawii i Japonii. Są to miejsca o bardzo trudnych warunkach glebowych, gdzie wykonanie ław fundamentowych byłoby zbyt ryzykowne. Płyta ma znacznie większą nośność i zapewnia równomierne osiadanie budynku w gruncie. Wiąże się to ze zwiększoną odpornością całego domu.

Wykonanie płyty jest stosunkowo proste. Na wyrównanym i utwardzonym podłożu umieszcza się warstwę drenażową, następnie montuje się izolację przeciwwilgociową oraz zbrojenie. Z izolacji przeciwwilgociowej można zrezygnować jedynie wtedy, gdy płyta będzie wykonana z wodoodpornego betonu. Jednak nie jest to polecane rozwiązanie (wodoodporny beton podniesie koszt wykonania fundamentu).

Na przygotowanym podłożu można już wykonać płytę fundamentową. Grubość typowej płyty przeznaczonej pod dom jednorodzinny waha się pomiędzy 18 a 35 cm (w zależności od masy budynku oraz rodzaju gruntu). Pamiętaj też, że w miejscach ścian nośnych należy wykonać dodatkowe zbrojenie.

Prace nad wykonaniem płyty przebiegają dość sprawnie. Nie potrzeba żadnych przerw technologicznych (tak jak w przypadku tradycyjnych ław). Dzięki temu można wykonać fundament w zaledwie kilka dni. Po upływie tygodnia od wylania płyty można rozpocząć pracę nad ścianami.

Etapy i czas wykonania fundamentów

Wykonanie tradycyjnych ław fundamentowych obejmuje kilka etapów, których nie można pominąć. Są to:

 • Wykonanie wykopów
 • Wylanie ław
 • Stworzenie izolacji przeciwwilgociowej
 • Wykonanie ścian fundamentowych
 • Stworzenie izolacji przeciwwilgociowej na ścianach fundamentowych
 • Zasypanie wykopów

Prace związane z wykonaniem ław mogą być dość czasochłonne, a pełne związanie się betonu następuje po upływie miesiąca. W wyjątkowo sprzyjających warunkach można rozpocząć następny etap prac po upływie dwóch tygodni od wylania ławy.

Tymczasem prace związane z wykonaniem płyt fundamentowych obejmują:

 • Usunięcie humusu
 • Wykonanie warstwy drenażowo-podkładowej.
 • Wykonanie płyty
 • Ułożenie izolacji termicznej i przeciwwilgociowej
 • Wykonanie ewentualnej instalacji grzewczej

Nie trzeba poświęcać czasu na wykopy ani późniejsze zasypywanie fundamentów (co wpływa na obniżenie kosztów). Po upływie tygodnia od wylania płyty można przystąpić do kolejnych prac.

Które rozwiązanie jest tańsze?

Wszystko mogłoby wskazywać na fakt, że wykonanie płyty fundamentowej jest znacznie tańsze niż stworzenie tradycyjnej ławy. Nie musi to być jednak prawda. Wszystko zależy od założeń projektowych oraz rodzaju gruntu. Pamiętaj, że tradycyjna ława fundamentowa wylewana na stabilnym i suchym gruncie nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla budżetu całej inwestycji.

Załóżmy, że dolna kondygnacja budynku ma powierzchnię 100 m2. Najniższy koszt wykonania ław (na stabilnym i suchym gruncie) wyniesie przynajmniej 12 900 zł. Wynajęcie droższej ekipy oraz zakup materiałów ze średniej półki cenowej zwiększy wydatki do ok. 14 450 zł. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że posadowienie ławy fundamentowej na podmokłym i grząskim gruncie będzie znacznie wyższym wydatkiem. Ostateczna cena może przekroczyć 16 500 zł. Górna granica cenowa jest trudna do określenia ze względu na różnorodność prac związanych z przygotowaniem podłoża i wykonaniem wykopów.

Koszt wykonania płyty fundamentowej może być bardzo zbliżony. Ostateczna cena zależy od rodzaju stali użytej do zbrojenia oraz od grubości płyty. W założeniach uwzględniamy wykonie standardowej płyty o grubości ok. 20 cm. Zakładamy, że podłoże jest stabilne i suche. Wykonanie płyty pod budynek o powierzchni 100 m2 zamknie się w kwocie ok. 12 000 zł (przy zastosowaniu materiałów ze średniej półki cenowej oraz zatrudnieniu sprawdzonej ekipy).

