Wybieramy najlepszy materiał na dach

WP | dodane 2016-12-05 (11:32) 2 miesiące 15 dni 7 godzin i 20 minut temu | 26 opinii
 
Wybieramy najlepszy materiał na dach


Papa, blacha czy dachówka?  Trwałość, łatwa konserwacja czy tradycyjny wygląd? Na co postawić i jak wybrać właściwy materiał do pokrycia dachu?

Wybierając kształt i kolor dachu, nie należy podejmować pochopnych decyzji. Dach to inwestycja na wiele lat, więc zanim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą rodzaju pokrycia dachowego i koloru, dokładnie ją przemyśl.


Cena

Podstawowym kryterium dla każdego inwestora jest cena. Nie należy jednak polegać wyłącznie na obliczeniu kosztów zakupu materiału (czyli np. papy, blachy czy dachówki). Należy zestawić wszystkie wydatki, które trzeba ponieść na poprawne wykonanie całego dachu oraz koszty eksploatacyjne, czyli drobne naprawy i remonty. Trwałość pokrycia w dużym stopniu zależy od jakości jego ułożenia. 

Całkowity kosztorys budowy dachu obejmuje też cenę konstrukcji poszczególnych elementów więźby dachowej, który zależy m.in. od ciężaru pokrycia. A ten przy dachówce ceramicznej jest niebagatelny.

Wybierając rodzaj pokrycia dachowego, musimy również pamiętać o tym, że będzie to ten element stanu surowego budynku, który zrealizujemy na samym końcu, gdy skala wydatków będzie już znana. I właśnie wówczas może się okazać, że na ten wymarzony, najsolidniejszy dach nas już nie stać. A wszystkie zmiany w projekcie, które trzeba wprowadzać już w trakcie budowy, narażają nas na niemałe wydatki.


Materiał „wielofunkcyjny”

Dobrym przykładem na decydującą rolę kąta nachylenia dachu przy wyborze pokrycia są blachy trapezowe, które ze względu na prostotę połączeń mogą być układane (jako pokrycie, a nie jako warstwa konstrukcyjna) na dachach o spadku od 8 do 90°. Jednak w ramach tego zakresu ich układanie wymaga innych obróbek na dachach płaskich niż na dachach spadzistych. Powlekane blachy trapezowe są często używane do krycia wentylowanych dachów skośnych budynków mieszkalnych (jedno- i wielorodzinnych).

Gonty bitumiczne są pokryciem tanim, ale wymagają sztywnego i równego podłoża, a więc całkowity koszt dachu z gontami bitumicznymi nie będzie niższy niż dla blachodachówek. Oczywiście, przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie poznać właściwości i ograniczenia poszczególnych rodzajów pokryć.

Dla majętnych amatorów egzotyki są jeszcze inne rodzaje pokryć, takie jak łupki drewniane, czy strzechy słomiane.

Specjaliści uważają jednak, że najlepszym materiałem na dach jest dachówka ceramiczna. Jeśli więc marzymy o takim pokryciu, musimy o tym pamiętać już na etapie projektu. Podstawowym kryterium wyboru pokrycia jest bowiem szczelność dachu, a ta jest zależna od kąta nachylenia połaci. Ogólna zasada jest taka: im mniejszy spadek, czyli im bardziej płaski jest dach, tym większą uwagę należy zwrócić na szczelność pokrycia.

Przy dachu płaskim nasz wybór ogranicza się do papy, blachy i dachówki bitumicznej. Papa charakteryzuje się znacznymi właściwościami izolacyjnymi, może być nakładana nawet na dachy, których kąt nachylenia wynosi zaledwie trzy stopnie. Blacha wymaga 10 stopni spadku dachu. 

Dachówkę bitumiczną można zastosować wówczas, gdy kąt nachylenia połaci będzie wynosił co najmniej 12 stopni. Dachówkę ceramiczną można układać na dachach o kącie nachylenia minimum 22 stopni. Przy stromym dachu mamy też możliwość zagospodarowania poddasza. Dachówka zapewni mu odpowiedni mikroklimat. Wybierając materiał stosunkowo ciężki mamy gwarancję, że latem na poddaszu nie będzie gorąco, zimą zaś ciepłe powietrze nie będzie uciekało na zewnątrz, co z kolei zaprocentuje niższymi rachunkami za ogrzewanie. Ponadto dachówka daje dobrą izolacyjność akustyczną. W przeciwieństwie do pokryć z blachy, nie słychać na niej odgłosów padającego deszczu

Im bardziej skomplikowany jest dach, tym większe będą koszty jego budowy. Większość dekarzy radzi, aby bardziej skomplikowane dachy kryć dachówką ceramiczną o małych formatach (ze względu na jej rozmiar oraz łatwość dostosowania do bardziej wyszukanych i złożonych konstrukcji dachowych.

