Trwa ładowanie...

Nieprzyjemny zapach? Pozbądź się go ze zlewozmywaka!

Nawet jeśli masz zmywarkę, i tak na pewno często korzystasz ze zlewozmywaka. Mycie naczyń, płukanie resztek z talerzy, przygotowywanie mięsa czy warzyw do posiłku sprawia, że zlew staje się źródłem bakterii, a tym samym przykrego zapachu. Jak go usunąć? Jest na to kilka sprawdzonych metod.

Nieprzyjemny zapach? Pozbądź się go ze zlewozmywaka!Źródło: Shutterstock
dn4kz9t
dn4kz9t
Nawet jeśli masz zmywarkę, i tak na pewno często korzystasz ze zlewozmywaka. Mycie naczyń, płukanie resztek z talerzy, przygotowywanie mięsa czy warzyw do posiłku sprawia, że zlew staje się źródłem bakterii, a tym samym przykrego zapachu. Jak go usunąć? Jest na to kilka sprawdzonych metod.

Czystość przede wszystkim

Zlewozmywak powinien być idealnie czysty. Nie traktuj go jak śmietnika na okruchy czy obierki. Nie mogą zalegać w nim kawałki żywności, niedopuszczalne jest też doprowadzanie do powstawania osadu, zwłaszcza tłustego, na którym uwielbiają gromadzić się drobnoustroje. Zewnętrzna pielęgnacja to podstawa w pozbywaniu się nieprzyjemnego zapachu, na tym jednak nie można poprzestać.

Usuwanie resztek

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z odpływu to najczęściej efekt gromadzenia się tam resztek jedzenia. Wiele z nich zatrzymuje się w górnej części instalacji i potrafi tam zalegać tygodniami, a nawet miesiącami. Gnijąc, wydzielają przykrą woń. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest zamontowanie na odpływie zlewozmywaka sitka na odpadki, które skutecznie zatrzymuje jedzeniowe drobinki. Obowiązkowo należy pamiętać o codziennym czyszczeniu takiej osłonki.

Osady na rurach

Mimo stosowania koszyczków na odpady do odpływu przedostaje się masa organicznych cząsteczek. Resztki sosu czy tłuszcz z patelni niestety nie zostaną zatrzymane na sitku. Tłuste pozostałości osadzą się za to na rurach, będąc przyczyną nieprzyjemnego zapachu, który będzie się z nich nieustanie wydobywał.

dn4kz9t

Zobacz koniecznie:

Pozbędziesz się go za pomocą roztworu gorącej wody z solą lub stosując specjalny preparat do udrażniana rur. Polecane są środki w żelu, które dobrze osadzają się na wewnętrznej części odpływu, wykazując przy tym dłuższe i efektywniejsze działanie.

Pogromca bakterii

Przykry zapach ze zlewozmywaka powodują głównie bakterie. Raz na jakiś czas (np. co miesiąc) warto więc nie tylko dokładnie oczyścić odpływ, lecz także go zdezynfekować. Sprawdzonym domowym sposobem jest sok z cytryny. Wystarczy wycisnąć połówkę cytrusa bezpośrednio do otworu odpływu. Po tym zabiegu nad zlewozmywakiem będzie dodatkowo unosił się przyjemny cytrynowy aromat.

Pianka z sody

Na pomoc zlewozmywakowi przychodzi soda oczyszczona. Pomaga ona nie tylko pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, lecz także udrożnić rury. Do odpływu wsypuje się około szklanki sody oczyszczonej (można to zrobić przez suchy lejek), a następnie zalewa się ją dwiema szklankami wrzątku. Po dziesięciu minutach ponownie wsypuje się szklankę sody w to samo miejsce. Tym razem zalewą się ją jednak 200 ml octu. Na czas bulgotania i syczenia najlepiej zatkać odpływ korkiem. Gdy proces oczyszczania ustanie, należy przepłukać zlewozmywak ciepłą wodą.

Z grubej rury

Niestety przynajmniej raz w roku powinieneś wykonać brudną robotę przy zlewozmywaku. Opróżnij szafkę poniżej i połóż pod syfon sporą miskę, a następnie odkręć go i dokładnie wyszoruj. Na pewno podczas tej czynności poczujesz znajomy nieprzyjemny zapach, który niejednokrotnie dokuczał ci w kuchni. Do ostatecznego płukania możesz dodać odrobinę wybielacza. Czysty element dokładnie przykręć z powrotem, zanim odstawisz miskę odkręć wodę i sprawdź, czy syfon nie przecieka.

dn4kz9t

Woda na pomoc

Nieprzyjemny zapach może dziwić, jeśli stosunkowo rzadko korzystasz ze zlewu, a kuchnia służy ci głównie do parzenia herbaty. I w takich sytuacjach jednak przykra woń wydobywająca się ze zlewozmywaka jest naturalnym zjawiskiem. Tym razem jest to jednak spowodowane nie zanieczyszczeniami, lecz wyschnięciem rury odpływowej. Gdy poziom wody spada, do odpływu może przedostawać się przykra woń z kanalizacji. W taki przypadu wystarczy jednak zalać zlew wodą, odkręcając kran na kilkadziesiąt sekund.

dn4kz9t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn4kz9t