Trwa ładowanie...

Pawlacz – ostatni ratunek w przechowywaniu rzeczy

Pawlacz to często ostatnia deska ratunku w przypadku małych mieszkań. Pojemny schowek pod sufitem rozwiązuje bowiem skutecznie problem z przechowywaniem rzadziej używanych przedmiotów. Jak go dobrze zaplanować?

Pawlacz – ostatni ratunek w przechowywaniu rzeczyŹródło: Gutdesign.com.pl
dji5ui8
dji5ui8

Przechowywanie szpargałów w domu, a zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu w bloku, to zawsze kłopot. Szafa wnękowa w sypialni czy przedpokoju zwykle nie wystarcza. Dlatego warto rozpatrzyć opcję montażu pawlacza. Choć wielu kojarzy się on z zamierzchłymi czasami, wbrew pozorom to rozwiązanie może mieć bardzo nowoczesny charakter. Co więcej, nie jest też zbyt kosztowne. Najlepiej wykonać taki schowek samodzielnie albo zlecić to stolarzowi. Dzięki temu będzie idealnie dopasowany na wymiar.

Pawlacz do każdego pomieszczenia

Wchodząc do pomieszczenia, zwykle nie zauważa się wiszącego nad framugą drzwi pawlacza. Dobre miejsce na pawlacz to na ogół przedpokój lub kuchnia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby schowek zawisł w innym pomieszczeniu. Może być np. idealnym rozwiązaniem do pokoju młodzieżowego, umożliwiając przechowywanie sezonowych sprzętów sportowych. W sypialni natomiast sprawdzi się jako schowek na dodatkowe zmiany pościeli czy inne tekstylia, jak narzuty czy zasłony. W łazience pawlacz to doskonałe miejsce na detergenty i zapas akcesoriów higienicznych, np. papier toaletowy czy jednorazowe ręczniki.

Optymalna adaptacja

Pawlacz możesz celowo wyeksponować, pokrywając go nieszablonowym wzorem czy fakturą. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie na jego drzwiczkach lustra. W takiej wersji będzie on dodatkowo odbijał światło żyrandola. Nie przytłoczy zatem wnętrza, a wręcz przeciwnie – dodatkowo je rozjaśni. Zwykle jednak chodzi o to, by pawlacz pozostał neutralnym elementem wyposażenia. Schowek można wykonać z płyt MDF albo meblowych, fornirowanych. Są one dostępne w wielu kolorach i fakturach, bez problemu dobierzesz je więc do wystroju wnętrza. Pawlacz zawsze możesz też pomalować farbą w wybranym kolorze albo okleić tapetą. Wybierając ten sam wzór co na ścianę, wizualnie ukryjesz schowek, a przynajmniej sprawisz, że mniej będzie rzucał się w oczy. Jeśli montujesz pawlacz w kuchni, możesz spróbować dobrać do niego drzwi identyczne jak w pozostałych szafkach, by idealnie współgrał z zabudową.

dji5ui8

Pawlacz w wersji oszczędnej

Zamiast zabudowywać całą wnękę możesz też wykonać w ramach pawlacza prostą półkę nad drzwiami np. z płyty gipsowo-kartonowej. Na górze wystarczy ustawić kolorowe kartony albo kosze, które pomieszczą rozmaite szpargały.

Innym rozwiązaniem jest montaż specjalnych szyn pod sufitem i zainstalowanie na nich wysuwanych pojemników. W takim przypadku nie jest jednak możliwe przechowywanie zbyt ciężkich rzeczy. Z powodzeniem sprawdzą się one jednak w przypadku ubrań czy ozdób choinkowych. Taki schowek jest wygodny w użytkowaniu i sprzyja utrzymaniu porządku – osobne pudełka ułatwiają szybkie odszukiwanie pożądanej zawartości i odkładanie jej we właściwe miejsca.

Wygodny dostęp do pawlacza

Aby zapewnić sobie wygodne korzystanie z pawlacza, rozważ sposób jego otwierania. Może to być np. uchylna klapa albo przesuwne panele na froncie. Tradycyjne, rozwieralne otwieranie też się sprawdza, o ile schowek nie jest zbyt szeroki albo jest wyposażony w dwie pary węższych drzwiczek. Aby umożliwić sobie szybkie wyszukiwanie potrzebnych przedmiotów, zainstaluj wewnątrz pawlacza oświetlenie. Ponieważ nie będziesz zaglądać tam codziennie, wystarczy chociażby lampka na baterie.

dji5ui8

Praktyczna organizacja pawlacza

Pawlacz jest na ogół dość pojemnym i głębokim schowkiem, dlatego w jego przypadku niezwykle liczy się dobra organizacja przestrzeni. Zanim go urządzisz, rozważ, do przechowywania czego konkretnie będzie ci służył, by odpowiednio zaplanować wysokość półek. A może nie będą one wcale potrzebne? Cokolwiek postanowisz, pamiętaj, że najgorszą opcją jest układanie drobnych przedmiotów jednych na drugich. Ustawione w piramidy będą trudne do wyjęcia, a ponadto podczas otwierania pawlacza mogą spaść ci na głowę. Przechowywanie drobnych elementów ułatwiają pudełka. Najlepiej przezroczyste, zdradzające swoją zawartość bez konieczności otwierania. Jeśli takich nie masz, zrób duże etykiety i przyklej je w widocznym miejscu na froncie kartonowych pojemników. Bardziej zaawansowane systemy na pawlacz przewidują montaż rozwiązań typu cargo, dodatkowych organizerów na drzwiczki czy wysuwanych wieszaków i na ogół stanowią użyteczną inwestycję.

Fot. Alvhemmakleri.se, Ihomestudio.com.pl

dji5ui8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dji5ui8