Wybór odpowiedniego pokrycia uzależniony jest także od warunków klimatycznych i otoczenia. Jeśli w twojej okolicy bardzo mocno wieje, na dach najlepiej położyć ciężki materiał, którego masa dociśnie go do więźby. W takich warunkach bardzo dobrze sprawdzą się dachówki ceramiczne. Powinno się je jednak powinno się je dodatkowo klamrować.

Gdy działka znajduje się w rejonie zanieczyszczonym, w powietrzu jest dużo związków sprzyjających korozji metali, lepiej zrezygnować z blacho dachówki. W takim otoczeniu nawet dachówki ceramiczne nie są dobrym rozwiązaniem. Powinno się stosować dachówki pokryte tzw. angobą. Dachówki naturalne, nieangobowane, charakteryzują się większą porowatością, co ułatwia osadzanie się zanieczyszczeń na dachu.

Dla eksploatacji dachu znaczenie ma również strona świata czy obecność drzew. W takich miejscach dachówki mogą się z czasem pokryć mchem i porostami, najlepiej więc wybrać glazurowane lub zastosować od razu specjalny impregnat.

Polub WP Dom na Facebooku

oceń
tak 18 58.06%
nie 13 41.94%

Opinie (26)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

9
13
~Rzyd 2016-12-09 (19:49) 2 miesiące 10 dni 23 godziny i 3 minuty temu

Kto by chciał mieszkać w takiej stodole jak na zdjęciu? Pewnie nowobogacki jakiś.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

15
3
~sąsiad 2016-12-10 (21:51) 2 miesiące 9 dni 21 godzin i 1 minutę temu

taki ohydny dom jak na foto, ma mój sąsiad...tylko z jeszcze bardziej połamanym dachem, szczytów i okapów zero, przy najmniejszym nawet deszczu, ściany całkowicie prawie zalewane przez opady, pokrył sobie to badziewiastą blachodachówką w takim właśnie szaroburym kolorze, taras nad powierzchnią mieszkalną, już chyba ze 3 razy przerabiał i ciągle coś cieknie...No ale pana gra, że nowoczesny dom wybudował...a mój zwykły dwuspad z porządną dachówą ceramiczną z solidnymi szczytami i okapami, gdzie podczas normalnego deszczu, chodzę suchą stopą, wokół całego domu, ściany suchutkie ani grama zacieku.No ale ja tylko zwykły tępy robol jestem, a on "yntelygent" z literkami przed nazwiskiem, no i niech tak zostanie....Pozdrawiam sąsiada "ciule"

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~młody 2017-01-09 (07:44) 1 miesiąc 11 dni 11 godzin i 8 minut temu

Na dach to dachówka Kreatona i szkliwiona żeby mech się nie wdarł.

odpowiedz

4
1
~S. 2016-12-10 (19:20) 2 miesiące 9 dni 23 godziny i 32 minuty temu

I ten dom na zdjęciu, "se" tak stoi na tym trawniku? Mało to prawdopodobne.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~Solidnie 2016-12-12 (17:10) 2 miesiące 8 dni 1 godzinę i 42 minuty temu

Porządny materiał na dach i pełne deskowanie. Tu nie ma co kombinować i bawić się w cudowne folie.

odpowiedz

13
1
~Janusz 2016-12-09 (14:11) 2 miesiące 11 dni 4 godziny i 41 minut temu

A o membranach Pan nie słyszał na dach płaski?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~tommy 2016-12-11 (17:59) 2 miesiące 9 dni i 53 minuty temu

Porządna więźba dachowa, membrana i dachówka ceramiczna szkliwiona. Nie ma nic lepszego, tylko cena wysoka. Mam u siebie od kilku lat i jest OK. Cena za dach - jak za mały dom, ale ma święty spokój na 20 lat, lub więcej.

odpowiedz

2
3
~Tomasz 2016-12-11 (10:54) 2 miesiące 9 dni 7 godzin i 58 minut temu

Wydaje mi się czy oficjalnie Pan reklamuje wybór dachówki na pokrycie dachu? Tak dla ogólnej informacji, przez dwa lata pracowałem przy montażu solarów na dachach w Niemczech. Powiem tylko tyle wieźba dachowa musi być naprawdę solidna i profesjonalnie wykonana. W przeciwnym wypadku przy najmniejszych niedociągnięciach po 5 latach "pracy i układania się" wieźby dachowej mamy wodę na poddaszu/strychu. I nie mówię tu o kilku kropach. Takie pokrycie po kilku latach nadaje się do wymiany ponieważ drzewo jest zmurszałę a ciężar dachówki robi swoje. Krótko mówiąc nigdy nie wybrał bym dachówki na mój dom, mimo że muszę przyznać prezentuje się bardzo ładnie.

