Trwa ładowanie...

Podkład pod panele. Który najbardziej odpowiedni?

Panele podłogowe cieszą się coraz większym powodzeniem. Ich atutem są nie tylko walory estetyczne - równie duże znaczenie ma możliwość ułożenia z nich pięknej posadzki w jeden dzień. Warunkiem będzie odpowiednio przygotowane podłoże.

Podkład pod panele. Który najbardziej odpowiedni?Źródło: Shutterstock
d2uw531
d2uw531

Panele podłogowe cieszą się coraz większym powodzeniem. Ich atutem są nie tylko walory estetyczne - równie duże znaczenie ma możliwość ułożenia z nich pięknej posadzki w jeden dzień. Warunkiem będzie odpowiednio przygotowane podłoże.

By cieszyć się podłogą z paneli przez lata, nie wystarczy wybrać odpowiedni ich rodzaj. Będą one długo służyć, jeśli zostaną ułożone zgodnie z zasadami. Dlatego tak ważne jest zadbanie o przygotowanie właściwego podłoża, które zabezpieczy posadzkę.

Panele podłogowe należą do grupy podłóg pływających - swobodnie spoczywają na podłodze, zachowując określoną odległość od ściany, czyli dylatację. Utrzymanie dystansu jest kluczowe w przypadku drewnianych materiałów, które pracują - kurczą się i pęcznieją, co mogłoby prowadzić do zniekształceń podłoża.

Podłoże pod panele w praktyce

Przygotuj suche oraz równe podłoże. Posiadacze starych podłóg powinni dobrze je oczyścić, a większe nierówności zlikwidować za pomocą masy szpachlowej. Właściciele nowych budynków muszą zacząć od zrobienia wylewki samopoziomującej i poczekać na jej całkowite osuszenie. Następnym krokiem jest położenie folii izolacyjnej, która zabezpiecza panele przed wilgocią. Jej kolejne warstwy powinny nachodzić na siebie 20-30 cm.

W pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka, które często poddane są działaniu wilgoci, umieść grubszą folię, w pozostałych wystarczy warstwa grubości 0,2 mm.

d2uw531

Następną czynnością jest położenie właściwego podkładu. Wybór podkładu wiąże się z odpowiednim jego ułożeniem. Podkład taśmowy lub płytowy układamy na styk, a rowkowy umieszczamy zawsze rowkami do dołu. Tym, którym zależy na czasie, poleca się wykorzystanie podkładów „2 w 1”, łączących cechy folii paroizolacyjnej i podkładu. Następnym krokiem jest montaż wybranych paneli.

Podkład pod panele

Od wyboru odpowiedniego podkładu zależy właściwa izolacja akustyczna oraz termiczna pomieszczenia, jak również trwałość samej podłogi. Zły podkład pod panele sprawi, że podłoga zacznie się przemieszczać, skrzypieć i zapadać. Oferta sklepowa jest bogata – znajdziemy wiele podkładów tworzonych z myślą o funkcjach, jakie mają spełniać. Zainwestuj w podłoże wysokiej jakości - zrezygnuj z najtańszej cienkiej pianki polietylenowej, która po kilku latach straci swoje właściwości. Warto podkreślić, że obecność odpowiedniego podkładu to także warunek otrzymania gwarancji od producentów paneli – niezabezpieczone oznaczają brak możliwości zwrotu kosztów naprawy podłogi.

Jaki rodzaj podkładu wybrać?

Podkład dobieramy ze względu na rodzaj i stan podłoża oraz funkcje pomieszczeń. Jeśli masz bardzo nierówną podłogę, skup się na zapewnieniu jej grubego podkładu, z kolei gdy twoim priorytetem jest utrzymanie ciepła, wybierz taki, który zapewni wysoką izolację termiczną. Osoby zdecydowane na montaż instalacji ogrzewania podłogowego powinny dobrać podkład o niskim oporze cieplnym, a właściciele podłóg montowanych na wyższych kondygnacjach - podkłady zapewniające dobrą izolację akustyczną. Z kolei panele położone nad wilgotną piwnicą wymagają podkładu o zwiększonej warstwie paroizolacyjnej.

Rozróżniamy podkłady sztuczne i naturalne. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest wyłącznie do podłoży sztucznych. Podkłady sztuczne w większości nie przepuszczają wilgoci. Do najpopularniejszych należą:

  • pianka – nie przepuszcza powietrza i bardzo słabo tłumi hałasy. Jest tania i słabej jakości. Pomimo krótkiej żywotności często wybierana przez inwestorów.
  • podkład z polietylenu – cieszy się pozytywną opinią z uwagi na właściwości tłumiące dźwięki i dobrze izolujące ciepło. Występuje w różnych grubościach - od 3 do 8 mm. Sprawdza się na niezbyt równych podłożach.
  • podkład polistyrenowy – polecany do posadzek z ogrzewaniem podłogowym - specjalne otwory jego powierzchni przepuszczają ciepło do paneli. Polistyren odznacza się dużą trwałością i zapewnia dobrą izolację akustyczną.
d2uw531

Podkłady naturalne to:

  • podkład korkowy– znacznie niweluje hałas, ale jest cienki, więc sprawdzi się tylko na idealnie równej posadzce. Należy do najdroższych podkładów.
  • eko-płyty – wykazują dobrą izolację akustyczną i cieplną, zdadzą egzamin na lekko nierównej nawierzchni. Łatwo absorbują wilgoć - nie nadają się do łazienek i kuchni. Pył z eko-płyt, który unosi się podczas montażu, podrażnia układ oddechowy, dlatego ten rodzaj podłoża nie jest polecany alergikom.
  • tektura karbowana i papier falisty – to najtańsze naturalne produkty. Są szybkie w montażu, nadają się jednak tylko do gładkiej powierzchni. Nie wygłuszają hałasów, za to świetnie przewodzą ciepło.
d2uw531
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uw531