Trwa ładowanie...

Kolektor próżniowy… próżniowemu i płaskiemu nierówny

W wielu krajach zachodniej Europy o podobnych warunkach klimatycznych jak w Polsce, udział kolektorów próżniowych w całkowitej sprzedaży wynosi kilka procent (np. Austria 2,7%, Niemcy 9,9%). W Polsce (dane estif.org) udział ten w 2012 roku wyniósł ponad 28,5%. Czy w takim razie polscy Klienci są skłonni więcej inwestować w zakup kolektorów słonecznych?

Kolektor próżniowy… próżniowemu i płaskiemu nierównyŹródło: hewalex.pl
d1xg9mi
d1xg9mi

Okazuje się, że w znacznej mierze ta skłonność wynika z często przedstawianego argumentu bezwzględnej wyższości kolektorów próżniowych nad płaskimi. A na rynku dostępne są kolektory o bardzo zróżnicowanej cenie zakupu, w tym szeroka grupa kolektorów próżniowych o niskich wydajnościach pracy.

Kolektor płaski czy próżniowy?

Wydajność cieplna kolektorów próżniowych może być wyższa niż dla płaskich, przykładowo w typowych warunkach pracy, kolektor próżniowy Hewalex KSR10 uzyskuje +30% więcej ciepła niż średnia wartość dla kolektorów płaskich i +20% w porównaniu do próżniowych (dane solarblog.pl). Różnica pomiędzy kolektorami słonecznymi może tu zresztą znacznie przekraczać 100%, ponieważ na rynku oferowane są dość powszechnie kolektory próżniowe o 2-ściennych rurach szklanych, ograniczające przenikanie promieniowania słonecznego do wnętrza.

Rys.1. Porównanie wydajności kolektorów słonecznych w odniesieniu do ich powierzchni czynnej (apertury), na podstawie parametrów 20-tu kolektorów płaskich i 12-tu próżniowych. Na wykresie wartości skrajne oraz średnia.

d1xg9mi

Cena zakupu, a wydajność cieplna?

Kolektory próżniowe nawet przy atrakcyjnej cenie będą droższe w zakupie od kolektorów płaskich. Uśredniona różnica wynosi w przeglądzie 32 kolektorów na rynku 2,5 razy. Średnia rynkowa cena kolektora płaskiego wynosi bowiem 889, a próżniowego 2182 PLN/m2 netto (źródło: solarblog.pl). Nie zawsze z wyższą ceną wiąże się wyższa sprawność i wydajność kolektora próżniowego. Jeśli porównać cenę zakupu kolektora do jego wydajności (PLN/W), to okazuje się, że różnica może być ponad 5-krotna. Innymi słowami, ciepło uzyskiwane z kolektorów płaskich jest znacznie tańsze niż z kolektorów próżniowych. Jedną z najkorzystniejszych cen w stosunku do wydajności cieplnej zapewnia na rynku obecnie kolektor Hewalex KS2000 TLP Am z absorberem wykonanym całkowicie z aluminium.

Rys.2. Porównanie cen jednostkowych netto zakupu kolektorów słonecznych w odniesieniu do powierzchni czynnej absorbera (tzw. apertura).

Sens stosowania kolektorów próżniowych jest wówczas, gdy faktycznie dany typ zapewni wyraźnie wyższe efekty niż kolektor płaski. Kolektor próżniowy Hewalex KSR10 poza jedną z najwyższych sprawności pracy spośród kolektorów oferowanych na rynku pozwala na montaż w dowolnej pozycji, także na elewacji budynku lub na dachu płaskim.

d1xg9mi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xg9mi