Dom z piwnicą czy bez? Za i przeciw

WP | dodane 2016-02-10 (09:24) 1 rok 10 dni 9 godzin i 30 minut temu | 47 opinii
 
Dom z piwnicą czy bez? Za i przeciw


Budowa domu z piwnicą to coraz rzadsza inwestycja. Niegdyś była oczywistą koniecznością, wówczas jednak piwnica służyła jako pomieszczenie do przechowywania opału. Dziś mieści ona przeważnie pralnię, siłownię, a nawet stół z bilardem. Rzadko decydujemy się na umieszczenie tam kotłowni, ponieważ przy obecnych metodach grzewczych nie trzeba tak wiele miejsca na przechowanie opału czy wstawienie pieca.

Koszty budowy domu z piwnicą

Dom z piwnicą oznacza wyższe koszty, nie tylko ze względu na większe nakłady pracy czy materiałów na etapie budowy, ale także ze względu na eksploatację. Decydując się na piwnicę, trzeba ją przynajmniej częściowo ogrzewać, w przeciwnym wypadku doprowadzisz do wychłodzenia pomieszczenia znajdującego się tuż nad nią. Koszt eksploatacji domu z piwnicą bywa zatem większy niż tradycyjnego nawet o 15-20 proc.

Warto także przeanalizować poziom nasłonecznienia w piwnicy. Zwykle ze względu na małe okna ilość światła słonecznego docierającego do piwnicy jest bardzo mała. Konieczne więc będzie ciągłe korzystanie ze światła sztucznego. Koszty energii elektrycznej automatycznie rosną.

Nie warto interesować się projektami domów z częściowym podpiwniczeniem. Koszt takiej inwestycji będzie bardzo zbliżony do domu z pełnym podpiwniczeniem, podobnie jak nakład pracy i czas realizacji projektu. Nie warto także decydować się na podpiwniczenie wyłącznie pod garażem, ponieważ to równie nieopłacalne rozwiązanie.


Przeczytaj też: Drogie ogrzewanie? W ten sposób mnóstwo zaoszczędzisz


Oto niektóre z listy dodatkowych kosztów niezbędnych do wykonania domu z podpiwniczeniem:

  • strop nad piwnicą
  • izolacja przeciwwilgociowa ścian zewnętrznych
  • dodatkowe ocieplenie
  • schody prowadzące do piwnicy
  • koszty wykończenia piwnicy (tynki, instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne itd.)

Przed podjęciem decyzji warto samodzielnie policzyć, jaka jest różnica w cenie. Najłatwiej zrobić to, porównując koszty w kalkulatorze kosztów budowy.

Czy warto budować dom z piwnicą?

Projekty domów z piwnicą powoli stają się rzadkością. Dzieje się tak głównie ze względów finansowych, ponieważ koszt jest nawet o 20-30 proc. wyższy niż w przypadku domu niepodpiwniczonego.

Niegdyś, ze względu na brak wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, piwnice budowano na potęgę. Odgradzały one od bezpośredniego styku podłogi pomieszczeń użytkowych z gruntem, będąc swoistym ociepleniem. Dziś takie rozwiązania nie są już konieczne. Do zainstalowania kotła grzewczego nie potrzeba dużo miejsca - wystarczy zaledwie 8 m3. Z powodzeniem można go więc zainstalować na parterze w osobnym pomieszczeniu służącym jako kotłownia.

Dom z podpiwnicą ma jednak swoje zalety. Staje się ona niezwykle potrzebna w przypadku małej działki, gdy nie ma możliwości dobudowania dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. Wówczas może być jedynym miejscem na składzik narzędziowy, spiżarnię czy przydomowy warsztat. Dodatkowym plusem piwnicy jest bezpośrednie połączenie jej z domem. Do piwnicy najczęściej wchodzi się od razu z domu, nie trzeba go więc opuszczać, aby np. znaleźć młotek. Dodatkowy poziom pod częścią mieszkalną może posłużyć także jako garaż na dwa samochody, pod warunkiem że projekt domu przewiduje taką opcję.

Co ciekawe, w biurach projektowych domy podpiwniczone stanowią niewielką część portfolio. Na topie są domy parterowe, ewentualnie takie z poddaszem użytkowym. Można wręcz odnieść wrażenie, że zainteresowanie tego typu projektami jest większe niż samych biur projektowych (przeczytaj więcej tutaj).