Korzystna kalkulacja zmienia się w przypadku wilgotnych i grząskich gruntów. W tym wypadku trzeba zastosować grubszą płytę, która zapewni równomierne osiadanie budynku. Nie bez znaczenia będzie także ewentualne obniżenie poziomu wody gruntowej. Zakładamy, że płyta ma grubość 30 cm i usadawiamy ją na typowym podłożu wysadzinowym. Koszt tego przedsięwzięcia wyniesie od 15 000 do nawet 22 000 zł. Widać zatem, że cena płyty fundamentowej może być wyższa niż koszt wykonania tradycyjnej ławy.

Dodatkowo olbrzymi wpływ na koszty fundamentów ma wybór wykonawcy. Decyzja o zatrudnieniu niedoświadczonej firmy może skutkować błędami konstrukcyjnymi i kosztownymi poprawkami, z kolei wybór sprawdzonej firmy budowlanej oznacza zwykle potężne koszty. Warto więc skorzystać z usług, takich jak Szukaj Wykonawcy. Wystarczy wypełnić formularz i zaczekać na oferty od firm.

Co wybrać - ławę czy płytę fundamentową?

Najpierw warto zaznajomić się ze specyfiką gruntu oraz najważniejszymi założeniami projektowymi. Ostateczna decyzja o wyborze fundamentu powinna być skonsultowana z doświadczonym fachowcem. Wiele osób uważa, że koszt wykonania płyty fundamentowej będzie niższy niż w przypadku tradycyjnej ławy. Jednak nie zawsze jest to prawda. Warto wykonać własną wycenę opartą na warunkach glebowych i projekcie budynku. Dopiero takie działanie wskaże realną skalę wydatków. Pamiętaj też, że cena nie jest jedynym wyznacznikiem wyboru. Istotny może być też czas wykonania fundamentów oraz ich właściwości nośne. Nowoczesne płyty warto stosować w szczególnie trudnych warunkach, w których fundament musi odznaczać się dużą nośnością. Płyta fundamentowa dobrze sprawdza się na podłożach grząskich i może od razu stanowić podłogę pierwszej kondygnacji. Umiejętny montaż instalacji oraz systemu grzewczego sprawi, że powyższe rozwiązanie może stać się bardzo wygodne.

Ponadto płyta sprawdza się szczególnie dobrze w domach pasywnych. Nowoczesne technologie wykorzystywane w budowie fundamentów płytowych eliminują wszystkie mostki termiczne, które mogłyby przepuszczać zimno z podłoża. Dzięki temu dolna kondygnacja jest optymalnie zabezpieczona, co pozwala na późniejsze ograniczenie kosztów grzewczych.Polub WP Dom na Facebooku

oceń
tak 21 87.5%
nie 3 12.5%

Opinie (28)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
87
~Ne może tak być 2016-04-06 (12:29) 10 miesięcy 14 dni 6 godzin i 26 minut temu

Jacyś nowobogaccy i dorobkiewicze budują wille, a tysiące polskich rodzin z dziećmi czaka na mieszkania komunalne i socjalne, np ja w Warszawie czekam już 7 lat. Ustawowo każdy budujący powinien być rozliczony co do złotówki, skąd wziął na to środki i wpłacić równowartość ceny kawalerki co najmniej 30 metrowej obowiązującej w danym rejonie. Chyba mamy państwo prawa i sprawiedliwości i nie może tak być, że jedni rozwalają się luksusowych willach, inni nie mają dachu nad głową.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

1
0
~aix 2016-04-13 (14:39) 10 miesięcy 7 dni 4 godziny i 16 minut temu

Szkoda, że artykułu nie napisał inżynier budowlany. 1. Płyta fundamentowa jest nie tylko zbrojona pod ścianami, ale na całej powierzchni. 2. Zbrojenie płyty musi być policzone przez projektanta. 3. Pod płytą fundamentową zawsze wybiera się humus, następnie zagęszcza pospółkę warstwami, następnie układa styropian lub polistyren ekstrudowany. Na tym układa się folię (paroizolację), a następnie zbrojenie. 4. Po tym płytę betonuje się. 5. Płyta z praktyki jest lepszym fundamentem gdyż: rozkłada obciążenia na większą powierzchnię, jest fundamentem płytszym więc nie ma problemu z izolacjami przeciwwodnymi, nie ma mostku termicznego na połączeniu fundamentu z gruntem, można bezpośrednio w niej umieścić ogrzewanie podłogowe, jest akumulatorem ciepła.

