Trwa ładowanie...

Dom bliźniak - idealne rozwiązanie na małą działkę

Osoby, które marzą o własnym domu, ale ograniczają je finanse, decydują się często na zabudowę bliźniaczą. Dobrze dobrany projekt bliźniaka i odpowiednie sąsiedztwo mogą sprawić, że takie rozwiązanie okaże się optymalne.

Dom bliźniak - idealne rozwiązanie na małą działkęŹródło: Ende Marcin Lewandowicz
dx6j1k0
dx6j1k0

Na budowę bliźniaka, czyli na dom połączony z drugim w lustrzanym odbiciu, decyduje się coraz więcej inwestorów. Powodzenie tego typu rozwiązania jest związane przede wszystkim z obniżeniem kosztów nie tylko budowy, ale też zakupu działki. Zaletą jest również przewidywalne sąsiedztwo czy większe poczucie bezpieczeństwa niż w domu wolnostojącym. Rachunek zysków może być jeszcze większy, jeśli odpowiednio dobierzesz projekt do swoich potrzeb i możliwości działki.

Działka dla oszczędnych

Bliźniak to dom, który można zaplanować na mniejszej działce, jest więc idealny w gęstej miejskiej zabudowie lub tam, gdzie wydzielono wąskie parcele. Można go posadowić na terenie węższym, gdzie byłoby niemożliwe usytuowanie dwóch domów wolnostojących. Przyjmuje się, że komfort życia w domu wolnostojącym o powierzchni około 200 mkw. z garażem daje działka wielkości około 1000 mkw., w przypadku bliźniaka o tej samej powierzchni wystarczy parcela wielkości około 400-500 mkw. Oszczędzamy głównie na szerokości działki – dłuższy bok budynku jest położony prostopadle w stosunku do ulicy. Planując budynek w granicy działki, zyskasz więc w ten sposób 4 m, taką bowiem odległość od granic posesji sąsiada trzeba by było zachować przy budowie domu wolnostojącego.

Na budowę bliźniaka warto się także zdecydować tam, gdzie przepisy nie zezwalają na dzielenie działek na mniejsze – podziału dokonuje się wówczas po wybudowaniu domów. Oczywiście mała działka niesie za sobą zagrożenia w postaci braku intymności. By jej nie stracić, wystarczy zadbać o odpowiednie zaplanowanie ogrodu i posesji. Przydatne będą zarówno nasadzenia w postaci pnączy i krzewów, jak również elementy małej architektury: trejaże, pergole czy inne przesłony.

dx6j1k0

Projekt bliźniaczy

To, na jaki projekt się zdecydujesz, przesądza o estetyce posesji, ale przede wszystkim wpływa na jakość codziennego życia. Nawet bliskie sąsiedztwo ukochanych przyjaciół czy rodziny może wywoływać dyskomfort. Przeprowadzamy się do domu także po to, by uciec od hałaśliwych czy wścibskich sąsiadów. Do dyspozycji masz zarówno bliźniaki usytuowane w jednej bryle i podzielone na dwa mieszkania, jak i cieszące się coraz większym powodzeniem domy wolnostojące przeznaczone do zbliźniaczenia. Pierwsze rozwiązanie jest z pewnością tańsze – pozwala zaoszczędzić choćby na instalacjach czy wspólnym kominie i dachu. Jednak trudniej w tego typu domu o zachowanie prywatności – zarówno strefa wejścia, jak i ogrodowa znajdują się na tym samym poziomie. By taki dom był ładny, konieczna jest także dyscyplina estetyczna obu inwestorów – budynek powinien być bowiem spójny estetycznie.

Na znacznie większą swobodę pozwala zbliźniaczenie budynków wolnostojących. Taki wybór to ucieczka od sztampowych rozwiązań. Dobrym pomysłem jest połączenie ich garażami, co znacznie oddala od siebie strefy wejścia do obu budynków. Rozwiązanie w postaci zduplikowania projektu domu wolnostojącego daje też większą swobodę podczas budowy – budynków nie trzeba wznosić jednocześnie - oraz w wykańczaniu elewacji. Bliźniaki tego typu nie muszą być też projektowane szeregowo – coraz częściej ustawia się je bowiem prostopadle, co buduje większe poczucie intymności. Prostopadle zaprojektowany bliźniak sprawdzi się choćby na działce narożnej.

Dużą swobodę daje też skomponowanie bliźniaka z dwóch brył, które różnić może wysokość, kształt czy rodzaj zadaszenia. Taki nietypowy bliźniak będzie bardziej przypominał dom jednorodzinny o zróżnicowanej, rozczłonkowanej bryle. Warto rozważyć jego budowę, by zaspokoić potrzeby choćby starszych rodziców i młodej rodziny z kilkorgiem dzieci. Niezależnie od tego, jaki projekt wybierzesz, postaraj się, by tarasy były od siebie maksymalnie oddalone – to znacznie podniesie komfort letniego wypoczynku.

dx6j1k0

Wnętrza – słońce i cisza

Minusem bliźniaka jest to, że może on ograniczać dobre doświetlenie wnętrz, bowiem jedna ze ścian bocznych jest ślepa. Warto wówczas zadbać, by była ona jak najkrótsza, a usytuowane przy niej pomieszczenia zyskały światło naturalne z innych miejsc. Optymalnym rozwiązaniem jest usytuowanie przy ścianie pozbawionej okien strefy komunikacyjnej, kotłowni, WC. Należy natomiast unikać projektowania przy niej pokoi – jest bowiem wówczas możliwość ich gorszego doświetlenia światłem naturalnym, szczególnie tych usytuowanych na parterze - od wschodu czy północy. Można tu rozważyć montaż okien narożnych. Na drugiej kondygnacji można takie wnętrza doświetlić oknami dachowymi lub świetlikami tunelowymi.

Wadą bliźniaków poza „niesprawiedliwym” dopływem światła naturalnego może być też nadmierny hałas. Unikniesz go, wykorzystując odpowiednie materiały budowlane (na przykład ceramiczne pustaki poryzowane). Konieczne jest też zaprojektowanie pomiędzy obydwiema częściami domu dwóch osobnych ścian rozdzielonych 3-5-centymetrową szczeliną wypełnioną wełną mineralną, szklaną czy też pianką poliuretanową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Odkupili stary autobus. Urządzili w nim piękny dom

dx6j1k0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dx6j1k0