Prace w ogrodzie i na działce w czerwcu

regiodom.pl | dodane 2013-06-28 (11:43) 2 lata 7 miesięcy 8 dni 13 godzin i 20 minut temu
 
Prace w ogrodzie i na działce w czerwcu


Czerwcowy ogród jest bardzo przyjemny dla oka. W tym miesiącu dojrzewają truskawki, zbieramy niektóre zioła oraz intensywnie pielimy całą działkę.

W czerwcu w ogrodzie na dobre gości zieleń w najpełniejszym wydaniu. Wiele roślin jest już w pełni rozkwitu, a niektóre nawet przekwitają. Kolor zielony według psychologicznego znaczenia tej barwy - sprzyja odpoczynkowi, uspokaja i pozytywnie nastraja.

Tegoroczny czerwiec, mimo że przyniósł ze sobą intensywną zieleń do ogrodów, przywitał nas także deszczową aurą i dość niskimi temperaturami. Nie są to jednak temperatury, które mogłyby zaszkodzić roślinom. Gdy tylko pogoda stanie się sprzyjająca, ruszajmy do ogrodu, by wykonać w nim niezbędne prace czerwcowe.

Warzywniak i ogródek ziołowy

W związku z dość obfitymi deszczami, gdy już ustaną, pierwszą czerwcową pracą powinno być spulchnienie gleby w warzywniaku, gdyż jej zewnętrzna warstwa po deszczach mogła zamienić się w dość twardą skorupę. Jeśli zbitej gleby nie spulchnimy może się okazać, że nie wzejdą wszystkie nasiona.

Usuwamy chwasty, pielimy, pielęgnujemy nasz warzywniak. Pamiętajmy, by nie dopuścić do zakwitania chwastów wówczas wiatr rozniesie ich nasiona po całym ogródku! By nie dopuścić do zachwaszczenia możemy również w tym czasie ściółkować glebę.

Odmładzamy zioła i rozpoczynamy ich cięcie oraz suszenie. W czerwcu zbieramy czarny bez, kwiaty lipy, rumianek. Pamiętajmy: by zioła nie straciły swoich właściwości, powinny być zbierane we właściwym czasie.

Początek czerwca jest ostatnim terminem, w którym należy zasadzić paprykę czy pomidory, a także seler. Jednak wtedy spodziewajmy się dość późnych zbiorów.

Najwyższy czas podeprzeć palami pomidory! Na przyszłość pamiętajmy jednak, że pale warto wbić w ziemię tuż przed sadzeniem pomidorów, wtedy łatwiej nakreślimy miejsce, w którym posadzimy sadzonkę.

Czerwiec to czas na zbiory świeżych warzyw: czosnku posadzonego jesienią, sałaty, szczypiorku, kopru, pietruszki. Wysiewamy również w dalszym ciągu wprost do gruntu: pietruszkę, koperek, rzeżuchę.

Początek czerwca to ostatni termin na wysiew dyni wprost do gruntu. Natomiast na przełomie maja i czerwca wysiewamy ogórki.

Musimy również pamiętać o nawadnianiu ogródka, gdy zaczyna się czas bezdeszczowy oraz odpowiednio nawozimy glebę.

Ogród ozdobny i kwiatowy

Przycinamy żywopłoty. By czynność tą wykonać prawidłowo i przyciąć żywopłot równo, warto przed cięciem na długości żywopłotu rozciągnąć sznurek. W ten sposób wyznaczymy sobie wysokość, do której przytniemy żywopłot.

Wysiewamy do skrzynek kwiaty dwuletnie: bratki, malwy (wprost do gruntu), goździki, stokrotki, niezapominajki.

Wykopujemy i rozdzielmy cebule tulipanów. Czynimy to w momencie, gdy liście tych kwiatów zaczynają żółknąć. Po wykopaniu intensywnie je suszymy przez około półtora tygodnia. Następnie selekcjonujmy cebule i przechowujemy w suchym, przewiewnym miejscu.

Usuwamy przekwitłe kwiatostany zwłaszcza azalii i różaneczników – warto wykonywać te prace. Rośliny te wyglądają bardziej estetycznie po usunięciu przekwitłych kwiatostanów.

Ogród owocowy

W czerwcu formujemy korony młodych drzewek. Pod koniec czerwca przerzedzamy zawiązki owoców, zwłaszcza jabłoni oraz grusz, wszystko po to, by owoce były dorodniejsze.

Warto zabezpieczyć czereśnie i wiśnie przed szpakami wydziobującymi owoce. Najlepiej narzucić na drzewa siatkę lub odstraszać szpaki dźwiękami. W tym celu na drzewach wieszamy puszki tak, by podczas wiatru mogły o siebie uderzać.

W drugiej połowie czerwca zbieramy: agrest, porzeczki i maliny, truskawki.

Krzewy i drzewa nawozimy kompostem lub nawozem  wieloskładnikowym.

Autor: Agata Kaźmierczak

Źródło: regiodom.pl

Polub WP Dom na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

partnerzy serwisu
ospel
hewalex
Vetrex
Szybkiemetamorfozy.pl
regiodom
beautiful minds