Trwa ładowanie...

Ogrodzenie domu - pełne czy ażurowe? Jakie ogrodzenie pasuje na twoją działkę

Ogrodzenie domu ma za zadanie chronić, izolować i zdobić, dlatego powinno być dopasowane do potrzeb, otoczenia oraz stylistyki zabudowań. Ogrodzenie - pełne czy ażurowe - musi też powstać w zgodzie z prawem. Jakie ogrodzenie wybrać, jakich formalności dopełnić - tego dowiesz się z naszego poradnika.

Ogrodzenie domu - pełne czy ażurowe? Jakie ogrodzenie pasuje na twoją działkęŹródło: Braas
d3bcqef
d3bcqef

Choć przy wyborze materiału, z którego ma być wzniesione ogrodzenie domu, ważna jest jego estetyka, trzeba zadać sobie najpierw pytanie, jakie parametry musi spełniać ogrodzenie, byś czuł się na swojej posesji komfortowo i bezpiecznie. Pełne osłonięcie się od otoczenia sprawi, że osiągniesz efekt zacisznej przytulności, ale równocześnie izolacji. Tak samo poziomo ustawione belki płotu, choć zdobne, mogą ułatwić wejście intruzom na twój teren. Dlatego istotne jest przeanalizowanie wszystkich za i przeciw, zanim podejmiesz decyzję o budowie danej formy ogrodzenia.

Ogrodzenie domu: formalności przed budową

Zanim rozpoczniesz grodzenie, pamiętaj, że budowa wymaga zgłoszenia w urzędzie gminy lub starostwie, jeśli ogrodzenie domu ma powstać od strony ulicy, placu i miejsc użyteczności publicznej, a także gdy jego wysokość ma przekroczyć 2,20 m.

W wydziale architektury należy złożyć szkic i mapę przebiegu ogrodzenia oraz oświadczenie dotyczące prawa do terenu. Linia granic działki musi być wyznaczona przez geodetę, a usytuowanie ogrodzenia nie może przekroczyć linii rozgraniczenia ulic. Czasem działka narożna będzie musiała mieć ścięty narożnik ogrodzenia dla zapewnienia bezpieczeństwa drogowego.

Jeśli w ciągu 30 dni od zgłoszenia planowanej budowy nie otrzymasz sprzeciwu, możesz rozpocząć prace przy ogrodzeniu. Zgłoszenia nie wymaga natomiast postawienie ogrodzenia między sąsiadującymi działkami, jeśli jego wysokość nie przekroczy 2,20 m. Gdy nie jesteś w stanie porozumieć się z sąsiadem co do formy i kosztów ogrodzenia, należy je usytuować tak, by nie przekraczało granicy nieruchomości.

d3bcqef

Ogrodzenie ażurowe

Gdy zależy ci jedynie na wyznaczeniu granicy posesji linią ogrodzenia i cenisz otwartą przestrzeń, wystarczy ogrodzenie ażurowe. Najczęściej stosowana jest siatka metalowa: powszechnie dostępna, łatwa w montażu i - co nie bez znaczenia - najtańsza. Aby powstało z niej ogrodzenie, musisz wylać stopy fundamentowe pod stalowe słupki przęseł i rozpiąć między nimi siatkę.

Na ogrodzenie ażurowe trwalsza będzie jednak siatka ocynowana lub powlekana tworzywem sztucznym (taka nie będzie szybko korodować). Jeśli wolisz wybrać nieco trwalsze i zarazem droższe rozwiązanie, do wyboru masz ogrodzenia stalowe, z gotowych przęseł. Sklepy budowlane i ogrodowe oferują dość wąską gamę wzorów, jednak są to produkty tworzące solidny płot, łatwy do instalacji oraz konserwacji.

Dla bardziej wymagających klientów dostępna jest oferta ogrodzeń żeliwnych i kutych. Ich łączenie wymaga spawania lub nitowania. Koszt jest duży, ale efekt estetyczny - niezwykle atrakcyjny. Najwięcej trzeba zapłacić za efektowne, bogate wzory lub wykonanie projektu na zamówienie. Jak każdy metalowy produkt takie ogrodzenie domu wymaga zabezpieczenia antykorozyjnego.

Ogrodzenie pełne

Jeżeli chcesz się odizolować od otoczenia, stworzyć blokadę przed dobiegającym z ulicy hałasem, spalinami oraz wzrokiem ciekawskich przechodniów, weź pod uwagę ogrodzenie pełne. Taką formę najłatwiej uzyskać przez wzniesienie muru z cegieł elewacyjnych, licowych lub klinkierowych. Można też wybrać bloczki silikatowe, beton komórkowy czy pustaki. Różnorodność kolorów i faktur obecnie produkowanych cegieł pozwoli na uzyskanie dowolnego efektu zgodnego z twoim gustem i pasującego do formy zabudowań na posesji.

Dla podkreślenia rysunku cegieł w ogrodzeniu można zastosować kontrastową spoinę. Gdy użyjesz zbliżonej barwy, osiągniesz wrażenie jednolitej, masywnej całości. Gładkie cegły klinkierowe będą pasowały do nowoczesnej i modernistycznej architektury, natomiast postarzane czy ręcznie formowane do klasycznej, choćby dworkowej.

Pełne ogrodzenie domu zapewni również mur kamienny. Atrakcyjnie będzie wyglądał z kamieni polnych, piaskowca czy wapienia. Warto jednak pamiętać, że jego ciężka forma pasuje jedynie do dużych posesji. Fot. PerskieOko.pl.

d3bcqef

Ogrodzenie domu: łączenie form

Dla osób niezdecydowanych oraz ceniących różnorodność pozostają ogrodzenia łączące w sobie dwa materiały. Efektownie wygląda klasyczny drewniany płot dzielony słupkami z cegły klinkierowej. Również metalowe przęsła osadzone w murze kamiennym dodadzą mu lekkości i stworzą elegancką wizytówkę domu. Dla tych, którzy zdecydowali się na ażurowe ogrodzenie, ale nie są z niego zadowoleni, istnieje sposób na stworzenie izolacji dzięki posadzeniu żywopłotów wzdłuż granicy posesji. Naturalna przesłona będzie cieszyć oczy i stworzy zaciszną przestrzeń w ogrodzie.

d3bcqef
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3bcqef