odpowiedz

0
0
~Muuumin 2016-04-10 (05:50) 10 miesięcy 10 dni 13 godzin i 5 minut temu

Nie wiem skąd cena tej płyty, ale również dostałem min. wycenę na 41tyś netto + podsypka + koparko + ładowarka. Jak nic min. 50tyś (Legalett, Megatherm)

odpowiedz

3
0
~AV 2016-04-07 (15:51) 10 miesięcy 13 dni 3 godziny i 4 minuty temu

Już początek artykułu pokazuje że chłam i nie opłaca się czytać... minimalna klasa betonu na fundamenty wg. normy C20/25 (B20) czasami niektórzy stosują C 16/20 (B20) i C 25/30 (B30) (w nawiasach podane stare oznaczenie... nie ma klasy betonu C12 lub C15

odpowiedz

2
1
~kosa 2016-04-06 (16:12) 10 miesięcy 14 dni 2 godziny i 43 minuty temu

Ławe fundamentową robią tylko lamusy mnie fundamenty kosztowały 14 tysięcy natomiast płyte obliczyli mi na 50 tysięcy jest różnica lamusy nie

odpowiedz

3
2
~8 2016-04-06 (16:04) 10 miesięcy 14 dni 2 godziny i 51 minut temu

Najrozsadniej odrazu grobowiec , tam spedzimy najwiecej czasu . Dlatego zrezygnowalem z budowy domu ale grobowiec bede mial piekny , szczelny i z najlepszych materialow .Reszte pozostalych pieniedzy przeznacze na pomnik .

odpowiedz

4
0
~dośćblokowiska 2016-04-06 (16:00) 10 miesięcy 14 dni 2 godziny i 55 minut temu

Ławy? Płyta? Ja właśnie rozpoczynam budowę swojego domu i nie wyobrażam sobie braku przyziemia, choć ono musi też mieć swoją płytę. Wiem, że podnosi to dramatycznie koszty, ale dom ma gwarantować zaspokojenie wszystkich potrzeb. Niech realizacja nastąpi nawet pięć lat później, to i tak uważam to za sensowne. Ile powierzchni mieszkaniowej zabiorą Wam pomieszczenia kotłowni, składu na opał, jakiegoś warsztatu (jeśli ktoś jest techniczny), spiżarni, magazynku na "coś" nie wspominając garażu itp, itd. Bez tego wszystkiego w pewnym momencie zrobi się ciasno i zaczniesz myśleć o sprzedaży tego, i budowie nowego domu. Wolę tego uniknąć...

odpowiedz

5
1
~GREpp 2016-04-06 (15:48) 10 miesięcy 14 dni 3 godziny i 7 minut temu

co za stek bzdur!!! Po pierwsze: jesli pod scianami nosnymi zarowno w wersji "lawy fundamentowe", "plyta fundamentowa" TRZEBA wykonac zbrojenie (bo trzeba, inaczej robic nie mozna)- to gdzie ta roznica??? (poza faktem, ze za beton na plyte wydac trzeba wiecej ale za to na szalunki w przypadku law rowniez). Niech mi nikt nie pier..., ze plyta jest znacznie bardziej odporna na nierownomierne osiadanie, bo jak grunt jest skrochmalony (trudny do pracy) to czy tak czy siak wszystko zacznie osiadac. Tak, zgadzam sie, plyta MA wieksza powierzchnie, ALE ze wzgledu na jej MNIEJSZA GRUBOSC ISTNIEJE WIEKSZE PRAWDOPODOBIENSTWO JEJ PEKNIECIA...CHYBA!!!, ZE WSADZIMY TAM JESZCZE WIEKSZA ILOSC ZBROJENIA. Mialem kiedys klienta na plyte - ZAPLACIL 40% WIECEJ NIZ GDYBY ZDECYDOWAL SIE NA LAWY - WIEM, BO BUDUJE NA CODZIEN,...

odpowiedz

4
0
~Taw09 2016-04-06 (15:16) 10 miesięcy 14 dni 3 godziny i 39 minut temu

Autor nie uwzględnia tego, że decydując się na płytę mamy od razu posadzkę w budynku.

