Trwa ładowanie...

Wybieramy lampy ogrodowe: bezpieczne, przyjazne i ładne

Oświetlenie zewnętrzne przydaje się przez cały rok – zarówno chłodną porą, kiedy dni są krótsze, jak i w okresie wakacyjnym podczas grillowych biesiad z przyjaciółmi. Lampy ogrodowe czynią ogród bezpieczniejszym, przyjaźniejszym, a nawet ładniejszym.

Wybieramy lampy ogrodowe: bezpieczne, przyjazne i ładneŹródło: Gacoli
d317dus
d317dus

Światło certyfikowane

Oprócz żarówek do oświetlenia zewnętrznego zwykle stosuje się LED-y i świetlówki kompaktowe. Bardzo istotne jest zapewnienie im odpowiednich opraw. Lampy ogrodowe są bowiem znacznie bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych niż domowe. Dlatego tak istotny jest w ich przypadku symbol IP opatrzony dwiema cyframi. Pierwsza z nich (od 0 do 6) mówi o zabezpieczeniu przed oddziaływaniem kurzu i innych ciał stałych, druga (od 0 do 8) – o podatności na oddziaływanie wody. Dla lampy na ganku wystarczy na ogół IP 22, dla oczka wodnego najlepiej wybrać IP 68. Latarenki wolno stojące powinny dobrze sprawdzać się przy IP 44, a oprawy wbudowane w podjazd – IP 65. Istotna jest też klasa izolacji elektrycznej. Dla lamp ogrodowych odpowiednia jest II, w przypadku zbiorniczków wodnych i fontann poleca się III.

Światło bezpieczne

Oświetlenie zewnętrzne pełni podobne funkcje jak wewnętrzne. Pierwszym i najważniejszym jego zadaniem jest zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa oraz funkcjonalności. Lampy ogrodowe rozjaśniają zatem przede wszystkim ścieżki, podjazdy, schodki, ganki, otoczenie furtek i bram wjazdowych czy basenu. Do oświetlania strategicznych miejsc dobrze nadają się np. reflektorki czy inne oprawy dające stosunkowo mocne i skoncentrowane światło. Dobrze umieścić je na tyle wysoko, by oświetlały całą wybraną powierzchnię.

Na ogół do rozjaśniania kluczowych stref dobrze służą lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu lub zmierzchu.

Światło zharmonizowane

Lampy ogrodowe powinny pasować do elewacji domu i ogrodzenia. Latarenki imitujące te z dawnych lat sprawdzają się wokół posiadłości stylizowanych na wiekowe, a prostej klosze na słupku dobrze współgrają z nowoczesną architekturą. Nowoczesne oprawy wbudowane w nawierzchnię czy niskie murki na ogół nie kolidują np. ze stylizowanym oświetleniem zewnętrznym.

Dobrym i dość neutralnym pomysłem są ciągi ledowe zasilane solarnie (także światłem dziennym), które można umieścić np. pod parasolem ogrodowym czy daszkiem altany bez konieczności doprowadzania kabli . Specjalny system poboru energii umożliwia dodatkowe podładowanie ledów za pomocą adaptera zasilanego elektrycznie.

Światło nastrojowe

Zadaniowe oświetlenie zewnętrzne jest szczególnie istotne przed domem. Na tyłach ogrodu możesz jednak wykreować za pomocą światła zupełnie inny świat. Delikatna poświata może stworzyć tam romantyczny nastrój. W niebieskawym odcieniu wniesie do ogrodu efekt księżycowej poświaty.

Inspirującym urozmaiceniem wieczorów w ogrodzie są kule i inne opływowe formy (przypominające niekiedy kosmiczne głazy), emitujące równomiernie rozproszone światło. Wykonane z trwałego polipropylenu nie poddają się działaniu warunków atmosferycznych i mogą być użytkowane przez cały rok.

Taka nieco liryczna instalacja najlepiej sprawdza się jednak w niewielkich ogródkach wokół tarasu. W przypadku większych powierzchni przy umieszczonych wzdłuż ścieżki ławkach czy w altankach lepiej zamontować dodatkowo mocniejsze lampy ogrodowe. Dróżki z powodzeniem wyznaczą punktowe lampki solarne o niewielkiej mocy.

d317dus

Światło, które zdobi

Dodatkową opcją w ogrodzie jest zastosowanie światła ze względów typowo estetycznych. Za jego pomocą możesz np. kolorowo podświetlić oczko wodne czy fontannę. Niewielkie reflektorki ukryte wśród kamyków na skalniku mogą wspaniale wyeksponować kompozycje roślinną, wnosząc magiczne akcenty do wieczornego krajobrazu ogrodu. Chcąc podkreślić wybraną roślinę czy posąg, warto zastosować kilka źródeł światła umieszczonych pod różnymi kątami. Fantastycznie, nawet w nowoczesnych przestrzeniach prezentują się też lampy ogrodowe a la chińskie lampiony.

Dodatkowe siedzisko i dekorację w plenerze zapewniają lampy-taborety.

W pogodne dni mroki ogrodu ciekawie rozświetlają także pochodnie oliwne o rozmaicie formowanych kielichach ze stali nierdzewnej, wsparte na drewnianych słupkach.

d317dus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d317dus