Trwa ładowanie...

Styl eklektyczny w aranżacji wnętrz

Wnętrze w stylu eklektycznym cechuje dopasowanie do siebie różnych elementów, dzięki któremu powstaje harmonijna i jednocześnie niebanalna całość. Jest to doskonała propozycja dla osób, którym podobają się różne stylistyki, lubiących łączyć stare z nowym. Tworzenie wnętrza eklektycznego wyzwala kreatywność. Jest okazją, by pobawić się w dekoratora wnętrz i stworzyć niepowtarzalną aranżację.

Styl eklektyczny w aranżacji wnętrzŹródło: SAS Wnętrza
d3pmzxp
d3pmzxp
Wnętrze w stylu eklektycznym cechuje dopasowanie do siebie różnych elementów, dzięki któremu powstaje harmonijna i jednocześnie niebanalna całość. Jest to doskonała propozycja dla osób, którym podobają się różne stylistyki, lubiących łączyć stare z nowym. Tworzenie wnętrza eklektycznego wyzwala kreatywność. Jest okazją, by pobawić się w dekoratora wnętrz i stworzyć niepowtarzalną aranżację. Aby tak się stało, należy pamiętać, że eklektyzm to „wybór najlepszych rzeczy”. Może pojawić się jednak obawa, że swoboda łączenia tego co najbardziej lubimy, da efekt w postaci bałaganu. Nic bardziej mylnego! Jeśli nie przekroczysz cienkiej granicy między kontrastem a chaosem, a we wszystkich łączonych elementach zachowasz umiar, uda ci się stworzyć oryginalne i bardzo przyjazne wnętrze.

Pełna dowolność w wybieraniu kolorów

Projektowanie eklektycznego wnętrza zacznij od wyboru koloru. Tak naprawdę masz tu pełną dowolność. Można na przykład zdecydować się na połączenie jednego energetycznego koloru z całą paletą delikatnych pasteli, pomieszać ze sobą wszystkie odcienie jednej barwy. Lub zdecydować się na proste rozwiązanie w postaci połączenia czerni i bieli, które będą stanowić bazę dla elementów w innych kolorach. Warto tylko pamiętać o jednej rzeczy. Chcąc zachować konsekwencję, zwróć uwagę na nasycenie kolorów – mdłe i nijakie nie sprawdzają się dobrze w stylu eklektycznym.

Faktury nadają charakter

To właśnie faktury nadają wnętrzom eklektycznym charakterystyczną głębię. Szczególnie ważne jest to w przypadku podłogi, która tak naprawdę jest „piątą ścianą”. Idealna w tym przypadku będzie podłoga z naturalnego materiału. Jeśli stawiasz na drewno, wybierz takie, które wygląda na poddane renowacji lub pochodzące z odzysku. Ślady używania, drobne niedoskonałości i pęknięcia oraz mieszanka różnych odcieni pomagają stworzyć wrażenie unikatowości.

W stylu eklektycznym naturalne materiały mogą być z powodzeniem łączone z bardzo nowoczesnymi. Połączenie postarzanego lub szczotkowanego drewna z polerowanym betonem nie powinno nikogo dziwić i na pewno da spektakularny efekt. To, jak dobierzesz te materiały, zależy tylko od ciebie, ważne jest tylko stworzenie interesujących kontrastów.

d3pmzxp

Odważne meble

Także meble można dobierać na zasadzie przeciwieństw. Korek w połączeniu z pleksi, porcelana zestawiona z metalem lub skóra skontrastowana z jutą – to tylko niektóre z możliwych połączeń. Pamiętaj tylko, że kontrasty dalą najbardziej spektakularne efekty. Naturalnie trzeba mieć sporo odwagi, aby nie trzymać się kurczowo jednej estetyki. Jednak mieszając stare z nowym, naturalne ze sztucznym, masz okazję do pokazania całej różnorodności, jaką oferuje design.

Chodzi tylko o to, by nie bać się ustawić obok siebie komody odziedziczonej po przodkach i jakiegoś awangardowego dzieła sztuki. W jednym miejscu można postawić rodzinne pamiątki, znalezione na pchlim targu bibeloty i zdobyte podczas podróży suweniry. Wszystko po to, aby uzyskać harmonijną, a równocześnie intrygującą i niepowtarzalną całość.

Foto w tekście: PEKA STUDIO, DUO DESIGN.

Materiał powstał przy współpracy z firmą QUICK-STEP

d3pmzxp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pmzxp