odpowiedz

8
6
~KKKK 2016-04-06 (15:20) 10 miesięcy 14 dni 3 godziny i 35 minut temu

Witam. Mnóstwo bredni w tym materiale. 1)Beton C12 , C15 nie istnieją . Zgodnie z norma mamy betony C12/C15 , C15/C20 , C20/C25. Betony minimalny stosowany do konstrukcji wg PN-EU to C15/C20. 2) Na gruntach tzw. "grząskich" nie stawia się budynków zarówno na ławach jak i na płycie. Nie powinno się operować pojęciem grunt grzaski ale stopniem zagęszczenia lub konsolidacji IS 3. W Skandynawi buduje się na płytach ze względu na występowanie skał w podłożu, których nie da się rozkuć. Dodatkowo w Skandynawi układa się płytę żelbetową na styrodurze. 4. Usunięcie humusu należy wykonać w obu przypadkach w artykule podano tylko w przypadku stosowania płyty. 5. Płyta fundamentowa tez musi być częściowo wkopana lub zastosowana belka obwodowa. (warunki przemarzania i podmycia były by nie spełnione) 66. Płyta fundamentowa tez może ulegać ugięciu i zarysowaniu. Jeszcze kilka pomniejszych nieprawidłowości zwłaszcza w wycenach.

odpowiedz

1
0
~Taw09 2016-04-06 (15:17) 10 miesięcy 14 dni 3 godziny i 38 minut temu

Autor nie wspomina tego, że decydując się na płytę mamy gotowe posadzki.

odpowiedz

2
0
~KAIZER 2016-04-06 (15:07) 10 miesięcy 14 dni 3 godziny i 48 minut temu

DRZYMAŁA NIE POTRZEBOWAŁ ŁAWY ANI PŁYTY , TYLKO KOŁA .

odpowiedz

1
2
~Nf 2016-04-06 (14:07) 10 miesięcy 14 dni 4 godziny i 48 minut temu

Hehehe...beton klasy C12 na ławy...Później te "domy" będziecie zamiatali szufelką

odpowiedz

6
2
~marcin 2016-04-06 (12:39) 10 miesięcy 14 dni 6 godzin i 16 minut temu

Ja wczoraj lałem płytę i cenowo wyszło sporo więcej niż tu podajecie, z tym że mój dom ma być energooszczędny i tymi warunkami się kierowałem wybierając płytę - na fb szukając prawiepasywny możecie zobaczyć jak to wygląda, zresztą niezależnie będę prowadzić bloga z całej budowy ukazując koszta, technologie takiego domu dla Kowalskiego jak ja... :) tak czy siak artykuł bardzo mocno niepełny.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~sasas 2016-04-06 (12:50) 10 miesięcy 14 dni 6 godzin i 5 minut temu

wedlug artykuly na plycie fundamentowej beton szybciej schnie niz na scianach....w lawami wcale I scianami wcale nie trzeba czekac miesiaca z kolejnymi etapami bo np w tym czasie murarze moga robic szalowanie stropu I zbrojenie stropu....

odpowiedz

9
1
~kkkkkkkkkkkkkkkkk 2016-04-06 (12:38) 10 miesięcy 14 dni 6 godzin i 17 minut temu

nie dajcie sie nabierac na te reklamowe artykuliki ,nie leccie po kredyty do bankow ,bo oni juz lapska swoje chciwe zacieraja,zeby wam je odebrac za bezcen.Budowanie domu w Polsce to kaskaderka.

odpowiedz

18
2
x trail 2016-04-06 (12:25) 10 miesięcy 14 dni 6 godzin i 30 minut temu

warunki gruntowe się mówi a nie glebowe... poza tym jest jeszcze PN na temat bezpośredniego posadawiania fundamentów która mówi o głębokości przemarzania, dlaczego nie ma słowa o instalacjach podposadzkowych które w przypadku ław sa proste do zrobienia a w przypadku płyty nie itd... artykół na poziomie muratora..

odpowiedz

31
2
~Michor 2016-04-06 (12:18) 10 miesięcy 14 dni 6 godzin i 37 minut temu

Tego typu dylematy to najczęściej rozwiązują w bankach, po sprawdzeniu zdolności kredytowej potencjalnego amatora własnego domku. To tam zadecydują za ile będzie mieszkał, jak będzie mieszkał i czy w ogóle będzie gdzieś mieszkał,

odpowiedz

partnerzy serwisu
ospel
hewalex
Szybkiemetamorfozy.pl
beautiful minds