Piwnica nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem

Jest jeden warunek skutecznej realizacji projektu z piwnicą, a mianowicie niski poziom wód gruntowych na działce. Jeśli jest on wysoki, piwnica może się stać utrapieniem, gdyż nieustannie będzie się tam gromadzić woda i wilgoć. Co więcej, fundamenty będą wciąż niebezpiecznie podmywane. Taka sytuacja może nawet doprowadzić do osunięcia się całej konstrukcji budynku.

Warto pamiętać, że im płyciej osadzona piwnica, tym dalej będzie do ewentualnych wód gruntowych. Dlatego strop w tym pomieszczeniu warto umieszczać jak najniżej (wystarczającą wysokością powinno być 2,4 m). Warto też rozważyć możliwość wychodzenia piwnicy ponad poziom gruntu. Będziesz wtedy mieć tzw. wysoki parter (położony na przykład 1-1,5 m nad powierzchnią gruntu), ale dzięki temu poziom podłogi w piwnicy będzie znajdował się płycej – dalej od wód gruntowych.


Polub WP Dom na Facebooku

oceń
tak 23 69.7%
nie 10 30.3%

Opinie (47)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~czytacz 2016-02-13 (02:09) 1 rok 7 dni 16 godzin i 45 minut temu

Prace do wykonania bez piwnic: fundament na 1,2m, sciany na 1,2m(do poziomu zero), zasypanie, plyta betonowa na ~5cm, wiecej scian na pietrach/dachu. Prace z piwnicami: fundament na 2,4m, sciany na 2,4, plyta na 12cm. Kazdy budynek powinien miec pomieszczenia gospodarcze w piwnicy lub na pietrach tak jak wam pasuje. Mozesz dobudowac takie pomieszczenia na zewnatrz budynku ale to tylko rozkladanie na raty. Kuzyn ma bez piwnicy, zawalony garaz i dodatkowa graciarnie za domem. Oczywiscie jesli masz wysoko wody gruntowe to trzeba sie zastanowic.

odpowiedz

0
2
~hmhm 2016-02-12 (10:59) 1 rok 8 dni 7 godzin i 55 minut temu

Wszystkie opinie piszą ci co mają piwnice, trudno sie dziwic jak wydaliście pieniądze na nią to napewno będziecie chwalic, ja bym powiedziala, że trzeba sie dobrze zastanowic - bardzo duzo domów jest budowanych bez piwnic i podejrzewam, że też duzo osób sobie chwali i niczego im nie brakuje, a znam takich co mają piwnice i własciwie z niej w ogole nie korzystają, bo zależy jak duzy masz dom - jak u góry nie ma na nic miejsca, to pewno piwnica jest potrzebna, ale jak masz np.180 m uzytkowych i garaze to po co? Argument o schodzeniu do piwnicy to tez w przypadku kiedy sie starzejesz, to rzeczywiscie nie chce sie łazic po schodach i z biegiem lat korzysta sie raczej z 1 poziomu, coz kazde rozwiazanie ma plusy i minusy - najlepiej zdecydowac samemu czy potrzebny ci taki "luksus" czy nie :)

odpowiedz

33
0
~jola 2016-02-11 (14:41) 1 rok 9 dni 4 godziny i 13 minut temu

Mam dom z piwnicą i nie nie chcę nawet myślec jakby jej nie bylo ,w mojej piwnicy mam zagospodarowaną pralnie z duzą deską do prasowania i pólkami na wyprane rzeczy ,dalej jest sprzet do ćwiczen ,mała spiżarka i oczywiscie garaż .Budujcie domy z piwnicami ,polecam i jeszcze jedna wskazowka dla budujących robcie sobie kuchnie od strony ogrodu ,nie ma nic piekniejszego od poranka z pyszna kawka i widokiem na piękny ogród do ktorego można w każdej chwili wyjść-polecam .