odpowiedz

1
0
~Prokuraturator 2016-12-11 (00:14) 2 miesiące 9 dni 18 godzin i 38 minut temu

Pytanie na serio: jak się mierzy kąt spadku dachu ("8 do 90°")?

odpowiedz

13
7
~Kabat 2016-12-10 (22:55) 2 miesiące 9 dni 19 godzin i 57 minut temu

Najlepsze pokrycie to pokrycie Krystyny Pawłowicz ! . jeszcze nikomu się nieudało ! . żaden deszcz czy tornado, niema szans. Antoni Macierewicz prubował i nic. Żadna teoria spiskowa zapszecza prawom natury i fizyki kwantowej

odpowiedz

3
1
~Jan 2016-12-10 (21:49) 2 miesiące 9 dni 21 godzin i 3 minuty temu

"Powinno się je jednak powinno się je dodatkowo klamrować" --- czy ktos to drugi raz czyta? Jaki to jest zenujacy poziom autorstwa..

odpowiedz

3
3
~dekarz 2016-12-10 (21:29) 2 miesiące 9 dni 21 godzin i 23 minuty temu

"gont jest tani" laiku ty mój...gont bitumiczny porządnie wykonany, zgodnie z wytycznymi kanadyjskich producentów, liderów i wynalazców tego ustrojstwa, czyli na podłożu ze sklejki wodoodpornej, z zachowaniem prawidłowej wentylacji tego pokrycia, z zachowaniem dedykowanych membran oddychających itp,itd jest dużo droższy od dachówki ceramicznej.Trwałość tego kolorowego McDonalda, jest śmiesznie marna przy trwałości choćby dachówki betonowej a co dopiero ceramicznej...nie mam tu na myśli polskiej papraniny, na dachu deskowanym surowymi dechami, z warstwą papy W-400 na tekturze i gontami np. z OBI tylko porządne wykonanie zgodnie ze sztuka budowlaną na dedykowanych materiałach renomowanego producenta...Mój ranking to :łupek skalny, blacha miedziana,dach. ceramiczna, dach. cementowa, łupek sztuczny, blacha stalowa z posypką ceramiczną,strzecha (trzcina, słoma) gont drewniany , wiór, blachodachówka powlekana, papa termozgrzewalna, gont bitumiczny, blacha alu i tytan cynk, to jak dla mnie totalne badziewie.tyle na temat

odpowiedz

3
2
~Johnny 2016-12-10 (20:49) 2 miesiące 9 dni 22 godziny i 3 minuty temu

Jedyny dobry dach, to zielony. Nieskończenie trwały, najbardziej izolujący, samoregenerujący, ładny.

odpowiedz

6
1
~moj ranking 2016-12-10 (20:33) 2 miesiące 9 dni 22 godziny i 19 minut temu

Trwałość Łupek(ponad 300lat)>Blacha Miedziana>Dachówka Ceramiczna>Dachówka Betonowa>Blacha aluminiowa>Blacha stalowa>Gonty bitumiczne>Papa

odpowiedz

13
0
~tim 2016-12-10 (19:13) 2 miesiące 9 dni 23 godziny i 39 minut temu

Bla,bla, ba ... Żeby ten artykuł przedstawiał jakąś wartość, wystarczyłoby przedstawić rodzaj pokrycia, rodzaj konstrukcji, koszt materiału i koszt robocizny /m2 w tabelce. No, ale do tego trzeba jakiejś już wiedzy lub umiejętności jej zdobycia. Rozpisywanie się o tym co wie każdy , kto zaczął albo zamierza zacząć budowę, mija się z celem...

odpowiedz

3
7
~seb 2016-12-10 (18:25) 2 miesiące 10 dni i 27 minut temu

Jak to jest ładny dom to mówcie mi Rydzyk !!!!!!!!!!

odpowiedz

27
2
~ciekawy 2016-12-09 (13:57) 2 miesiące 11 dni 4 godziny i 55 minut temu

artykuł bez ładu i składu, zero wiedzy - każdy materiał ma swoje "-" i "+" , i zbyt mało opisano innych rozwiązań , a tak - dachówki można kłaść już od 8 stopni ;) a papy na dachach o spadku 0 stopni

odpowiedz

32
1
~partacz 2016-12-09 (13:29) 2 miesiące 11 dni 5 godzin i 23 minuty temu

doszedlem do wniosku ze najlepiej budowac bez dachu bo albo za drogo albo kiepsko a zaden nie jest odpowiedni dobrze ze nie buduje

odpowiedz

partnerzy serwisu
ospel
hewalex
Szybkiemetamorfozy.pl
beautiful minds