WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu
wp

Usuwanie plam z dywanu i wykładziny

Do dywanu przykleiła się guma do żucia? Na chodnik wylał się sos? Nie panikuj. Usuwanie takich plam wbrew pozorom nie jest wcale trudne. Domowymi sposobami szybko doprowadzisz podłogę do stanu idealnego...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Usuwanie plam z dywanu i wykładziny
(Shutterstock)

Do dywanu przykleiła się guma do żucia? Na chodnik wylał się sos? Nie panikuj. Usuwanie takich plam wbrew pozorom nie jest wcale trudne. Domowymi sposobami szybko doprowadzisz podłogę do stanu idealnego...

Im szybciej zabierzesz się do usuwania plam, tym łatwiej się ich pozbędziesz. Rozlane soki czy inne płyny trzeba od razu zebrać, na przykład papierowym ręcznikiem, żeby nie zdążyły wsiąknąć w dywan. Inne zabrudzenia można usunąć, delikatnie wydrapując je nożem lub łyżką. Plamy czyść od ich brzegów do środka, żeby się nie powiększały i nie rozmazywały. Oto najbardziej sprawdzone pomysły na usuwanie plam z podłogi - nawet tych trudnych i uciążliwych.

wp

Usuwanie tłustych zabrudzeń

Najlepiej użyć rozpuszczalnika do tłustych plam. Rzadko kto taki ma, jest jednak inny sposób: posypać plamę talkiem. Można ją również przetrzeć szmatką zamoczoną w soku z cytryny (do jasnych dywanów i chodników) albo octem. Sprawdza się też roztwór spirytusu.

Usuwanie plam z czekolady

Można użyć odplamiacza, który stosujemy przy praniu tkanin, skuteczniejszy jest jednak roztwór: szklanka letniej wody, łyżka płynu do mycia naczyń i łyżka odplamiacza. Dywan trzeba przetrzeć szmatką zamoczoną w roztworze.

wp

Usuwanie plam z błota

Usuwa się je dopiero wtedy, gdy błoto zaschnie. Poradzisz sobie z nim, wydrapując je tępą krawędzią noża. Potem wystarczy odkurzyć dywan lub wykładzinę.

Usuwanie plam z kawy

Radzimy przetrzeć plamę roztworem z 10-procentowego amoniaku. Można też zadziałać na nią kwaskiem cytrynowym.

wp

Usuwanie plam z herbaty

Przetrzyj powstałe w wten sposób zabrudzenie gąbką zamoczoną w zimnej wodzie, a potem 5-procentowym roztworem kwasku cytrynowego.

Usuwanie plam z mleka, jogurtu, śmietany

By pozbyć się takich zabrudzeń, wystarczy je przetrzeć ciepłą wodą z dodatkiem szamponu do dywanów albo płynu do naczyń.

wp

Usuwanie plam z atramentu

Spróbuj odsączyć je bibułą, a potem przetrzeć gąbką nasączoną spirytusem z wodą. Skuteczny jest również sok z cytryny.

Usuwanie plam z wosku

Najpierw połóż na plamę bibułę, a następnie przeprasuj ją żelazkiem. Wosk powinien zostać wchłonięty przez bibułę. Gdy się odklei, należy przetrzeć miejsce odplamiaczem.

wp

Usuwanie plam z kleju

Przetrzyj plamę szmatką nasączoną alkoholem albo octem.

Usuwanie plam z krwi

Zmyj je zimną wodą, a potem szamponem do dywanów.

Usuwanie plam z gumy do żucia

Obłóż gumę kostkami lodu, aż stwardnieje. Potem postaraj się ją skruszyć.

Usuwanie przypaleń od papierosa

By szybko "naprawić" przypalony dywan lub wykładzinę, lekko potrzyj przypalone miejsce papierem ściernym albo monetą.

Autor: Katarzyna Piojda

Źródło: regiodom.pl

wp
wp
wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.