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

6
0
~mmm... 2016-02-12 (10:03) 1 rok 8 dni 8 godzin i 51 minut temu

Bzdura... Oprócz dodatkowych kosztów pozostałe to same plusy. Pod połową domu mam garaż z małym warsztacikiem, pozostałe to 3 pomieszczenia (dodatkowa kuchnia, kotłownia, skład opału) oraz poniżej linii piwnicy spiżarka... Jednostronne pochylenie gruntu powoduje że wyjazd z garażu mam płaski ze zjazdem na ulicę - nic się nie wlewa do środka. Do piwnicy jest zejście wewnętrzne, poprzez garaż oraz pod schodami bezpośrednio na zewnątrz. 2 piece: gazowy i "śmieciuch". W dodatkowej kuchni można przyrządzać przetwory oraz inne rzeczy, zamontowana jest też pełnowymiarowa pralka oraz duża zamrażarka. Zalet spiżarki nie wymieniam. Każde pomieszczenia ma okienko tak jak wszędzie 3-szybowe. Nie trzeba ogrzewać - nawet rury w otulinach wystarczą. Dodatkowy koszt światła - śmieszne - przecież w piwnicy się nie siedzi jak w salonie... Nie chciałbym domu bez podpiwniczenia...

odpowiedz

1
0
~dsds 2016-02-12 (09:59) 1 rok 8 dni 8 godzin i 55 minut temu

Nie rozumiem czemu piwnica pod garażem ma być złym pomysłem skoro garaż ma tylko jedną wspólną ścianę z budynkiem

odpowiedz

5
0
~Van Horn 2016-02-12 (09:23) 1 rok 8 dni 9 godzin i 31 minut temu

Co za bzdurny artykuł... Mam dom z częściowym podpiwniczeniem, gdzie mam skład opału ( eko-groszek) i piec z zasobnikiem. W piwnicy jest też miejsce na weki, farby, narzędzia i wiele innych na co dzień nie potrzebnych rzeczy. Nie wyobrażam sobie, żeby piec stał w pomieszczeniach wyżej. Kurz, dym, popiół, okresowe zapylenie itd. Co do ogrzewania, to nawet w 15 stopniowe mrozy nie było potrzeby odkręcenia kaloryfera. Koszty - na pewno trochę wyższe, ale bez przesady...

odpowiedz

6
0
~Jan 2016-02-12 (09:15) 1 rok 8 dni 9 godzin i 39 minut temu

Piwnica to przede wszystkim dodatkowa powierzchnia, którą docenisz po kilku latach mieszkania. Z czasem po prostu zaczyna brakować na wszystko miejsca. Piwnicy nie ogrzewam, ściany ocieplone 10cm styropianem, obsypane piaskiem. W największe mrozy mam około 5 st. a jak lekka zima to około 12-15 st. W podpiwniczeniu mam garaż. Z wyjazdem z garażu nie ma najmniejszego problemu, o ile oczywiście się go codziennie odśnieża. Zjazd koniecznie karbowany. Jeśli woda jest wysoko, a chcesz mieć piwnicę, to ściany i podłogę piwnicy wykonaj z betonu wodoszczelnego.

odpowiedz

7
1
pitrus24 2016-02-12 (09:15) 1 rok 8 dni 9 godzin i 39 minut temu

Kilka domów wybudowałem wszystkie bez piwnic, po latach odwiedzam znajomych w ich gniazdkach i co?. Auta na podjazdach albo pod wiatami a garaż w domu zapełniony po sufit gratami. Dom bez piwnicy to porażka

odpowiedz

5
2
~jejku 2016-02-12 (08:53) 1 rok 8 dni 10 godzin i 1 minutę temu

Dlaczego w Polsce za pisanie artykułów na temat budowy domów biorą się kompletni ignoranci ??????

odpowiedz

30
1
~Aries 2016-02-11 (13:53) 1 rok 9 dni 5 godzin i 1 minutę temu

Nie wiem co chciał osiągnąć autor ale na pewno dobrych rad nie daje i wartościowy artykuł to nie jest. Polecam każdemu piwnicę koszty wcale nie są większe jakie oświetlenie nawet małe okna doświetlą. Kotłownię też lepiej mieć w piwnicy niż przy salonie tu ukłon do projektantów polecających projekty ja miałem problem jak powiedziałem piwnicę chcę i piętrzyli problemy z wykonaniem projektu i tu jest problem brak wiedzy. Wracając piwnica jest niezbędna w domu jednorodzinnym a większe koszty ponosi się jak się jej nie posiada. POLECAM DOM PODPIWNICZONY a może jeszcze garaż.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

36
3
~bormen 2016-02-11 (13:48) 1 rok 9 dni 5 godzin i 6 minut temu

Dom tylko z piwnicą. Wybudowałem dom z całościowym podpiwniczeniem, razem ze zjazdowym garażem. Nie wyobrażam sobie braku piwnicy, duża wygoda, Jak się pokłócisz z żoną, można zejść i napić się piwka w spokoju, lub pod pretekstem ustawienia parametrów pieca, też napić się piwka:). Natomiast garaż zjazdowy - porażka, szczególnie zimą, chyba że podjazd jest podgrzewany.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
5
~ja 2016-02-11 (15:42) 1 rok 9 dni 3 godziny i 12 minut temu

