Regał na książki. Jak wybrać domową biblioteczkę?

regiodom.pl | aktualizacja 2013-10-25 (16:00) 3 lata 3 miesiące 30 dni 20 godzin i 45 minut temu | 4 opinie
 
Regał na książki. Jak wybrać domową biblioteczkę?


Domowa biblioteczka przyda się nie tylko lekarzom i prawnikom. Każdy ma w domu choć kilka ulubionych książek, które warto mieć pod ręką. Czytaj: na regale. Jaki regał przyda się w domu do wyeksponowania najciekawszych lektur czy przechowywania dokumentów, a zarazem będzie ozdobą wnętrza?

Praktyczny jest szczególnie taki regał na książki, którego fronty są w podobnym odcieniu co ściana za nim. Dzięki temu fragment mebla wtopi się w tło. To propozycja dla tych, którzy uważają, że regał obładowany książkami wygląda masywnie, tym samym przytłaczając pomieszczenie. Coraz więcej osób szuka jednak sposobu na wyeksponowanie regału. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując regał na książki.

Biblioteczka w salonie

Salon to najbardziej odpowiednie miejsce na biblioteczkę w dużym mieszkaniu lub domu. Duży metraż to także duże pole do popisu. Regały na książki przypominają specjalnie zaprojektowane szafy i mogą zajmować nawet całą ścianę. Na półkach obok książek można ustawić figurki, inne ozdoby, płyty CD, mapy albo rośliny czy zdjęcia w ramkach. Wybrane modele regałów są wyposażone nawet w stojaki na wino albo wysuwane podświetlane blaty niczym biurko. W parze z biblioteczką występuje przeważnie fotel albo wygodne krzesło. W ten sposób powstaje domowy kącik czytelniczy.

Jaki regał na książki?

W mniejszym mieszkaniu dobrym pomysłem jest regał i półki wtopione jakby w ścianki działowe, np. z płyty gipsowo-kartonowej. Regał nie musi być przecież wykonany z drewna. Może być z aluminium, stali, tworzywa albo szkła. Może on też tworzyć obudowę wnęk drzwiowych. Popularne jest wykorzystanie na regał miejsca między oknami (byle nie zbyt blisko grzejników, bo podwyższona temperatura źle oddziałuje na książki).

Jeśli regał oprócz książek ma pomieścić dokumenty czy gazety, dobrze kupić taki, który ma część półek zamykanych. W zamkniętych szafkach można schować drobiazgi albo rzeczy, których nie chcemy eksponować.

Oryginalne regały

Regał będzie wyglądał na lekki, jeśli wygospodarujesz na niego wnękę z lustrem. Inny sposób to pomalowanie wnętrza przynajmniej paru półek na różne kolory lub przesłonięcie ich kolorowymi drzwiczkami. Można też zastosować inną grę kolorami, to znaczy książki o jednakowych kolorach okładek ustawić obok siebie.

A może regał asymetryczny?

Precyzja też się liczy, jeżeli więc regał sięga sufitu, a ten z kolei jest nierówny, na górze powinna być dopasowana listwa, która zamaskuje nierówności. Półki w regale nie muszą mieć jednak tych samych wielkości i wysokości. Sklepy meblarskie oferują regały, które mają półki ze ściankami, przy czym szerokość ścianek i wysokość półek jest rozmaita. Efekt asymetrii gwarantowany.

Niektórzy producenci poszli krok dalej i sprzedają regały czy biblioteczki z wyjmowanymi elementami. W efekcie regał można rozbudować, poszerzyć lub zrobić węższe półki. Jest to możliwe dzięki specjalnym kształtkom - jedna może być ustawiana na drugiej albo obok siebie. To właśnie przez to regał zmienia wygląd.

Biblioteczka w... łazience?

Osoby lubiące czytać w wannie mogą zrobić podręczną biblioteczkę w łazience. Łazienka „do czytania" to pomysł odważny, ale możliwy do wykonania. Tyle że w małej łazience raczej nie ma co aranżować kącika na książki ze względu na wilgoć, która da się im we znaki.

Urządzenie biblioteczki jest możliwe jedynie wówczas, gdy łazienka to dosyć duży pokój kąpielowy, a wanna znajduje się przynajmniej 1,5 m od regału. Producenci ułatwiają zadanie, tworząc specjalne podpórki na książki. Są to nasadki na brzeg wanny, w których ramy wkłada się książki. Następny warunek konieczny do wprowadzenia tej koncepcji to odpowiedni system wentylacyjny. Taki regał jest nie tylko biblioteczką, ale także półką na ręczniki lub kosmetyki.

Autor: Katarzyna Piojda

Źródło: regiodom.pl

Polub WP Dom na Facebooku

oceń
tak 14 93.33%
nie 1 6.67%

Dekoracja wnętrz

dekoria
Dekoracja Kuchennego okna
od 239,90 zł kup
Firana woalowa na taśmie marszczącej
od 89,90 zł kup
Podkładki stołowe
od 11,13 zł kup

Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
9
~as 2013-10-26 (21:21) 3 lata 3 miesiące 29 dni 15 godzin i 24 minuty temu

a ja mam kilkanascie tysiecy na e bokach iw szufladzie spoko leży a papierowe to dobre dla emerytów ze wsi i gospodyn domowych

odpowiedz

2
2
~lebrum 2013-10-26 (17:41) 3 lata 3 miesiące 29 dni 19 godzin i 4 minuty temu

przydatne porady, dzięki. Teraz wszyscy urządzają pokoje hotelowe w swoich mieszkaniach i nazywają to wystrojem minimalistycznym :) ja bez osobowym, a co do kurzu, to książki też się odkurza :) polecam www.lebrum.pl

odpowiedz

2
3
~kele 2013-10-26 (13:32) 3 lata 3 miesiące 29 dni 23 godziny i 13 minut temu

siedlisko kurzu

odpowiedz

9
0
~Rosomak 2013-10-26 (12:54) 3 lata 3 miesiące 29 dni 23 godziny i 51 minut temu

ja mam regały, gdyż trudno jest pomieścić powyżej 2500 woluminów

odpowiedz

partnerzy serwisu
ospel
hewalex
Szybkiemetamorfozy.pl
beautiful minds