Trwa ładowanie...

Ściana jednowarstwowa - z jakich materiałów?

Inwestor decydujący się na budowę domu musi podjąć decyzję, czy budynek powinien mieć ściany jedno-, dwu-, czy trójwarstwowe. Wybór często pada na ściany jednowarstwowe - wbrew powszechnie panującym opiniom są równie ciepłe i trwałe jak wielowarstwowe. Wymagają jednak fachowego wykonania, aby nie powstały w nich mostki termiczne.

Ściana jednowarstwowa - z jakich materiałów?Źródło: shutterstock
dbj84a0
dbj84a0

Inwestor decydujący się na budowę domu musi podjąć decyzję, czy budynek powinien mieć ściany jedno-, dwu-, czy trójwarstwowe. Wybór często pada na ściany jednowarstwowe - wbrew powszechnie panującym opiniom są równie ciepłe i trwałe jak wielowarstwowe. Wymagają jednak fachowego wykonania, aby nie powstały w nich mostki termiczne.

Ściany zewnętrzne muszą sprostać wielu wymaganiom, nie tylko pod względem użytkowym, ale i wykonawczym. Wybór odpowiednich materiałów do ich budowy budzi bardzo dużo emocji wśród inwestorów. Każdy zastanawia się, czy przewidziane w projekcie rozwiązania spełnią jego oczekiwania. Oprócz obciążenia od innych elementów budynku ściany mają zapewnić dobrą izolację cieplną pomieszczeń, akumulację ciepła, ochronę przed hałasem i korzystny mikroklimat pomieszczeń.

Zobacz koniecznie:

Ważne są też koszty budowy ścian. Te zależą od technologii ich wznoszenia, a to rzutuje na pracochłonność, organizację placu budowy, potrzebne narzędzia i sprzęt. W naszym kraju ściany murowane dzieli się na jedno- dwu i trójwarstwowe. Ściany jednowarstwowe, zwane także jednorodnymi, pełnią funkcję zarówno termoizolacyjną, jak i konstrukcyjną. Ze względu na duże rozmiary materiałów budowlanych ściany jednowarstwowe wymagają mniejszych nakładów pracy niż dwu- i trójwarstwowe. Ich późniejsze odnawianie ogranicza się do renowacji tynku.

Ściana jednowarstwowa – z jakich materiałów?

Ściany jednowarstwowe można wznosić tylko z materiałów o wysokiej izolacyjności cieplnej, do których zalicza się najlżejsze odmiany betonu komórkowego, ceramiczne pustaki poryzowane oraz keramzytobetonowe pustaki z wkładkami ze styropianu lub z wełny mineralnej. Te materiały zapewniają również odpowiednią wytrzymałość, ciepłochronność i odporność na czynniki zewnętrzne – ich uzupełnieniem jest tylko tynk wewnętrzny i zewnętrzny. Zaostrzone w 2014 roku przepisy dotyczące izolacji ścian wymusiły na producentach poprawienie parametrów wytwarzanych pustaków i bloczków oraz wycofanie z oferty materiałów o słabej ciepłochronności. Aby ściana jednowarstwowa osiągnęła wymagany współczynnik przenikania ciepła U - 0,25 W/(m2·K), jej grubość powinna wynosić 44-50 cm.

Główne zalety ścian jednowarstwowych

Istotną zaletą takiej ściany jest szybkość wznoszenia. Do budowy nie wykorzystuje się dodatkowych warstw ociepleniowych, materiały są dość duże oraz stosunkowo lekkie i łatwe w obróbce. Do murowania wykorzystuje się zaprawy cienkowarstwowe lub ciepłochronne, a także piankę poliuretanową. Tego typu ścian nie wznosi się na zwykłych zaprawach cementowych – ponieważ każda spoina o grubości ok. 1 cm byłaby mostkiem cieplnym.

dbj84a0

Bloczki z betonu komórkowego używane do wznoszenia ścian jednowarstwowych mają bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła: 0,085-0,11 W/(m·K), oraz niską gęstość: 350-400 kg/m3. Odznaczają się jednak niską wytrzymałością na ściskanie, dlatego nie mogą być wykorzystywane do wznoszenia wysokich budynków. Istotną wadą jest nasiąkliwość betonu komórkowego - pod wpływem dużego zawilgocenia zmniejsza się jego izolacyjność cieplna i wytrzymałość na ściskanie. Dlatego poniżej poziomu gruntu stosuje się bloczki klasy 600 i 700 – które należy odpowiednio zaizolować - hydroizolacją pionową i poziomą.

Szukasz profesjonalnej firmy zajmującej się elewacjami i wykończeniami? Chcesz nawiązać kontakt z wykonawcami lub dostawcami? Wypełnij krótki formularz, a firmy same zgłoszą się do ciebie.

Pustaki ceramiczne są sprawdzonym i stosowanym od lat materiałem budowlanym – te do stawiania ścian jednowarstwowych produkuje się w kilku odmianach różniących się parametrami cieplnymi i wymiarami. Dzięki porowatej strukturze, szlifowanej powierzchni poziomej i łączeniu na pióro i wpust grubość ściany jednowarstwowej może wynosić nawet 44 cm. Pustaki ceramiczne z wkładkami z wełny mineralnej pozwalają zbudować ściany jednowarstwowe już o grubości 30 cm. Tego typu ściany zbudowane z pustaków ceramicznych działają jak bufor, dobrze akumulują nadwyżkę ciepła i oddają ją po wyłączeniu ogrzewania.

dbj84a0

Murowanie na cienkie spoiny

Budowa ściany jednowarstwowej jest droższa od dwuwarstwowej. Najwięcej zapłacisz za materiał budowlany. Robocizna kosztuje jednak mniej, ponieważ pustaki na ściany jednowarstwowe mają większe gabaryty. Ponadto szybko się z nich muruje – na cienkie spoiny. Odpada również koszt zakupu i wykonania ocieplenia. Budowę takiej ściany można przyśpieszyć, wybierając zamiast zaprawy pianę poliuretanową. Gdy wybór pada na ściany jednowarstwowe, warto znaleźć doświadczoną ekipę budowlaną. Specyfika ich stawiania wymaga sporej wiedzy na temat sposobu wykonania charakterystycznych rozwiązań konstrukcyjnych, jak nadproża i wieńce – te miejsca wymagają dodatkowego ocieplenia, zlicowanego z płaszczyzną zewnętrzną ściany.

Damian Czernik

dbj84a0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbj84a0