A ja mam podpiwniczenie całkowite: garaż na 4 auta, kotłownia 15 m2, pralnia 20 m2; psiarnia z grzejnikami aby czworonogi miały ciepło zimą - 6 m2; odrębne mieszkanie dla gości 70 m2; spiżarnia 25 m2 i jeszcze 60 m2 zostało bo brakuje mi koncepcji. Wody gruntowa zmienne 0,8 do 2,5 m. Za to podskórne dwa razy pojawiły się w piwnicy - ubezpieczyciel wypłacił kasę - ubezpieczenie na 10 lat darmo. z Piwnicą jest jak z zupą: obiad bez zupy to d... - dom bez piwnicy to lamus. Kolejny dom też będzie miał piwnice. Koszt - 8% całości, a korzyści 30%. Kto miał lub ma piwnice - WIE. Kto ma zamiar budować - niech poczyta komentarze niżej. Autor artykułu na pewno domu nie ma - gdyby miał, nie pisałby takich bzdur.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

62
3
~lesio 2016-02-11 (11:00) 1 rok 9 dni 7 godzin i 54 minuty temu

dom z piwnica jest super, ostanio po 10 latach zamieszkania wywiozlem pelny kontener rzeczy, 7 m3 , typu "przyda sie", ale wtedy zrobilem w piwnicy silownie, saune, stol do pinponga i jest super, piwnica 90 m2

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

24
7
~asia 2016-02-11 (14:33) 1 rok 9 dni 4 godziny i 21 minut temu

dom bez piwnicy to buda a nie dom

odpowiedz

9
2
~Olka 2016-02-11 (18:36) 1 rok 9 dni i 18 minut temu

Wiele argumentów "przeciw" piwnicy całkowicie nietrafionych. Zakładając identyczny metraż pomieszczeń użytkowych domu wyniesionych na parter czy piętro wielkim nieporozumieniem jest liczenie dodtakowych kosztów typu strop nad piwnicą, schody do piwnicy czy w końcu wykończenie (!:)). Rozumiem, że te same pomieszczenia ulokowane na parterze autor pozostawi bez tynków i podłóg, a na piętro wejdzie po drabinie? Strop między piwnicą czy pietrem jest identyczny w kosztach a jeśli ten metraż rozciągnać tylko po parterze, to przypominam że całość pokrywa się najbardziej kosztownym dachem, więc są dodatkowe wydatki. No chyba że tekst miał być na zasadzie 150 m użytkowych jest tańsze niż 300....w sumei racja, aż dziw że nie poradzili by zamieszkać na dworcu , to jest dopiero oszczędność.

odpowiedz

18
1
~ina 2016-02-11 (14:50) 1 rok 9 dni 4 godziny i 4 minuty temu

Nie wyobrażam sobie domu bez piwnicy,ale jestem osobą starszej daty ,dziś młodzi inaczej myślą i nie robią żadnych zapraw więc może im piwnica nie jest potrzebna . Ja mam dom całkowicie podpiwniczony i jeszcze nieraz miejsca brakuje.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~Ja 2016-02-11 (17:04) 1 rok 9 dni 1 godzinę i 50 minut temu

Nie wyobrażam sobie mojego domu bez piwnicy!!!!!!

odpowiedz

7
0
~klex 2016-02-11 (15:25) 1 rok 9 dni 3 godziny i 29 minut temu

ja we wro mam piwnice i zarabiam 649zł za miesiąc- studenci zadowoleni.

odpowiedz

11
2
~złotousty słowotwórca 2016-02-11 (14:55) 1 rok 9 dni 3 godziny i 59 minut temu

"Dom z podpiwnicą", hmmm, jak to rozumieć? czy tak, że dom oprócz piwnicy ma drugą piwnice pod pierwszą piwnicą? Toż to bunkier Hitlera!

odpowiedz

12
2
~Amerykan 2016-02-11 (14:54) 1 rok 9 dni 4 godziny i 1 minutę temu

Luksus w Texasie, Utrapienie na Florydzie.

odpowiedz

partnerzy serwisu
ospel
hewalex
Szybkiemetamorfozy.pl
beautiful minds